reklama
 
 

Janáčková: Chtěla jsem k soudu. Naštěstí nemusím

26. 4. 2008 10:10
Označila se za rasitku. Kolegové ze Senátu ji nevydali

Praha/Ostrava - Senátorka Liana Janáčková přiznala, že je rasistka. Hrozilo jí obvinění, přesto vyzvala senátory, aby ji zbavili imunity. Ve čtvrtek Senát rozhodl opačně a imunitu má nadále. "Byla jsem opravdu odhodlaná hájit se před soudem, ale teď jsem ráda, že se to uzavřelo," říká v krátkém rozhovoru senátorka. Uvnitř: Rozhovor

Ostravskou senátorku Janáčkovou policie vyšetřovala kvůli jejím výrokům na adresu ostravských Romů. Spolu s ní vyšetřovala i jejího někdejšího místostarostu Jiřího Jezerského. Zatímco na ni je policie krátká, jeho za podobné výroky obvinila. 

Skončil tak případ, který začal před téměř deseti měsíci. Na počátku léta se objevila dva roky stará nahrávka z jednání bytové komise na radnici v ostravském obvodu Mariánské Hory a Hulváky, na níž jsou i rasistické poznámky tehdejší starostky Janáčkové. Deník Aktuálně.cz tuto zprávu přinesl jako první.

Aktuálně.cz: Ve čtvrtek vás Senát imunity nezbavil. Jste s výsledkem spokojená?

Liana Janáčková: To má dvě roviny. Samozřejmě, že jsem ráda, že se to uzavřelo a že mě nečekají nějaké nesmyslné tance po soudech. I když předpokládám, že by dopadly očištěním. Z tohoto důvodu jsem ráda. Na druhou stranu mě mrzí, že pořád bude někdo osočovat ODS (Během prezidentské volby se objevily spekulace, že ODS Janáčkovou soudu nevydá výměnou za její hlas pro Václava Klause - pozn. red.). To jsem nechtěla. Ale asi víte, v jaké situaci to bylo. Že mě de fakto někteří kolegové urazili a že jsem reagovala velmi spontánně a myslím si, že jsem tak reagovat měla. Já jsem v tu chvíli byla opravdu odhodlaná jít a hájit se před soudem. Takže to zvrácení výsledku jsem neočekávala, ale jsem ráda, že se to uzavřelo.

A.cz: Hovoříte o odhodlání bránit se před soudem. Nebylo by tedy pro vás lepší, kdybyste o imunitu přišla?

Janáčková: Určitě ano, ale samozřejmě mi tím ušetřili spoustu času. Já bych to absolvovala. Rozhodla jsem se, že to podstoupím. To bylo moje vážné rozhodnutí.

A.cz: Rozhodla jste se tedy vzdát se imunity. Ve svém emotivním projevu v Senátu jste řekla: "Žádám vás, abyste mě vydali. Respektujte mě, prosím." Proč vás kolegové neposlechli?

Janáčková: Já o tom nedokážu spekulovat, ale na druhou stranu, to hlasování bylo průřezem politickým spektrem, takže si myslím, že se nedá tvrdit, že mě podrželi ti či oni.

A.cz: Ty výroky o Romech jste nepronesla jen vy, ale i bývalý místostarosta ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiří Jezerský. Zatímco vy máte imunitu, on za stejný čin čelí obvinění. Je to podle vás v pořádku?

Janáčková: Má-li to u mě vybudit pocit viny, tak to určitě ne. My jsme to s panem Jezerským rozebírali a on měl radost z toho, jak to včera dopadlo. Dokonce mi nadával, že jsem požádala o vydání. My to spolu máme naprosto vyřešené a v této situaci mu nyní můžu pomoci daleko lépe.

autor: Jakub Antoš | 26. 4. 2008 10:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama