Jandák ve sněmovně končí, chce dohlížet na Český rozhlas. Bránil bych politickým tlakům, prohlásil

Filip Rožánek Filip Rožánek
21. 3. 2017 11:53
Bývalý ministr kultury a člen sněmovního mediálního výboru Vítězslav Jandák chce úplně opustit politiku. Kandiduje do Rady Českého rozhlasu. "Určitě nekandiduji proto, abych se obohatil. Rozhodl jsem se, že vystoupím z politiky," prohlásil Jandák při veřejném slyšení před mediálním výborem Poslanecké sněmovny.
Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák.
Zase ministrem kultury by byl, bavič dělníků i rolníků Vítězslav Jandák. | Foto: Ludvík Hradilek

Poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák v úterý oznámil záměr odejít z politiky. Místo toho by rád zasedl v Radě ČRo, která dohlíží na fungování veřejnoprávního rozhlasu, schvaluje jeho rozpočet a volí generálního ředitele.

Pokud by byl do rady zvolen, je ochoten se poslaneckého mandátu vzdát ještě před říjnovými volbami do sněmovny. Zákon totiž zakazuje, aby byl radní zároveň poslanec. "Určitě nekandiduji proto, abych se obohatil. Rozhodl jsem se, že vystoupím z politiky," prohlásil Jandák při veřejném slyšení před mediálním výborem Poslanecké sněmovny.

"Tato možnost mi připadá jako příležitost zúročit věci, které jsem se naučil jako člen výboru, předseda mediální komise, ministr i poslanec. Průběžně jsem pracoval v rozhlase jako interpret, tvůrce, netroufám si říct slovo umělec," vysvětlil svou motivaci, proč kandiduje zrovna do Rady ČRo.

"Rada by měla napomoci definovat, co je to veřejnoprávnost a co je veřejnoprávní médium," dodal ke své představě o činnosti radního. "Potom bych kladl otázky. Má Český rozhlas hodně stanic, nebo má málo stanic? Nevím, neumím na to zatím odpovědět. Dělá Český rozhlas dost pro děti? Tady by mohla být vzorem ČT. Pak je tu honorářová politika ČRo, jsou tam diametrální rozdíly mezi televizí a rozhlasem. Rozhlas je fandovství, to se jinak nedá dělat, musí tam být nějaká láska," řekl ve svém vystoupení.

Zároveň své kolegy z mediálního výboru ujistil, že by rozhlas chránil před politickými tlaky. "Po těch letech znám politické finesy. Mohl bych být jejich oponentem pro dobro Českého rozhlasu," uvedl. Zdůraznil, že on osobně nikdy na Radu ČRo žádný nátlak nevyvíjel.

Rada by podle něj neměla být úzkostlivá vůči vedení ČRo a propagovat na veřejnosti svou roli. "Lidi si pletou vysílací radu s Radou České televize a Radou Českého rozhlasu, takže by měla dělat trochu propagační činnosti," uzavřel.

V Radě ČRo se v červnu uvolní tři místa po současných členech, kterým končí mandáty. Funkční období členů rady je šest let. Tento týden probíhají veřejná slyšení více než čtyř desítek zájemců, kteří chtějí usednout v televizní nebo rozhlasové radě. Kdy z nich mediální výbor sestaví kandidátku, ze které pak budou v tajném hlasování vybírat poslanci, zatím není známo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy