Janda vyhrál závod SP v Harrachově

ČTK, dom
11. 12. 2005 13:55
Harrachov - Skokan na lyžích Jakub Janda zvítězil v Harrachově v dnešním závodu Světového poháru. UVNITŘ VIDEO . V sezoně se radoval z triumfu již potřetí a upevnil se vedení v průběžného pořadí.

Druhý skončil na můstku HS 142 Fin Janne Ahonen a třetí sobotní vítěz Andreas Küttel ze Švýcarska.

Sedmadvacetiletý Janda se stal po jednadvaceti letech prvním českým skokanem, který vyhrál v Harrachově závod SP. Naposledy to z domácích skokanů dokázal Jiří Parma v roce 1984, který tehdy navázal na rok starý triumf Pavla Ploce.

"Přál jsem Jandysovi, aby vyhrál, a jsem rád, že mu to vyšlo, protože skáče parádně," radoval se s českými fanoušky i bývalý reprezentant Jaroslav Sakala. Už loni útočil Janda na velkém harrachovském můstku na vítězství, ale tehdy roli lídra neunesl a skončil třetí.

V rozhovoru pro Českou televizi bezprostředně po dnešním závodu Janda přiznal, že si po nevydařeném sobotním závodu, v němž byl sedmý, hodně oddechl. "Musím říct, že to byl nejtěžší závod v životě," uvedl Janda. Ani tentokrát však nebyl úplně spokojený. "Mám pořád problémy s telemarkem. Budu to muset vypilovat v tréninku, nevím, kde se stala chyba," dodal.

V prvním kole Janda skočil 138,5 metru, měl na kontě 141,3 bodu a před druhým vedl o šest desetin před Norem Sigurdem Pettersenem. Ze třetího místa útočil Fin Janne Ahonen. Ve druhém kole atakoval Jandu loňský vítěz SP Ahonen skokem dlouhým 140 metrů. Český favorit se ale dokázal na svůj skok plně koncentrovat a přistál ještě o metr dál než Fin. Janda vyhrál o více než pět bodů a radoval se s lyžemi nad hlavou.

A jak se vedlo dalším Čechům?

Do druhého kola postoupil z českých závodníků ještě Jan Matura, který byl skokem dlouhým 124 metrů po prvním kole čtyřiadvacátý. "Chybí mi pět metrů do desítky, ale budou zase body a ve druhém kole se to může promíchat," doufal Matura. Přidal pak přes šest metrů a polepšil si na 15. místo. "Doma jsem chtěl trochu víc, ale nemusím se za sebe stydět," dodal.

Matura, bývalý sdruženář, skákal výborně v kvalifikacích, v sobotu byl celkově druhý. "Ukázalo mi to, že můžu být výš, takže mě to trochu i mrzí, ale chci stoupat nahoru v SP, abych byl do patnáctky a nemusel skákat kvalifikace," řekl Matura.

Další Češi ve druhém harrachovském závodu nebodovali. Hájek se dostal v prvním kole o půl metru za hranici sto dvaceti metrů a třicátá příčka mu unikla o dvě místa. "Zpozdil jsem odraz a hlava šla víc nahoru, než by měla, což mě trošku zabrzdilo. Tam jsem nechal ty dva tři metry k postupu," řekl osmnáctiletý Hájek. "Není to výhra ani prohra," komentoval Hájek své výkony.

Za branami třicítky zůstal i Jan Mazoch. V kvalifikaci skočil dobře, ale v závodě ubral přes deset metrů. "Mám formu neformu. V tréninku skáču vyrovnaně třeba s Maturou, ale v závodě dělám zbytečné chyby," řekl vnuk Jiřího Rašky. Před jeho pokusem se na chvilku hodně rozpršelo. "Říkal jsem si, co to udělá se stopou, ale podmínky tě nesmí vůbec rozhodit," nechtěl se vymlouvat Mazoch.