Jako před covidem. Při cestách do Chorvatska opět stačí pouze občanka nebo pas

Domácí Helena Truchlá Domácí, Helena Truchlá
Aktualizováno 18. 6. 2021 14:12
Češi mohou nově do Chorvatska cestovat tak, jako tomu bylo před pandemií. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí zařadilo Česko mezi zelené země s nejnižším stupněm rizika nákazy covidem, podle nových pravidel tak Češi ke vstupu do země potřebují pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Při návratu je ale stále třeba předložit negativní test nebo potvrzení o očkování či protilátkách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Truchlá

O půlnoci ze čtvrtka na pátek se opět aktualizoval seznam rizika nákazy v jednotlivých státech, který sestavuje Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Česká republika je v něm nově vyznačena zelenou barvou, což znamená usnadnění cest do některých destinací. Jednou z nich je Chorvatsko, kam pro vstup nově stačí pouze cestovní pas nebo občanský průkaz. Deníku Aktuálně to potvrdil Luděk Hladiš z PR zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České a Slovenské republice. Informaci přinesl jako první server Seznam Zprávy.

Návrat domů ale bude pro Čechy složitější. "Česko 'zezelenalo' a do Chorvatska už se bude moct nově bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Právě mi to potvrdil chorvatský ministr vnitra. Podmínky pro návrat do Česka ale zůstávají - test, první dávka očkování nebo protilátky," uvedl na Facebooku ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Změnilo se také hodnocení samotného Chorvatska. Ani jeden jeho region už nespadá do "červené" - tedy vysoce rizikové kategorie podle ECDC, uvedl server Index. Většina země je nyní oranžová, část zelená.

Česká vláda považovala Chorvatsko za "středně rizikové" (a tedy oranžové) už před čtvrteční půlnocí. Pro návrat proto platila odpovídající omezení - povinnost podstoupit testy, prokázat se očkováním, případně se izolovat a nosit respirátor.

 

Právě se děje

Další zprávy