Opozice kritizuje Havlíčka kvůli zvaní Ruska k Dukovanům. Odvolejte ho, píše Babišovi

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 26. 3. 2021 14:23
Páteční jednání poslanců dopoledne ovládlo dění kolem jaderné elektrárny Dukovany. Konkrétně krok místopředsedy vlády Karla Havlíčka, který se rozhodl nepřímo oslovit zájemce o stavbu nového bloku Dukovan, včetně ruské firmy Rosatom. Část opozice proti tomu ostře protestovala. Někteří poslanci a senátoři sepsali dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi a žádají Havlíčkovo odvolání.
Karel Havlíček.
Karel Havlíček. | Foto: Jakub Plíhal

Přestože na pátečním programu jednání Poslanecké sněmovny bylo hlavně prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19, ještě předtím nastala emotivní debata o stavbě nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. 

Spustila to čtvrteční zpráva Aktuálně.cz a Respektu o tom, že místopředseda vlády a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) se chystá nepřímo vybídnout ke stavbě ruskou firmu Rosatom, což vyvolalo odpor části opozice. Za ni vystoupil nejprve předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který se snažil dostat debatu o Havlíčkovu rozhodnutí na program právě probíhající schůze sněmovny.

"Navrhnu nový bod, a to bude Informace vlády o dostavbě jaderné elektrárny a rozeslání projektové dokumentace," začal Bartošek. "Je to naprosto zásadní věc týkající se bezpečnosti a budoucnosti České republiky. Avizuji to dopředu a požaduji, aby jak ministr průmyslu, tak premiér, byli přítomni. Jestliže nebudou přítomni, avizuji, že to je pro nás natolik zásadní, že si patrně budeme brát přestávky do té doby, než si ministr a premiér uzpůsobí program natolik, aby se zodpovídali Poslanecké sněmovně," vysvětloval.

Zákonodárci KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Pirátů ministra Havlíčka opakovaně žádají, aby ruské a čínské firmy pro tendr na rozšíření Dukovan neoslovoval. Ministr Havlíček však zkouší způsob, jak ruskou firmu oslovit. Oznámil totiž, že společnostem, které se chtějí o zakázku ucházet, zašle bezpečnostní dotazník s řadou otázek. 

Bartošek: Je to jako zvací dopis v roce 1968

Kritici považují tento krok za nepřijatelný a ohrožující bezpečnost Česka. Bartošek jej dokonce přirovnal k roku 1968, kdy někteří členové komunistické strany požádali dopisem tehdejší Sovětský svaz o pomoc, která měla podobu vojenské okupace.

"Jestliže s ignorováním vlády oslovujete Rosatom, tak se to rovná zvacímu dopisu v roce 1968. Protože to je zcela zásadní útok na bezpečnost a suverenitu České republiky, ignorujete to, co říkají naše tajné služby," uvedl lidovecký poslanec. Před zapojením firem z nedemokratických zemí varovaly už dříve české tajné služby.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura naznačil, že motivací Havlíčka mohla být snaha domluvit se s komunisty, kteří dlouhodobě účast ruské firmy v tendru podporují. Jejich hlasy totiž menšinová vláda ANO a ČSSD potřebuje pro prodloužení nouzového stavu. 

"Podle mě je to úplně jednoduché. Ještě v pondělí a úterý jsme četli o tom, jak komunisté nepodpoří žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. Pak je přizvána ruská firma do tendru na Dukovany, komunisté se sejdou a ústřední výbor KSČM změní názor a doporučí svým poslancům, aby podpořili prodloužení nouzového stavu," sdělil Stanjura.

"Tady vidíme špinavý politický kšeft v přímém přenosu. My vám pustíme ruskou firmu do tendru a vy nám za to podpoříte prodloužení nouzového stavu," řekl Stanjura, proti jehož slovům se ozval premiér Andrej Babiš i komunisté a takovou dohodu popřeli.

Nemáme co skrývat, tvrdí Babiš

V debatě vystoupil také Karel Havlíček, který se snažil kritiky přesvědčit, že jeho rozhodnutí v žádném případě neznamená, že by jakékoliv firmy byly jeho krokem pozvány do tendru. Tvrdil, že možným zájemcům posílá jen bezpečnostní dotazník a vše bude konzultovat s tajnými službami. Svým vyjádřením ale pravicovou opozici nijak neuklidnil. Dále po něm žádají, aby takový krok nedělal a na ruskou firmu se neobracel. 

"Postupovali jsme naprosto v souladu s tím, jak se postupuje ve světě, a to tak, že se připraví bezpečnostní - můžeme tomu říkat - předkolo. My jsme nedali žádný pokyn, že se má oslovit s nějakou ekonomickou nebo jakoukoliv jinou nabídkou jakýkoliv potenciální dodavatel. My jsme pouze dali souhlas k tomu, že může být provedena tzv. bezpečnostní prověrka," hájil svůj postup ministr.

Pokud jde o dokumentaci k Dukovanům, Havlíček prohlásil, že tu už případní zájemci mají z loňského roku. "V desátém měsíci už byla předána část dokumentace všem potenciálním uchazečům ve smyslu lokalizace a dalších věcí. Žít v iluzích toho, že potenciální dodavatelé neznají detail zadávací dokumentace, je iluzorní," pokračoval Havlíček s tím, že ale ještě nejde přímo o zadávací dokumentaci k tendru.

Nakonec debatu ukončil premiér Babiš slibem, který Bartoška i další opoziční poslance alespoň prozatím uspokojil. "Chci všechny ubezpečit, že nemáme co skrývat. Platí to, co jsme se dohodli. Takže já svolám mimořádnou Bezpečnostní radu státu na pondělí ráno na sedm hodin, odpoledne to projedná vláda a budeme následně informovat opozici prostředním poslaneckého podvýboru pro výstavbu jádra v Dukovanech," oznámil Babiš.

Bartošek mu poděkoval a sdělil, že návrh na zařazení bodu o Dukovanech stahuje. "Protože jsem byl ten, kdo tento bod navrhl, tak jej stahuji. Poprosím, aby tedy následovaly kroky, které jste řekl. To znamená - neodejde žádný dopis, neodejde žádný dotazník, všechny body budou projednány na vládě a Bezpečnostní radě státu, bezpečnostní dotazník budou vyhotovovat tajné služby, tak jak bylo dopředu řečeno," shrnul předseda klubu lidovců.

Odvolejte Havlíčka, žádá několik zákonodárců

V reakci na Havlíčkovy kroky kolem Dukovan však jedenáct senátorů a osm poslanců napsalo předsedovi vlády dopis, ve kterém ho žádají o odvolání Havlíčka. "Vyzýváme vás tímto k okamžitému odvolání ministra Karla Havlíčka ze všech vládních postů. Svým jednáním ohrožuje bezpečnost naší země," začíná psaní.

Argumentují tím, bezpečnostní složky jasně doporučily nezvat Rusko do výběrového řízení na dostavbu Dukovan. "Pokyn jeho ministerstva, aby ČEZ oslovil čtyři uchazeče a předal jim zadávací dokumentaci, není nic jiného, než faktické zahájení tendru, jakkoli o tom ministerstvo s tzv. bezpečnostním dotazníkem mlčí," stěžují si autoři dopisu.

Nelíbí se jim ani to, že v době, kdy země řeší covid a mnozí lidé jsou ve velmi složité situaci, pomáhá podle nich Havlíček ruské firmě. A to v situaci, kdy jako příslušný ministr má pomáhat podnikatelům a ekonomice.

"On se ale v této krizové situaci stará o to, jak zajistit účast Rosatomu v projektu dostavby Dukovan. Tím jasně ukazuje, že zájmy naší země pro něj nejsou na prvním místě. Ministr Havlíček ohrožuje bezpečnost České republiky a měl by být okamžitě odvolán," stojí v dopisu.

Vláda s dostavbou Dukovan podvádí. Zaplatíme za to a cena bude obrovská, říká Šnobr (24. 7. 2020)

Investici řídí lidé, kteří vůbec nevědí, o čem mluví. Je to víc politická propaganda než jaderný energetický projekt, tvrdí minoritní akcionář ČEZ. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy