Jandák: Chci od šéfa ND vysvětlení

Sabina Slonková
26. 5. 2006 0:00
ROZHOVOR - Ředitel Národního divadla Daniel Dvořák bude muset svůj post opustit, pokud nevysvětlí pochybení v hospodaření první divadelní scény.

Ministr kultury Vítězslav Jandák dnes v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že chystá na nejbližší dny schůzku s Dvořákem a kontrolory, kteří hospodaření Národního divala zkoumali. Pak definitivně rozhodne o osudu současného managementu divadla.

Infobox

Logo Národního divadla
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

  • Kontrola v Národním: Post šéfa ohrožen
    Pozice ředitele ND Daniela Dvořáka se otřásá: ministerská kontrola odhalila závažné chyby v hospodaření nejznámější divadelní scény. Deník Aktuálně.cz nadto zjistil, že management divadla dává vydělávat sám sobě na jednotlivých představeních...

Kontroloři sepsali zprávu, podle níž divadlo porušovalo při hospodaření zákon i předpisy, a mělo by dokonce vrátit část peněz zpět do státního rozpočtu.

Národní divadlo jako státní příspěvková organizace dostává od ministerstva kultury ročně desítky milionů korun. Daniel Dvořák deníku Aktuálně.cz již v úterý sdělil, že je přesvědčen, že vše vysvětlí.

"Když to řeknu velice slušně, závěry kontroly hospodaření divadla mě skutečně zaskočily. Na druhou stranu ale musím přiznat, že určité signály, že tam není všechno v pořádku, jsem měl," uvedl Jandák.

A: Už jste si kontrolní zprávu prostudoval?

Je to velice obsáhlý spis, mluvil jsem zatím jen s ředitelem kontrolního odboru. Ten mě ujistil o regulernosti šetření a správnosti závěrů. Jde o velmi hrubé porušení - rozpočtových pravidel stoprocentně - v některých případech i zákona. Takže v nejbližším možném termínu se sejdu s pracovníky ministerstva, kteří kontrolu prováděli, a s panem ředitelem Dvořákem. A pak rozhodnu, jaká opatření z kontroly vyvodím.

Ministr kultury Vítězslav Jandák.
Ministr kultury Vítězslav Jandák. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Pokud nebudete spokojen s vysvětlením ředitele Dvořáka, bude muset svůj post opustit?

Nerad bych dělal nějaké předčasné závěry, zatím by to bylo ode mne neuvážené. Nejsem kat. Možná to všechno pan ředitel vysvětlí. Při vší své racionalitě jsem optimista. Ale to, co jsem měl zatím k té kontrole možnost vidět, mě moc optimismem nenalévá. Jisté je, že budeme postupovat "padni komu padni", to se nedá svítit. Ve světě to je tak dané, je to tak i v privátní scéně. Když selže management, tak odejde. To je logické.

A: Jedna věc jsou kontrolní závěry, druhá zjištění, že management dával sám sobě vydělat na honorářích při přípravě jednotlivých představeních. Co si o tom myslíte?

Ministr Jandák s předsedou vlády Jiřím Paroubkem.
Ministr Jandák s předsedou vlády Jiřím Paroubkem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Určité věci se dělat nemají. Možná nejsou na hranici zákona, ale jsou minimálně neetické, na to by se také mělo hledět.

A: Takže hodláte tuto praxi změnit?

Ten systém je asi velmi špatný. Stejně jako financování divadel jako celek. Není jasně daná koncepce, funguje to ad hoc a hází se to jako horký brambor od jednoho k druhému. Takže je tomu potřeba dát řád a důsledně kontrolovat, jak se s penězi daňových poplatníků zachází. To je můj cíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy