Janoušek nabídl úplatek, řekl svědek. Policie věc odložila

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2014 19:02
Jeden ze svědků předloňské nehody podnikatele Romana Janouška odmítl peníze za to, že se nezúčastní rekonstrukce incidentu. Vše později řekl i u soudu, podle detektivů ale nedošlo k trestnému činu.
Podnikatel Roman Janoušek u soudu.
Podnikatel Roman Janoušek u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej poskytl Aktuálně.cz v plném znění.

Praha - Vyšetřovatelé odložili případ podezření z korupční nabídky, kterou měl učinit pražský podnikatel s vlivem Roman Janoušek očitému svědkovi své předloňské nehody Josefu Klačovi.

Klačo tvrdil, že mu Janoušek přes prostředníka chtěl zaplatit za to, že nepůjde ani k rekonstrukci Janouškovi nehody, ani k soudu. Policie se kauzou zabývala devět měsíců, teď ale řekla, že se nestal trestný čin.

"Trestní řízení bylo skončeno, věc byla odložena," potvrdila pro Aktuálně.cz Blanka Švarcová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6, které na prověřování případu dohlíželo.

Policie tak nezjistila, že by k nějaké nabídce úplatku vůbec došlo. A Janouškův advokát Vít Široký označil samotné vyšetřování za absurdní.

Klačo přitom o nabídce promluvil i veřejně. Na jaře ji popsal soudu, který nakonec Janouška nepravomocně poslal na tři roky do vězení.

Svědek se obrátil i na obhájce

Klačo před soudem řekl, že podle jeho názoru byl člověk, od kterého nabídka úplatku přišla, Janouškovým vyslancem.

Zároveň prohlásil, že se obrátil i na Janouškova právníka Víta Širokého, kterému zaslal několik e-mailů. Široký si ale tyhle zprávy naopak podle svých slov vyložil tak, že se Klačo o úplatek sám cíleně snaží říct.  

"Osobně jsem z toho cítil, že se se mnou bude snažit domluvit, jak vypovídat, aby to nějakým způsobem zobchodoval," prohlásil Široký.

Vydírači chtěli čtyři miliony

Těsně před vynesením nepravomocného rozsudku navíc Janouškův obhájce vytáhl podobný případ.

Tentokrát Janouškova manželka dostala SMS zprávy, v nichž kdosi neznámý požadoval čtyři miliony korun.

Autoři těchto zpráv prý chtěli zaplatit za předávku údajných informací o manipulacích s klíčovým posudkem a o nátlaku na znalce.

Případ nehody Romana Janouška zatím u soudu nekončí. Obhájce i státní zástupkyně, která pro Janouška žádala desetiletý trest, podali odvolání. Kauzou se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Co si myslíte o případu kolem Romana Janouška? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hotely a kempy ubytovaly v 1. čtvrtletí meziročně o 91 procent méně hostů

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91,1 procenta méně. Kvůli koronaviru ubylo i noclehů, a to o 88,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy