Keller online: Bez pomoci Evropy sociální stát neudržíme

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 5. 2014 11:54
Lídr ČSSD v eurovolbách odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.
Online rozhovor - Jan Keller
Rozhovor skončil
10:40
Přečíst si rozhovor

Praha - Evropské státy musí spolupracovat, aby udržely myšlenku sociálního státu, myslí si lídr ČSSD do eurovoleb Jan Keller.

"Udržet sociální stát dnes není v silách jedné středně velké země," prohlásil Keller při online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.

Kampaň sociálních demokratů kromě sociálních jistot cílí také na snížení nezaměstnanosti. To lze podle Kellera podpořit například snazším odchodem do předčasného důchodu pro zdravotně náročná povolání.

"Na jedné straně lidé pracují do stále pokročilejšího věku, na strané druhé přibývá počet mladých nezaměstnaných. Průměrný důchod je totiž výrazně vyšší než průměrná podpora v nezaměstnanosti mladého člověka. Stát tak ušetří na tom, že pracujeme do stále pozdějšího věku, zatímco mladí shánějí práci marně," dodává Keller.

Online rozhovor - Jan Keller

Rozhovor skončil
14. 5. 2014
Ptá se: Antonín Petras

Jeden dotaz soudr.... pane Kellere. Už jste se doučil učivo matematiky alespoň do 8. třídy, nebo stále věříte v udržitelnost průběžného penzijního systému, bobtnajícího sociálního státu a dotační zemědělské politiky EU......?

Odpovídá: Jan Keller

Myslí si, že v těchto případech nejde o otázky matematické, nýbrž o záležitosti propagandistické. Nevím, jaký jste matematik, ale propagandista jste značný.

14. 5. 2014
Ptá se: Radovan Kulatý

Levicové názory se v ČR neodpouští - po přijetí kandidatury za ČSSD se už nikdy nebudete moci vrátit k sociologii, neboť Vám bude předhazováno ideologické zaujetí. Jak se s tím smiřujete?

Odpovídá: Jan Keller

Velice snadno, ideologické zaujetí mi bylo předhazováno po celá desetiletí, i když jsem za nikoho nekandidoval, takže jsem si už zvykl. Zatímco když jsou v médiích uváděni mí kolegové, používá se oslovení sociolog, v mém případě se výhradně používá oslovení levicový sociolog.

14. 5. 2014
Ptá se: Ríša

Dobrý den, jak chcete z Bruselu zajistit menší nezaměstnanost v Česku? Ale opravdu konkrétně, co se pro to dá dělat?

Odpovídá: Jan Keller

Existují operační programy zaměřené na podnikání a inovace a existují regionální operační programy zaměřené na rozvoj regionu a lokalit. Je třeba, abychom tyto programy využívali intenzivněji a ty které již máme čerpali v souladu s pravidly. Brusel nám zaměstnanost žádným nařízením nezvýší, my se musíme v těchto oblastech starat sami. Brusel k tomu dává dostatek prostoru.

14. 5. 2014
Ptá se: Jan Plinto

Četl jsem několik Vašich knih, s povděkem kvituji Vaši kritiku automobilismu a varovné signály ohledně stupňující se prekarizace práce, ale absolutně nechápu Vaši adoraci Evropské Unie. Nemáte pocit, že existence EU občanům spíše škodí?

Odpovídá: Jan Keller

Nejsem vůči EU nekritický, jsme však přesvědčen, že v případě výrazného útlumu nebo dokonce rozpadu EU by žádný z našich problémů nezmizel, mnohé by naopak vyvstaly. Jako země střední velikosti nejsme schopni sami izolovaně čelit tlakům ekonomické globalizace, uvědomuji si, že EU těmto tlakům čelí zatím nedostatečně, jinak než na jejím půdorysu se jim však bránit nemůžeme.

14. 5. 2014
Ptá se: Karel Vlach

Myslite, že je politická a vojenská spolupráce s USA EU ke škodě nebo k užitku ?

Odpovídá: Jan Keller

Určitá forma spolupráce mezi EU a USA jistě bude existovat vždycky, osobně se domnívám, že by Evropa měla být v těchto ohledech samostatnější a nespoléhat se na ochranu silného přítele.

14. 5. 2014
Ptá se: R.D. Cool-a-the

Je Vám jasné, že příklon k levici Vám tu nikdo neodpustí? Ekonomové, novináři nebo politologové mohou být pravicoví a za pravicové strany kandidovat, aniž by jim to bránilo následně hovořit v TV z pozic "nezávislých odborníků", Vy ale budete už navždy "levicový sociolog", pokud vůbec... Jste na to připraven?

Odpovídá: Jan Keller

Na tuto otázku jsme již odpovídal.

14. 5. 2014
Ptá se: Míša Šíša

Tématem voleb se pro mě trochu překvapivě stali imigranti. Co si o tom myslíte? Měla by se ČR nějak bránit proti přílivu uprchlíků? A co cizinci, kteří sem jezdí za prací - mělo by se to omezit ve prospěch Čechů?

Odpovídá: Jan Keller

Domnívám se, že existují tři kategorie imigrantů. Za prvé lidé vysoce kvalifikovaní, kteří jsou pro naši zemi přínosem. Osobně jich znám celou řadu. Za druhé lidé, kteří prchají ze svých zemí z obavy o vlastní život. Těmto lidem musíme pomoci, pokud chceme tvrdit, že naše hodnoty jsou vyšší než hodnoty jiných civilizačních okruhů. A za třetí lidé, kteří k nám přicházejí v rámci organizovaného zločinu, tuto jedinou kategorii je třeba tvrdě odmítnout.

14. 5. 2014
Ptá se: Jiřina Kudláková

Dobrý den. Vždycky jsem Vás považovala za slušného člověka a odborníka, viz. Vaše publikace. Proboha, co Vás vedlo kandidovat za ČSSD? Můžete mě to nějak racionálně vysvětlit? Děkuji.

Odpovídá: Jan Keller

V průběhu posledních 25 let jsem dostal nabídky ke vstupu do politiku od několika stran, zatím jsem všechny odmítl. I když nemám iluze o žádné politické straně, domnívám se, že v ČSSD je takový počet slušných lidí, že není špatné jejich výzvu přijmout.

14. 5. 2014
Ptá se: Nwelati

Jaký je Váš názor na sílící liberatriánské tendence ve společnosti a případně na SSO, tedy českou obdobu Tea Party?

Odpovídá: Jan Keller

Mám již téměř 60 let, takže možné atraktivní stránky libertariánství se mě již příliš netýkají, soustřeďuji se na to, aby moji děti byly vychovávány přiměřeně konzervativně. Předsedu této strany Petra Macha považuji za velice inteligentního člověka a jsem smířen s tím, že inteligentní lidé mívají občas sklony k demagogii.

14. 5. 2014
Ptá se: Vítek

Dobrý den, Vaše články v deníku PRÁVO mě už unavují, za vším jen trochu souvisejícím s pravicí vidíte zlo, a hlavně namísto politických ataků bych od Vás jako renomovaného sociologa čekal spíše odborné články na sociální témata. Anebo čtu nepozorně?

Díky

Odpovídá: Jan Keller

Z vlastní zkušenosti vám mohu poradit jedno, články, které mě začínají unavovat, přestávám číst. Úžasně to pomáhá.

14. 5. 2014
Ptá se: Bombaj

Jak je možné, že Vám jako sociologovi někdo vyčítá sociální cítění, ale Janu Jandourkovi jeho klerikalismus nikdo nepředhazuje, třebaže jeho úsudek je jím velmi pokřiven?

Odpovídá: Jan Keller

Kdo je to Jan Jandourek?

14. 5. 2014
Ptá se: Dotazník

Proč dnes není možná racionální diskuse o plusech a minusech kapitalismu? Koneckonců, proč se lidé bojí i toho slova samotného a raději hovoří o "tržním hospodářství" nebo "volném trhu"?

Odpovídá: Jan Keller

Myslím si, že je to další důkaz toho, že vývoj u nás se stále o dvacet třicet let opožďuje za vývojem v západních zemích. V USA již delší dobu probíhá debata ekonomů a sociologů na téma slabin kapitalismu a jeho špatných perspektiv. Jsem optimista, takže čekám, že během deseti nebo patnácti let to dojde i k nám. Rozhodně si nemyslím, že bychom měli odmítat všechno, co z Ameriky přichází.

14. 5. 2014
Ptá se: Milan Tahovský

A co budete dělat ,až zvítězí Vámi vysněný socialismus v Evropě.
Tudíž opět nikdo nebude chtít nic dělat a všichni budeme mít stejně-tedy nic.To už jsem zažil.

Odpovídá: Jan Keller

Existuje řada variant socialismu právě tak, jako existuje řada variant tržního systému. Já neprosazuji tu variantu, kterou jste zažil vy.

14. 5. 2014
Ptá se: IVO BENDA

Jak se Vám líbí zotročování lidí ? Dodávané sem pod tlakem konkurence z Číny ? To je kvalita života ??? To je z hlav podnikatelů a ekonomů. Dřít přesčasy, noční a navíc ve stáří bez důchodů. To je opravdu krásná pseudospolečnost, z hlav kohosi na univerzitách. Děkuji Vám za odpověď. nejsme-otroci.cz

Odpovídá: Jan Keller

Tuto společnost nevymysleli lidé z univerzit, je výsledkem tlaku velkých nadnárodních firem a oslabování pravomoci státu při dodržování například pracovních podmínek. V Evropském parlamentu se chci zasazovat o to, aby byly zajištěny důstojné podmínky práce pro všechny, myslím si, že z úrovně Bruselu toho lze dosáhnout účinněji než z úrovně národních vlád.

14. 5. 2014
Ptá se: Metr Pach

Jak se vyrovnáte s tezí Strany svobodných občanů, že bohatí lidé jsou jednoduše lepší lidé právě proto, že dokázali zbohatnout, čímž oproti ostatním projevili své skutečné kvality? A je to vůbec nová myšlenka, nebo si ji pan Mach odněkud vypůjčil a zapomněl nám to říci?

Odpovídá: Jan Keller

Abych tuto myšlenku přijal, musel by mi někdo vysvětlit, v čem konkrétně jen například pan Rittig nebo pan Janoušek zdatnější než jiný lidé.

14. 5. 2014
Ptá se: Magnát

I když o sobě tvrdíte, že jste lokální patriot F-M, míříte do Bruselu. Budiž Vám přáno. Je vcelku jasné, proč Vás budou volit méně úspěšní zaměstnanci a tzv. deklasovaní. Zajímalo by mne ale, jestli je ve Vašem programu něco, pro co by Vás případně měli podpořit také movitější lidé (nebo ti, kteří si na takové jen hrají)? Děkuji za Vaše vyjádření, a do politiky Vám přeji pevné nervy a odolný charakter.

Odpovídá: Jan Keller

Jsem nejenom lokální patriot, jsem také ministrem pro socilogii Lašského markrabství. Na tuto funkci nehodlám ani po případném angažmá v Bruselu rezignovat, cítím výraznou podporu pana markraběte. Nyní k vaší druhé otázce: Chci zastávat nejen zájmy zaměstnanců, ale také zájmy drobných a středních českých firem, jsou to firmy, které od nás neodejdou tak jako velké koncerny poté, co jim vyprší daňové prázdniny. Tři poslední knihy, které jsem napsal, jsou obhajovou zájmu středních vrstev, jak z veřejného sektoru, tak ze sektoru soukromého.

14. 5. 2014
Ptá se: Daniel Svoboda

Před nedávnem jsem viděl dost děsivý film "Doba měděná" ze kterého vyplynulo, že Brusel vědomě sype nemalé peníze také do zločinně se chovajících firem v Africe. A že vlastně ani nechce vědět, že ty peníze jsou zneužity, ale snaží se alarmující fakta zamlžovat vyhýbavým, úřednickým "ptydepe". Pokusíte se v Bruselu otevřít přezkoumání smyslu a dopadu finančních toků směřujících do Afriky ?

Odpovídá: Jan Keller

To není úkol pro jednotlivce ale pro celou politickou frakci. Zatím mohu jen doufat, že v případě vítězství frakce, do které budu eventuálně patřit, budou tyto otázky otevřeny. Pokud dostanu konkrétnější podklady, mohu sám vyvinout v tomto směru iniciativu.

14. 5. 2014
Ptá se: Sirotek

Jak hodláte využít své znalosti z oblasti sociologie při politické práci v evropském parlamentu ve prospěch lidí v ČR?

Odpovídá: Jan Keller

Zabývám se více než dvacet let problematikou sociálního státu, problematikou sociálního vyloučení, bídy a chudoby. Udržet sociální stát dnes není v silách jedné středně velké země, sociální model je možno udržet jen v měřítku celé Evropy. Frakce progresivních socialistů a demokratů, do které budu v případě zvolení patřit, má ve svém programu posílení sociálního modelu ve všech zemích, tedy i v České republice.

14. 5. 2014
Ptá se: Bret

Chapu ze jako sociolog vite jak manipulovat s davy, ale nepripadaji vam vase billboardy uz prilis prizemni a prilis utocici na negativni lidske pudy, jako je napr.zavist? Cekal bych od vas jako cloveka z akademicke pudy (byt s nazory z predmin.stoleti) trosku korektnejsi pristup ke kampani.

Odpovídá: Jan Keller

Já osobně charakter kampaně neurčuji, před 15 lety jsem v jedné své knize podal kritiku billboardů coby způsobu předvolební agitace. Myslím si, že jako ilustrace této kritiky by mohly sloužit billboardy prakticky všech politických stran, zdaleka ne jen sociální demokracie. Osobně nemám rád vyjadřování ve zkratce, billboard, který bych navrhl já by rozhodně neměl méně než pět hustě popsaných stran. Z nějakého důvodu tento návrh neprošel.

14. 5. 2014
Ptá se: Apoštol Kyrill und Coltrane von Šroubenkoff

Je současná katolická církev pokračovatelkou té řekněme z 15. století? Má se dnešní církev omlouvat za zločiny, které napáchala před několika staletími?

Odpovídá: Jan Keller

Jsem ateista, a proto se držím přikázání "nesuďte a nebudete souzeni". Bylo by výborné, kdyby se toho přikázání držela i církev.

14. 5. 2014
Ptá se: ...

Můžete mi vysvětlil, z jakých pohnutek může pokladní ze supermarketu "volit knížete"?

Odpovídá: Jan Keller

Ano, dá se to vysvětlit. Je to zvláště rafinovaná forma takzvaného úniku z reality. Před vlastními problémy chceme utéci tím, že se ztotžníme s někým, kdo žádné problémy nemá. Bohužel je to iluzorní řešení.

14. 5. 2014
Ptá se: Ondřej H.

Dobrý den pane Kellere, chtěl bych se zeptat, co si myslíte o úloze drogových kartelů a mafii obecně na účasti v politických systémech západního světa. Bylo by podle Vás možné, aby se mafie ujala nějaké politické odpovědnosti, aby se zorganizovala do některé legální politické strany a dostala se k výkonné moci? Děkuji!

Odpovídá: Jan Keller

O nebezpečí prorůstání organizovaného zločinu do politiky, se ví už dlouho. Evropská unie má proti tomuto riziku účinnější mechanismy než mnohé členské státy, bylo zaznamenáno několik tvrdých postihů při pokusech o korupci v Bruselu, myslím si, že v tomto ohledu může naše země na užší spolupráci v rámci Evropy jedině vydělat.

14. 5. 2014
Ptá se: Razzagi

Proč za vše špatné v ČR můžou cikáni?

Odpovídá: Jan Keller

Je to jeden z rozšířených stereotypů, se kterým osobně nesouhlasím. Pracoval jsem počátkem 80. let s Romy v jedné textilní četě a vím, že když měli šanci získat práci, chovali se zodpovědně.

14. 5. 2014
Ptá se: Karel Zeman

Kolik platí ČSSD za Vaši kampaň jako je tento rozhovor aktualně.cz?

Odpovídá: Jan Keller

Za toto chatování jsem nemusel platit, ani jsem na něm nevydělal.

14. 5. 2014
Ptá se: erwin wesser

Vazeny pane profesore,

kdy dojde k Vami proklamovemu kataklyzma, ktere tak rad vzpominate ve svem Uvodu do sociologie. A nechtel byste jste se radsi venovat teologii, presneji receno eschatologii?

Odpovídá: Jan Keller

Zhruba před měsícem vydala americká NASA zprávu o stavu civilizace, je to velice varovná až katastrofická prognóza. NASA mluví o dvou hlavních hrozbách, za prvé nadměrná zátěž na ekosystémy, za druhé prudce se rozevírající nůžky mezi bohatstvím a chudobou. Jsem rád, že jsem oba dva problémy diagnostikoval nezávisle na NASA a 15 až 20 let před ní.

14. 5. 2014
Ptá se: Broulík

Dobrý den, v Evropě se utlumuje hornictví intenzivně od počátku sedmdesátých let 20.století v těch průmyslově nejvyspělejších státech. Ostravsko útlum hornictví a hutnictví čeká. Myslíte si, že se dosud u nás využily všechny zkušenosti při řešení strukturálních změn ? Co uděláte k přenosu zkušeností států s tržní ekonomikou zejména s řešením strukturální nezaměstnaností? Díky za kratičkou odpověď složitého problému.

Odpovídá: Jan Keller

Je opravdu škoda, že se ČR nepoučila ze zkušenosti ze zahraničí. Například v okolí francouzského města Lille došlo k útlumu horniství pro muže a textilniství pro ženy již v průběhu 70. let. Vzniklé problémy se podařilo zmírnit spoluprací Bruselu, Paříže a příslušného departementu. Textilniství bylo orientováno na špičkový design, propuštění horníci byli rekvalifikováni na policisty, zabránilo se tak úbytku pracovních míst, tak vzniku sociálních nepokojů. Je skutečně škoda, že jsem se s předstihem nedokázali připravit na situaci, která se dala očekávat. Mohou za to všechny dosavadní vlády.

14. 5. 2014
Ptá se: Candy-date

Nechcete si to ještě rozmyslet? Tou kandidaturou si jen poškodíte jméno. Už tak po Vás média jdou, natožpak stanete-li se politikem...

Odpovídá: Jan Keller

Dlouho jsem váhal, ale poté, co po mně začala jít část našich médií, bylo moje rozhodnutí definitivní.

14. 5. 2014
Ptá se: Petr

Proč se prodlužuje věk na odchod do důchodu, když lidé nad 50 neseženou prakticky práci?

Odpovídá: Jan Keller

Bohužel je to výsledek cynického kalkulu. Na jedné straně lidé pracují do stále pokročilejšího věku, na strané druhé přibývá počet mladých nezaměstnaných. Průměrný důchod je totiž výrazně vyšší než průměrná podpora v nezaměstnanosti mladého člověka. Stát tak ušetří na tom, že pracujeme do stále pozdějšího věku, zatímco mladí shánějí práci marně.

14. 5. 2014
Ptá se: Milan Daniel

Je řešením nezaměstnanosti v Evropě prodlužování věku odchodu do důchodu, nebo je třeba najít jiné (jaké?) řešení?

Odpovídá: Jan Keller

Prodlužování věku odchodu do důchodu zvyšuje míru nezaměstnanosti v Evropě. Jedním z kroků ke snížení vysoké nezaměstnanosti by bylo naopak usnadnění předčasného důchodu, zejména u profesí, které jsou zdravotně náročné a mají negativní zdravotní dopady na pracovníka (například třísměnné provozy).

Děkuji čtenářům za všechny otázky. Bohužel ne na všechny se dostalo, ale ať již volby dopadnou jakkoli, toto jistě není poslední příležitost ke komunikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy