Janota už varoval banky: Sazce mohou dojít peníze

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
22. 10. 2009 15:45
Aktuálně.cz získalo dopis, který rozeslal tehdejší Kalouskův náměstek věřitelům

Praha - Ministerstvo financí letos zjara oslovilo věřitele loterijní společnosti Sazka. Oznámilo jim, že firma má nebo může mít potíže splácet své závazky.

V dopise podepsaném tehdejším náměstkem Eduardem Janotou se resort současně dotazuje, jak finanční situaci společnosti vnímají sami věřitelé či držitelé dluhopisů firmy. A co by měla Sazka udělat, aby se banky či společnosti nadále podílely na financování jejího provozu.

Existenci dopisu, jehož adresátem byly například UniCredit Bank, Erste či společnost Penta, na dotaz Aktuálně.cz potvrdili nynější ministr Janota i jeho předchůdce Miroslav Kalousek. Právě on Janotovi uložil, aby dopis poslal.

"Dle nám známých informací má, nebo může mít, společnost Sazka, a.s. v dohledné době problémy s likviditou a tudíž se splácením svých závazků. To má značný vliv na zajištění bezproblémového provozu společnosti," stojí v Janotově dopise datovaném k 25. březnu.

Korespondence proběhla v době, kdy bývalý premiér Mirek Topolánek a ministr školství Ondřej Liška připravovali akci proti Sazce: mimo jiné zjišťovali, zda ve sportu chybí peníze vinou této společnosti, zvažovali jinou formu financování sportovních svazů a zjišťovali, zda a jak lze firmě odejmout licence.

K dispozici k tomu tehdy měli i zprávy z tajné služby.

Kalousek: Byli jsme znepokojeni

Janota i Kalousek dnes shodně tvrdí, že jejich korespondence s věřiteli měla jediný cíl: zjistit co nejvíc informací o finanční situaci v Sazce, a to kvůli chybějícím penězům ve sportu.

Faksimile dopisu ministra Janoty.
Faksimile dopisu ministra Janoty. | Foto: Aktuálně.cz

"Existovala celá série velmi znepokojujících informací o tom, že Sazka kromě toho, že bude financovat splácení sportovní haly, nebude schopna uvolňovat další prostředky pro sportovní svazy, pro venkovský sport. Obával jsem se, že vznikne díky téhle situaci výrazný tlak sportovní veřejnosti na veřejné rozpočty. A snažil jsem se k tomu sehnat i jiné informace než ty, které říkalo oficiální vedení Sazky nebo ty, které byly z otevřených zdrojů možné. Proto jsem se obrátil na věřitele Sazky, abych se zeptal, jaká je její ekonomická situace," uvedl Kalousek.

Nynější šéf financí Janota pak dodal: "Smyslem bylo konstatování, že se málo platí na sport, že to může mít souvislosti se splácením úvěru na Sazku a že stát není připraven nahradit Sazku ve financování sportu, protože na to nemá žádné zdroje."

Kalousek i Janota trvají na tom, že dopis nelze chápat jako varování věřitelů. "Pokud ho chce takto někdo překládat, tak nemá pravdu," dodal Kalousek.

Co na to banky

Oslovené banky a firmy podle Janoty nabídly několik řešení.

"Někdo reagoval tak, že sport se musí uskrovnit. Někdo říkal, že je třeba posílit kapitál Sazky a činit kroky k jejímu fungování. A někdo, myslím že Penta, ta říkala, že je třeba řešit problém ve společnosti Sazka. Jiný říkal třeba snížit výdaje na sport, protože je postavena hala a akcionáři věděli, když stavěli halu, že se bude muset hala splácet a že tím pádem bude méně na sport," popsal odpovědi ministr financí .

Redakce Aktuálně.cz rovněž adresáty dopisů oslovila a chtěla znát jejich verzi.

Banky a firmy se ovšem k obsahu listu shodně nechtěly vyjadřovat.

Hušák se to dozvěděl

A co se dělo dál? Podle Kalouska a Janoty už nic. "Já jsem jim to poslal, oni odpověděli a tím to skončilo," tvrdí Janota.

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund uvedl, že společnost o dopisech ví.

Tvrdí, že na vztahy společnosti a finančních institucí neměly žádný vliv. "Sazka spolupracuje s řadou finančních institucí, má s nimi korektní a dlouhodobé vztahy. V nedávné době, k nim některé přibyly. Nezávislá hodnocení vyzdvihují udržitelný obchodní model Sazka, její stabilní charakteristiky a provozní cash flow. Závazky, vyplývající z emise dluhopisů a vztahů s finančními partnery, plníme řádně a včas."

Korespondence mezi státem a věřiteli Sazky měla ještě jednu dohru: audienci Hušáka na ministerstvu.

Ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák se o aktivitě Kalouska s Janotou dozvěděl a v červnu požádal o vysvětlení.

"Chtěl vědět, proč jsme to poslali a komu. Schůzka byla v červnu. Kalousek mu řekl, proč, já jsem mu ukázal seznam komu, on si to vzal a tím to skončilo," uvedl ministr Janota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy