Jaký hluk obtěžuje lidi? Z dopravy, ale i od sousedů

Pavel Baroch
28. 3. 2009 15:30
Nadměrné decibely vadí až 80 procentům obyvatel
Lidé si nejvíce stěžují na hluk z automobilové dopravy
Lidé si nejvíce stěžují na hluk z automobilové dopravy | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Legerovu ulici na frekventované pražské magistrále nechaly úřady zúžit o jeden jízdní pruh, aby aspoň trochu chránily tamní obyvatele před exhalacemi a nadměrným hlukem. O kousek dál na stejné trase, v ulici 5. května, se tamní obyvatelé snaží soudní cestou vymoci, aby magistrát snížil hlukovou zátěž.

Lidi však obtěžují decibely i v jiných městech, byť třeba nepostupují při ochraně svého zdraví tak razantně jako v Praze.

Státní zdravotní ústav sleduje od roku 1994 ve vybraných městech v různě hlučných čtvrtích, jak lidem vadí nadměrný hluk.

Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo na pět tisíc obyvatel v deseti větších městech, ukázal, že na hluk si stěžuje bezmála polovina lidí.

"Obtěžováno hlukem bylo 48 procent dotázaných, v nejhlučnějších lokalitách dosáhlo obtěžování 80 procent," konstatovala Zdenka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu, autorka šetření.

Hluk nemá vinu jen na tom, že se lidé u rušné silnice špatně vyspí, špatně se soustředí a jsou podráždění. Může nastartovat i vážné civilizační choroby, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Lidé si stěžují na auta i sousedy

Výzkum ukázal, že v hlučných ulicích Prahy, Hradce Králové či Olomouce si tamní obyvatelé nejvíce stěžují na hluk z automobilů.

V případě nákladních vozidel to bylo u 75 procent dotázaných, u osobních automobilů 73 procent.

Naopak obyvatelé tichých čtvrtí - například v Ústí nad Orlicí, ve Znojmě či Havlíčkově Brodě - uváděli nejčastěji jako největší problém sousedský hluk. Stěžovalo si na něj 17 procent dotázaných.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nemohou se soustředit

Nejvíce si na příliš mnoho decibelů stěžují lidé, kteří se necítí zdraví.

"Starší lidé si na nadměrný hluk stěžují jen v nejhlučnějších lokalitách," konstatovala výzkumnice Vandasová.

Hluk podle výzkumu nejčastěji brání v soustředění. Tvrdí to 55 procent obyvatel nejhlučnějších ulic a 25 procent lidí z nejtišších čtvrtí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čínská vláda zrušila kvůli koronaviru všechny oslavy Nového roku

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Město Wu-chan, kde nákaza propukla, je odříznuté od světa. Nelétají tam letadla a nejezdí vlaky ani autobusy.

Na svátky kolem lunárního Nového roku se přitom obvykle na cesty za příbuznými po celé Číně, ale i do zahraničí, vydávají stamiliony lidí. Státní železniční společnost ve čtvrtek uvedla, že od pátku bude lidem vracet v plné výši peníze za nevyužité jízdenky.

Další zprávy