Vláda mě generálovi rozhodně neprodala, odmítá Babišův útok Pavlova možná kancléřka

Dominika Hromková Dominika Hromková
24. 1. 2023 19:59
Pokud tento víkend zvolí Češi prezidentem Petra Pavla, stane se šéfkou jeho kanceláře Jana Vohralíková, která má nyní stejnou funkci v Senátu. Za komunistického režimu její rodina trpěla, otec byl odsouzený do uranových dolů. Přesto Vohralíkové někdejší Pavlovo členství v komunistické straně nevadí. Aktuálně.cz žádalo o rozhovor i Tünde Barthu, případnou kancléřku Andreje Babiše. Zatím bez reakce.
Jana Vohralíková, případná kancléřka prezidentského kandidáta Petra Pavla.
Jana Vohralíková, případná kancléřka prezidentského kandidáta Petra Pavla. | Foto: Jakub Plíhal

Prezidentský kandidát Andrej Babiš říká, že vás Petru Pavlovi dodala vláda a že jste kontroverzní paní od předsedy Senátu Miloše Vystrčila, která zadávala zakázky podivným způsobem. Prohlásil to v nedělní debatě České televize.

Taky tam říkal, že mě prodala ODS. 

Jak byste na něj reagovala?

Mě si do Senátu vybral bývalý předseda Jaroslav Kubera z ODS. Když po něm nastoupil pan Vystrčil, dokonce mi řekl, že on si mě teda nevybral. Nakonec jsme se dokázali pracovně sladit. Neumím si představit, že by Vystrčil někoho prodával. Takové tvrzení odmítám. Dobře ukázalo, jak si Babiš představuje státní správu. Mě určitě vláda neprodala a ani náznakem nenastala situace, že by po mně někdo chtěl, abych se k Pavlovi vloudila.

Jak jste se s Petrem Pavlem seznámili? 

Před lety, když jsem byla předsedkyní neziskové organizace Česká rada dětí a mládeže a on náčelníkem generálního štábu. Pořádali jsme festival Bambiriáda. Do Prahy se na tři dny sjely mládežnické organizace z celého Česka předvádět svoji činnost. Tenkrát jsme řešili, jak jim zajistíme jídlo. Někoho napadlo, že by nám mohla pomoci armáda. Vydali jsme se na generální štáb a Pavla jsem se zeptala, jestli by nám neudělali polní kuchyni. Jemu se to líbilo, a tak ji tam deset let armáda stavěla. 

Měla Bambiriáda vliv na to, že Pavel oslovil právě vás, abyste se stala jeho případnou kancléřkou? 

Asi ne. Já si to pamatovala dobře. Než odešel do NATO, nabídl nám před generálním štábem výstavu deseti let festivalu a sám ji přišel otevřít. Když jsem mu to po letech připomněla, na Bambiriádu si vzpomněl, ale na naše jednání ne. Teď mě Pavlovi doporučil Jan Bubeník, studentský vůdce z listopadu 1989, a další lidé z širšího týmu. 

Kdo další vás doporučil?

Mám za sebou zkušenosti z neziskových organizací i podnikatelského sektoru. Referenci mi dal například rektor České zemědělské univerzity, kde jsem byla šest let a udělali jsme tam stavby a infrastrukturu za tři miliardy korun z evropských fondů. Další reference dali místopředsedové Senátu a exministr kultury Václav Jehlička. U něj jsem taky spravovala evropské fondy. 

Senát ale loni prověřoval zadávání zakázek vaší kanceláří. Ptal se vás na to Pavel? 

V té souvislosti v Senátu proběhly čtyři kontroly včetně externího auditu. Ptal se mě na to a dostal výsledky externího auditu. 

Podle kontrol k porušení zákona nedošlo, ještě se čeká na audit Nejvyššího kontrolního úřadu. Kromě toho od ledna 2020 do března 2022 ze Senátu odešlo 60 zaměstnanců ze dvou set. Proč tolik? 

Někteří zemřeli, někteří se přestěhovali. Když jsem do kanceláře Senátu přišla, fungovala horní komora jinak. Zasedalo se jednou za pět týdnů a mezitím paláce v uvozovkách patřily zaměstnancům. Do půl roku po mém příchodu zemřel předseda Kubera, za další dva měsíce přišel covid, lockdown, legislativní nouze. Zasedalo se distančně každý týden. Nic nebylo připraveno, protože ti lidé neměli léta žádný impuls ke změně. Nejčastěji odpovídali, že to nebudou dělat, protože se to nikdy nedělalo. Osm měsíců jsem žádného člověka nepropustila. A i těch reálně odvolaných bylo do deseti během tří let.

Čelila jste i podezření ze střetu zájmů. Hospodářské noviny popsaly případ, kdy senátní kancelář zaplatila 60 tisíc korun za hudební vystoupení společnosti Melody Booking, kterou spoluvlastní váš syn. Jak to z vašeho pohledu bylo? 

To byl honorář kapely, která vystupovala na tradičním setkání senátorů s občany ve Valdštejnské zahradě.

Kapelu nezprostředkovala společnost vašeho syna? 

Já to říkám pořád donekonečna. Když se dělá tak velká akce, najme se externí produkce, která přijde s nějakým návrhem. My chceme program pro různé věkové skupiny a aby přijely soubory z regionu. Proboha, 60 tisíc není veřejná zakázka. Všechny zakázky, na které paní Nedoma dávala podněty, nejsou ze zákona veřejnými. (Bývalá vedoucí personalistiky v Senátu Anne-Marie Nedoma Vohralíkovou nařkla ze šikany a otevřela téma podezřelého zadávání zakázek. Vohralíková i někteří senátoři tvrdí, že to dělala z osobní nespokojenosti.) 

Média hodně propírala nevýhodné smlouvy prezidentské kanceláře Miloše Zemana. Šéf lánské obory Miloš Balák, podřízený vedoucímu kanceláře Vratislavu Mynářovi, byl odsouzen za ovlivnění zakázky na 200 milionů korun.

Může vám veřejnost po těchto podezřeních věřit, že se pod vaším vedením nebudou dít podobné věci?

Co vám na to mám říct? Šedesátitisícový honorář kapele se nedá srovnávat s obchody pana Mynáře. Myslíte, že jsem čekala na příležitost v Senátu, když mi předtím protékaly rukou miliardy? Že jsem čekala, až si v Senátu přijdu na své? To fakt ne. Externí audit konstatoval, že ani v jednom případě nebyl porušen zákon ani interní předpisy.

Jana Vohralíková, případná kancléřka prezidentského kandidáta Petra Pavla.
Jana Vohralíková, případná kancléřka prezidentského kandidáta Petra Pavla. | Foto: Jakub Plíhal

Pokud byste se hradní kancléřkou stala, můžeme od vás očekávat audity zakázek, které zadávali současní zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky? 

Je jen málo informací z veřejných zdrojů o kanceláři prezidenta. Určitě bych udělala audity dvou příspěvkových organizací - Pražského hradu a Lán. Do Správy Pražského hradu a do Lán teče nejvíc peněz, takže považuji za dobré se na jejich fungování podívat jako první.

Říkala jste, že chcete prezidentský úřad přebudovat na profesionální, který bude fungovat transparentně. Co si pod tím představujete? 

Myslím si, že spoustu neplechy ve světě dělá to, že se míchají role politiky a státní správy. Já beru úředníka jako profesionálního manažera, který má zajistit efektivně fungující úřad a podporu - v tomto případě prezidentovi -, aby mohl realizovat svoji misi. Kanceláři také často píšou lidé v těžké životní situaci a křičí o pomoc. Pro mě je důležité, aby je úřad opečoval, přestože jim nemůže pomoci. Chtěla bych se jimi zabývat, odpovídat jim a alespoň je k pomoci nasměrovat. Vzkázat jim, že jejich problémy vnímáme. Pod záštitou nebo za účasti prezidenta můžeme pořádat nejrůznější aktivity, ať už debaty, nebo kulaté stoly. 

Ještě nějaké novinky byste zavedla? 

Za dobu, co jsem v Senátu, se nikdy neuskutečnilo setkání všech čtyř kancléřů - tedy vlády, sněmovny, Hradu a mě. Sdílení zkušeností je ale vždy užitečné a inspirativní. 

Proč jste na nabídku Petra Pavla kývla? Čím vás oslovil? 

Pokud se má naše společnost začít měnit, musíme se chovat podle toho, co říkáme. Generál opravdu naplňuje řád a klid. 

Je vám to heslo také vlastní? 

Určitě. Ryba vždy smrdí od hlavy. To, co hlava ukazuje a co vyzařuje, to se potom promítá do společnosti.

Nevadila vám Pavlova komunistická minulost? Váš otec byl v 50. letech odsouzen a zbytek rodiny kvůli tomu neměl snadný život. 

Táta byl v 50. letech odsouzen za spolupráci s britsko-americkou rozvědkou, strávil 11 let v uranových dolech. Propustili ho až na amnestii domů umřít. Maminka byla klasifikována jako dcera kulaka. Ve skutečnosti byla dcerou drobného zemědělce, ale nemohla kvůli tomu na medicínu. S tátou se dali dohromady po jeho propuštění. Svou urputností ho udržela při životě dalších 22 let. Naše rodina byla pořád v hledáčku Státní bezpečnosti. Stávalo se nám, že jsme přišli domů a věci byly rozházené, protože v nich agenti hledali dokumenty. Podmínečně mě vyloučili ze školy kvůli aktivitám v podzemní církvi.

Proto je překvapivé, že se dokážete přes členství Petra Pavla v Komunistické straně Československa přenést. 

Naši nikdy nezahořkli. Táta vždycky říkal, ať nesoudíme minulost, když jsme nebyli její součástí. Sám znal lidi sloužící režimu, kteří vězňům zachránili život. Já se rozhodla s generálem sejít. Povídali jsme si o tom a nakonec jsem mu řekla, že jsem připravená jeho minulost nesoudit a že věřím, že to odčinil.

Šéf Zemanovy kanceláře Mynář nikdy nedostal potřebnou bezpečnostní prověrku. Pavel prohlásil, že by po svém kancléři požadoval prověrku na stupeň přísně tajné. Věříte, že ji můžete dostat?

Výše prověrky souvisí s tím, k jak klasifikovaným dokumentům se člověk dostane. S panem generálem jsme se bavili, že požádám o prověrku na stupeň důvěrné. Mám o ni zažádáno od začátku ledna. Neodpovídá to mé současné pozici, ale šlo to. Nevím, jaká jsou interní pravidla na Hradě. Pokud budu potřebovat prověrku na jiný stupeň, požádám o ni. 

V Senátu končíte 28. února. Co budete dělat, když Petr Pavel ve volbách nezvítězí?

Nabídku myslím opravdově a nechtěla jsem si Senát nechávat jako pojistku. Nechtěla jsem, aby se nic nestalo, pokud by to nevyšlo. Předseda Vystrčil na to reagoval slovy: 'Vy se vydáváte do existenční nejistoty, co budete dělat, když to nevyjde?' Řekla jsem, že klidně půjdu prodávat do Lidlu. Takhle jsem to měla nastavené v životě vždycky. Nikdy jsem k žádné pozici nebyla přišitá, to byla celé roky moje obrovská svoboda. 

Takže žádný záložní plán nemáte? 

Nemám a ani nemám čas si ho dělat. Třeba opravdu půjdu do toho Lidlu.

Video: Rozhovor Lindy Bartošové s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem (4. 1. 2023)

Rozhovory s prezidentskými kandidáty - Petr Pavel | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V noci na pátek se bude v Česku tvořit ledovka, varují meteorologové

V noci na pátek se bude zřejmě na většině území Česka tvořit ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Výstrahu původně vyhlásil pro jižní polovinu Čech a následně rozšířil na další regiony.

Meteorologové varují, že slabé sněžení nebo mrholení může kvůli nízkým teplotám povrchu silnic namrzat a ojediněle může vznikat slabá ledovka. Vyhlásil proto od dnešního večera až do pátečních 09:00 výstrahu před tvorbou ledovky. Platí téměř pro celé Česko, s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje a východních částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Kvůli možné ledovce doporučují meteorologové řidičům, aby sledovali dopravní zpravodajství, jezdili velmi opatrně a počítali s delší dobou jízdy. Chodci si zase musí dávat pozor na kluzké chodníky, a starší a méně pohybliví lidé by proto měli raději omezit vycházení ven.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nadal po vyšetření kyčle potvrdil minimálně šestitýdenní pauzu

Španělský tenista Rafael Nadal po vyšetření zraněného kyčelního svalu potvrdil, že nebude moci hrát šest až osm týdnů. Zranění si grandslamový rekordman přivodil v minulém týdnu během utkání 2. kola Australian Open s Američanem Mackenziem McDonaldem. I kvůli zdravotním problémům podlehl nejvýše nasazený hráč ve třech setech a přišel o šanci obhájit v Melbourne titul.

"Dnes jsem podstoupil vyšetření na klinice v Barceloně. Potvrdilo nález z Melbourne i dobu léčení. Další kontrola mě čeká za tři týdny," uvedl šestatřicetiletý rodák z Mallorky na twitteru. Se zdravotními problémy se Nadal potýká od druhé poloviny loňského roku a prohrál sedm z posledních deseti zápasů.

Vítěz 22 grandslamových turnajů by se tak měl vrátit na kurty nejdříve v březnu, kdy jsou na programu podniky Masters v Indian Wells a Miami. Turnaje na jeho oblíbené antuce pak začnou v dubnu. Čeká ho také pokles v žebříčku ATP, v němž mu nyní patří druhé místo.

Na Australian Open zaznamenal Nadal druhý nejhorší výsledek v kariéře. Hůř skončil jen v roce 2016, kdy vypadl v prvním kole s krajanem Fernandem Verdascem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pardubice porazily i počtvrté v sezoně Plzeň a vedou už o 12 bodů

Hokejisté Pardubic zdolali v předehrávce 42. kola extraligy Plzeň 4:3 a porazili tak Indiány i počtvrté v sezoně. Východočeši otočili během druhé části stav z 1:2 na 4:2 a připsali si sedmou výhru za sebou, aniž by během úspěšné série ztratili jediný bod. Vítězný gól dal obránce Jan Košťálek. Dynamo tak vede tabulku už s dvanáctibodovým náskokem na druhé Vítkovice.

Duelu předcházel ceremoniál, při kterém bylo slavnostně vyvěšeno číslo 37, s nímž hrál za Pardubice útočník Petr Sýkora. Východočeský klub navždy vyřadil toto číslo ze své sady.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

David Drábek končí jako kmenový režisér Městských divadel pražských

Uvedl tu vlastní hry i muzikál s Tomášem Klusem. Režisér David Drábek koncem února opustí post kmenového režiséra Městských divadel pražských. Informoval o tom server Idnes.cz. "Byl jsem v týdnu před Vánoci odejit," uvedl umělec na Facebooku. Scénu zahrnující ABC, Rokoko a Komedii bude dle ředitele Daniela Přibyla dál profilovat především současný umělecký šéf Michal Dočekal.

Dvaapadesátiletý autor téměř čtyř desítek divadelních her Drábek patří k nejoblíbenějším porevolučním dramatikům. Proslulá je třeba jeho hra Koule, inspirovaná "životem a dílem" atletky Heleny Fibingerové. Byl stálým režisérem Divadla Minor a uměleckým šéfem královéhradeckého Klicperova divadla.

V hlavním městě působil od sezony 2018/2019, k jeho nejvýraznějším inscenacím zde patřily autorské Kanibalky: Soumrak samců a Kanibalky 2: Soumrak starců s Vandou Hybnerovou, Revizor od Nikolaje Vasiljeviče Gogola nebo muzikál Elefantazie s Tomášem Klusem. Naposledy koncem listopadu v ABC uvedl vlastní komedii Pupek Paříže coby poctu Georgesi Feydeauovi. Předloni Drábek vydal prozaický debut nazvaný Ochechule.

před 5 hodinami

Zemana vyslýchala BIS, prověřuje jeho obvinění z odposlouchávání

Prezidenta Miloše Zemana ve středu vyslýchali příslušníci inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS), kteří se zabývají podezřením na vyzrazení utajovaných informací. S odvoláním na tři zdroje z blízkosti hlavy státu to uvedl web Deník N. Inspektoři podle něj vyslýchali Zemana kvůli jeho prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno. Mluvčí BIS nechtěl zjištění Deníku N komentovat.

O návštěvě důstojníka BIS hovořil prezident předloni v srpnu v rozhovoru pro server Blesk.cz. Ředitele BIS Michala Koudelku obvinil z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. "Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě," uvedl prezident.

Zemanovým tvrzením se zabývala sněmovní komise pro kontrolu BIS. Koudelka před poslanci uvedl, že služba své zákonné povinnosti neporušila a za jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů, řekl po jednání komise její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). V polovině loňského prosince pak komise uvedla, že nemá žádné indicie o nezákonném postupu BIS.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spolu, Piráti a STAN v Praze chtějí mít příští týden hotovou koaliční smlouvu

Vyjednávací týmy pražského Spolu, Pirátů a STAN chtějí mít na začátku příštího týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů. Dokumenty následně projednají stranické orgány a v případě Pirátů v referendu krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních. Novinářům to řekli zástupci stran. Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá čtyři měsíce, které uplynuly od komunálních voleb. Volby v Praze vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO a Piráty.

"Měli bychom být schopni do začátku příštího týdne konsolidovat veškeré dokumenty. Budeme na tom přes víkend intenzivně pracovat. Je zároveň ještě potřeba doladit některé detaily, ale to nám nebrání, abychom dokumenty začali připravovat tak, abychom je v průběhu příštího týdne mohli poslat do našich vnitrostranických struktur k dalšímu schválení," řekl zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS).

Mezi dokumenty jsou návrh koaliční smlouvy a její přílohy, a sice programové body nové koalice, mechanismy jejího fungování nebo ustanovení jednotlivých zastupitelských výborů. "Poslední příloha je samozřejmě ta, která bude obsahovat rozdělení kompetencí jednotlivých členů rady," řekl Zajíček. Personální obsazení zatím strany neřešily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy