Jaký hluk obtěžuje lidi? Z dopravy, ale i od sousedů

Pavel Baroch
28. 3. 2009 15:30
Nadměrné decibely vadí až 80 procentům obyvatel
Lidé si nejvíce stěžují na hluk z automobilové dopravy
Lidé si nejvíce stěžují na hluk z automobilové dopravy | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Legerovu ulici na frekventované pražské magistrále nechaly úřady zúžit o jeden jízdní pruh, aby aspoň trochu chránily tamní obyvatele před exhalacemi a nadměrným hlukem. O kousek dál na stejné trase, v ulici 5. května, se tamní obyvatelé snaží soudní cestou vymoci, aby magistrát snížil hlukovou zátěž.

Lidi však obtěžují decibely i v jiných městech, byť třeba nepostupují při ochraně svého zdraví tak razantně jako v Praze.

Státní zdravotní ústav sleduje od roku 1994 ve vybraných městech v různě hlučných čtvrtích, jak lidem vadí nadměrný hluk.

Poslední průzkum, kterého se zúčastnilo na pět tisíc obyvatel v deseti větších městech, ukázal, že na hluk si stěžuje bezmála polovina lidí.

"Obtěžováno hlukem bylo 48 procent dotázaných, v nejhlučnějších lokalitách dosáhlo obtěžování 80 procent," konstatovala Zdenka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu, autorka šetření.

Hluk nemá vinu jen na tom, že se lidé u rušné silnice špatně vyspí, špatně se soustředí a jsou podráždění. Může nastartovat i vážné civilizační choroby, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Lidé si stěžují na auta i sousedy

Výzkum ukázal, že v hlučných ulicích Prahy, Hradce Králové či Olomouce si tamní obyvatelé nejvíce stěžují na hluk z automobilů.

V případě nákladních vozidel to bylo u 75 procent dotázaných, u osobních automobilů 73 procent.

Naopak obyvatelé tichých čtvrtí - například v Ústí nad Orlicí, ve Znojmě či Havlíčkově Brodě - uváděli nejčastěji jako největší problém sousedský hluk. Stěžovalo si na něj 17 procent dotázaných.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nemohou se soustředit

Nejvíce si na příliš mnoho decibelů stěžují lidé, kteří se necítí zdraví.

"Starší lidé si na nadměrný hluk stěžují jen v nejhlučnějších lokalitách," konstatovala výzkumnice Vandasová.

Hluk podle výzkumu nejčastěji brání v soustředění. Tvrdí to 55 procent obyvatel nejhlučnějších ulic a 25 procent lidí z nejtišších čtvrtí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy