Kdybych byl Brit, také hlasuji pro Brexit, překvapil Babiš. Kolega Telička nesouhlasil

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 19. 9. 2016 19:52
Ministr financí Andrej Babiš chápe rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie a možná by vzhledem k "byrokracii v Bruselu" hlasoval stejně. Vicepremiér to prohlásil na konferenci Četné výzvy pro Evropu, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost spadající pod jeho hnutí ANO. Londýn podle Babiše nyní ušetří. Nesouhlas s výrokem, který pak vicepremiér zlehčoval jako nadsázku, dal najevo i europoslanec za ANO Pavel Telička. "Nikdo by neměl přicházet do Evropy nepozvaný, ať už pracovat nebo z humanitárních důvodů," prohlásil také Babiš.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr financí Andrej Babiš přitvrzuje protievropskou rétoriku. Nejnověji podpořil rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie. Možná bych také hlasoval pro výstup, prohlásil v pondělí na konferenci pořádané Institutem pro politiku a společnost, spadajícím pod jeho hnutí ANO.

"Pokud bych byl v pozici Velké Británie se všemi těmi zkušenostmi s byrokracií v Bruselu, tak bych možná taky hlasoval pro výstup," prohlásil ministr financí.

Babišova slova posluchače v sále Schebkova paláce překvapila. Na sešlosti totiž promlouvali především politici, kteří Evropské unii fandí – u jednoho řečnického stolu s Babišem seděl Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a zároveň šéf proevropské frakce Evropského parlamentu, zvané Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

Telička: Ne všichni se s tím ztotožníme

A celý blok moderoval europoslanec Pavel Telička (za ANO), který se snažil Babišův výrok mírnit slovy: "To byla osobní připomínka pana Babiše, možná se s tím ne všichni ztotožníme."

Babiš pak novinářům vysvětloval, že šlo o poznámku míněnou zčásti v nadsázce. Jako ministr financí ale chápe, že Británie vykročením z Unie ušetří.

"Neumím si představit, že by Česká republika platila za stávajícího názoru českých občanů na Evropskou unii ročně pět miliard eur. Že bychom platili 135 miliard ročně do evropského rozpočtu, to by mě určitě jako ministra financí lidé lynčovali," vysvětloval český vicepremiér.

"Brexit byl rozhodnut hlavně na základě neschopnosti Evropské unie řešit migrační krizi. Svým neakčním přístupem vytvořili politici situaci, že se tak občané Velké Británie v rámci referenda rozhodli," uvedl Babiš. A vrátil se tak ke své oblíbené kritice migrační politiky.

Nikdo by neměl přicházet do Evropy nepozván

"Měli bychom ochránit celý kontinent, nikdo by neměl přicházet do Evropy nepozvaný, ať už pracovat nebo z humanitárních důvodů," uvedl během proslovu s tím, že je třeba čtyřiadvacet hodin denně pracovat na docílení míru v Sýrii. "Pak bychom mohli nastavit Marshallův plán pro Sýrii a z obnovy by měli všichni výhody," řekl Babiš.

I když si jej ale institut spřízněný s jeho hnutím ANO pozval, aby jako řečník nastínil svou vizi Evropy, posluchači se toho o ní od ministra financí příliš nedozvěděli. Přestože se vracel k tomu, že příští volby budou pro jeho hnutí důležité a stejně tak je podle něj směřování Unie hlavně otázkou toho, kdo ji řídí, konkrétnější představu budoucí Evropy nenastínil. Zkritizoval ale současné evropské lídry s tím, že nejsou schopni vyřešit problémy a pouze o nich mluví.

Verhofstadt: Vraťme se k původnímu snu zakladatelů Unie

Výrazněji vedle něj působil se svými názory eurofederalista Verhofstadt. Člen stejné parlamentní skupiny jako Babišovi lidé a proslulý řečník dnešní Unii zkritizoval, za její jednotu se ale postavil.

"Potřebujeme se vrátit k původnímu snu zakladatelů Evropské unie," míní politik, který vidí příležitost ke změně právě v Brexitu. Podle něj je třeba upravit evropské instituce – například ubrat na složitosti a snížit počet komisařů.

"Pokud chceme krizi překonat, nepotřebujeme vytvořit superstát Evropu, ale udělat společné věci – společnou vládu eurozóny či pobřežní stráž," vyjmenovává belgický politik.

"Neexistuje sjednocená Evropa, máme některé země v Schengenu, některé v eurozóně. A potřebujeme 12 různých tabulek k vysvětlení, o čem hovoříme, když se bavíme o EU," řekl Verhofstadt s tím, že to kontinent znevýhodňuje například oproti Číně nebo USA.

 

Právě se děje

Další zprávy