Jandák ve sněmovně končí, chce dohlížet na Český rozhlas. Bránil bych politickým tlakům, prohlásil

Filip Rožánek Filip Rožánek
21. 3. 2017 11:53
Bývalý ministr kultury a člen sněmovního mediálního výboru Vítězslav Jandák chce úplně opustit politiku. Kandiduje do Rady Českého rozhlasu. "Určitě nekandiduji proto, abych se obohatil. Rozhodl jsem se, že vystoupím z politiky," prohlásil Jandák při veřejném slyšení před mediálním výborem Poslanecké sněmovny.
Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák.
Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák v úterý oznámil záměr odejít z politiky. Místo toho by rád zasedl v Radě ČRo, která dohlíží na fungování veřejnoprávního rozhlasu, schvaluje jeho rozpočet a volí generálního ředitele.

Pokud by byl do rady zvolen, je ochoten se poslaneckého mandátu vzdát ještě před říjnovými volbami do sněmovny. Zákon totiž zakazuje, aby byl radní zároveň poslanec. "Určitě nekandiduji proto, abych se obohatil. Rozhodl jsem se, že vystoupím z politiky," prohlásil Jandák při veřejném slyšení před mediálním výborem Poslanecké sněmovny.

"Tato možnost mi připadá jako příležitost zúročit věci, které jsem se naučil jako člen výboru, předseda mediální komise, ministr i poslanec. Průběžně jsem pracoval v rozhlase jako interpret, tvůrce, netroufám si říct slovo umělec," vysvětlil svou motivaci, proč kandiduje zrovna do Rady ČRo.

"Rada by měla napomoci definovat, co je to veřejnoprávnost a co je veřejnoprávní médium," dodal ke své představě o činnosti radního. "Potom bych kladl otázky. Má Český rozhlas hodně stanic, nebo má málo stanic? Nevím, neumím na to zatím odpovědět. Dělá Český rozhlas dost pro děti? Tady by mohla být vzorem ČT. Pak je tu honorářová politika ČRo, jsou tam diametrální rozdíly mezi televizí a rozhlasem. Rozhlas je fandovství, to se jinak nedá dělat, musí tam být nějaká láska," řekl ve svém vystoupení.

Zároveň své kolegy z mediálního výboru ujistil, že by rozhlas chránil před politickými tlaky. "Po těch letech znám politické finesy. Mohl bych být jejich oponentem pro dobro Českého rozhlasu," uvedl. Zdůraznil, že on osobně nikdy na Radu ČRo žádný nátlak nevyvíjel.

Rada by podle něj neměla být úzkostlivá vůči vedení ČRo a propagovat na veřejnosti svou roli. "Lidi si pletou vysílací radu s Radou České televize a Radou Českého rozhlasu, takže by měla dělat trochu propagační činnosti," uzavřel.

V Radě ČRo se v červnu uvolní tři místa po současných členech, kterým končí mandáty. Funkční období členů rady je šest let. Tento týden probíhají veřejná slyšení více než čtyř desítek zájemců, kteří chtějí usednout v televizní nebo rozhlasové radě. Kdy z nich mediální výbor sestaví kandidátku, ze které pak budou v tajném hlasování vybírat poslanci, zatím není známo.

 

Právě se děje

před 54 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy