Janoušek hledá, jak se vyrovnat s řidičkou. Má to háček

Radek Nohl Radek Nohl, Tereza Šídlová
26. 3. 2012 13:30
Lobbistovi poté, co ho policie obvinila ze dvou trestných činů, hrozí až 10 let vězení
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lobbista Roman Janoušek bude chtít vietnamskou ženu, kterou opilý srazil a jež se zraněními leží v motolské nemocnici, mimosoudně finančně odškodnit.

Deníku Aktuálně.cz to řekl jeho právní zástupce Vít Široký, zatím ale není jasné, zda k tomu dostane příležitost.

Policisté v neděli obvinili Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. V současné době mu hrozí až deset let vězení.

V případě trestu za ublížení na zdraví se může lobbista se ženou mimosoudně vyrovnat. To by bylo možné, pokud policie během vyšetřování překvalifikuje čin z úmyslného na neúmyslný.

Mimosoudní odškodnění však navíc musí schválit také státní zástupce. Široký Aktuálně.cz potvrdil, že v takovém případě toho bude chtít Janoušek s největší pravděpodobností využít. Mohl by se tím vyhnout části trestu.

"Předpokládám, že zcela určitě. Jestli tam došlo k nějakému zranění, tak ji rozhodně bude chtít odškodnit. O tom si myslím, že není pochyb," odpověděl Široký na dotaz, zda se bude chtít Janoušek se ženou mimosoudně vyrovnat.

Vyrovnání? To bychom uvítali

Další detaily chce s lobbistou Janouškem probrat osobně. Kdy se spolu sejdou, ale jeho právní zástupce neřekl. 

Právní zástupce zraněné řidičky Josef Lžičař uvedl, že by se jeho klientka finančnímu odškodnění zřejmě nebránila.

Janoušek a Bém na golfu.
Janoušek a Bém na golfu. | Foto: golf.cz

"Zatím jsem o tom s rodinou vůbec nehovořil. My bychom to uvítali, když by tady byla možnost nějakého narovnání, a tím by byl nějak zdokumentován přístup pana Janouška," řekl právní zástupce vietnamské rodiny Josef Lžičař.

Janoušek se podle něj v pondělí prostřednictvím svého právníka omluvil. "Už jsem to tlumočil rodině, že se omlouvá a že ho to hrozně mrzí, že způsobil zranění manželce a matce dvou dětí," dodal Lžičař. 

Předseda česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, který rodinu zraněné Vietnamky zná, si ale myslí, že na mimosoudní vyrovnání nepřistoupí. 

"Pro Vietnamce, kteří jsou ve většině buddhisty, je něco takového, jako je úmyslné najetí vozem na člověka, zcela nemyslitelné. Nemyslím, že by došlo k mimosoudnímu vyrovnání, ale to je jen můj názor," řekl Aktuálně.cz Winter.

Ten již v sobotu prohlásil, že žádá pro řidičku policejní ochranu. Ta by ji měla chránit před nátlakem, jejž by na ni údajně mohl Janoušek vyvíjet.

Ujížděl s 2,2 promile

K nehodě došlo v pátek dopoledne v Praze-Michli. Janoušek, který opilý řídil své Porsche Cayenne, naboural do vozu značky Volvo a vzápětí srazil jeho řidičku.

Lobbista poté z místa nehody ujel. Když ho policisté dopadli, snažil se z auta utéct. Při dechové zkoušce mu pak naměřili více než 2,2 promile alkoholu.

Na protialkoholní stanici se Janoušek odmítl podrobit krevním testům. Podle tamního sanitáře byl podnikatel navíc "arogantní, vykřikoval, že vše odmítá, a nespolupracoval".

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy