Kde platí zákazy a omezení. Praha bude riziková pro Rakousko, Polsko zůstává otevřené

Pavel Mazanec Martina Heroldová Jana Kramlová Pavel Mazanec, Martina Heroldová, Jana Kramlová
Aktualizováno 24. 9. 2020 15:05
Zatímco na jaře patřilo Česko mezi země, které se s pandemií koronaviru vypořádaly ve srovnání s ostatními zeměmi dobře, nyní se zařadilo mezi státy s největším denním nárůstem pozitivních případů v Evropě. Řada zemí tak nyní Česko zařazuje na seznam rizikových oblastí a vyžaduje při příjezdu například negativní test nebo karanténu. Příští týden se na tento seznam nejspíš přidá i Rakousko.
Foto: Denis Chripák

Odborníci potvrzují, že v Česku patrně nastala druhá vlna koronavirové epidemie, a počty nově nakažených raketově stoupají. Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu 2000 a ve čtvrtek 3000. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3126 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku skoro 30 000 potvrzených případů covidu-19.

Některé státy tak již přikročily ke zpřísnění podmínek vstupu na své území pro Čechy a zařadily Českou republiku mezi rizikové země, v nichž není šíření nemoci covid-19 pod kontrolou. Přinášíme aktualizovanou mapu, na níž jsou zeleně vyznačeny země, kam lze cestovat bez jakýchkoli omezení.

Do zemí, které jsou na mapě označeny oranžově, lze cestovat pouze za splnění stanovených podmínek. Například s negativním testem. Nebo Čechům po překročení hranice hrozí karanténa. Do červených států lze vyrazit pouze po odůvodnění cesty nebo dokonce vůbec.

Foto: Denis Chripák


Státy s mírnějším omezením

Do Španělska mohou Češi vycestovat bez omezení. Při návratu do Česka ale musí nastoupit do karantény nebo se nechat otestovat. Od pondělí 14. září je tato povinnost rozšířena i na Kanárské ostrovy, které budou vyřazeny ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy.

Itálie je pro návštěvníky přístupná bez omezení, stále je ale nutné při příjezdu odevzdat čestné prohlášení. V případě cesty na Sardínii či do regionu Apůlie není třeba negativní test, jak tomu bylo ještě minulý týden, stále ale platí povinnost předem nahlásit svůj pobyt online.

Pro vstup na pevninu Portugalska nejsou žádné speciální podmínky. Při příjezdu na Madeiru a Azorské ostrovy ale tamní úřady vyžadují negativní test (nesmí být starší než 72 hodin). Cestující, kteří takový test při příletu nepředloží, se musí nechat otestovat přímo na letišti. 

Bez omezení je vstup i do balkánských států Chorvatsko, Severní Makedonie, KosovoAlbánie, Rumunsko i Bulharsko. Ne všechny hraniční přechody jsou ale otevřené, jejich seznam je k nalezení na stránkách ministerstva zahraničí

Negativní test, karanténa nebo čestné prohlášení

Německo zařadilo od 10. září na seznam rizikových oblastí nejprve Prahu a později i Středočeský kraj. Ve středu 23. září Německo zařadilo mezi rizikové regiony většinu ČR s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Po přejezdu hranic tak musí Češi s výjimkou zmíněných regionů nastoupit 14denní karanténu, některé spolkové země ji umožňují nahradit negativním PCR testem.

Zároveň z tohoto pravidla platí výjimky, které stanovuje každá spolková země zvlášť. Jak napsal na svém Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), obavy nemusejí mít pendleři a lidé vracející se domů. Karanténa ani povinnost předložit negativní test neplatí ani pro ty, kteří Německem pouze projíždí. Kontroly na hranicích probíhají namátkově.

Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti, uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Při příjezdu z Prahy by tak byl třeba negativní test.

Od pátku 18. září omezení začala platit při cestách na Slovensko, kde krizový štáb potvrdil zařazení Česka na seznam červených, tedy epidemiologicky nejnebezpečnějších států. Při cestě na Slovensko musí lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 72 hodin nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit test. Výjimku z omezení budou mají mimo jiné pendleři, studenti, pedagogové, zdravotníci či sportovci.

V Belgii spadá celé české území do červené zóny, kde jsou omezení cest povinná. Do červené zóny nejprve byla 11. září zařazena Praha, s účinností od 25. září ale Belgie po příjezdu vyžaduje negativní test na covid-19 nebo 14denní karanténu od všech obyvatel Česka. Do červených zón mají Belgičané zároveň zakázáno vycestovat. 

Lidé cestující z Česka do Irska musejí před cestou vyplnit on-line covid formulář, v němž uvedou důvod své cesty do země a po jeho odeslání obdrží e-mail, který předloží na hranicích Irska. Čeští občané se pak musejí podrobit karanténě, která může v závislosti na délce pobytu v Irsku trvat až 14 dní.

Při vstupu do Běloruska povinnost 14denní karantény pro české občany aktuálně neplatí. Cestovatelům je nicméně bez dalšího upřesnění doporučeno mít při překračování státní hranice potvrzení o negativním PCR testu, ne starší než 48 hodin.

Do oranžové zóny zařadilo Českou republiku Monako, a je tedy nutné při vstupu na jeho území předložit negativní test na koronavirus a po příjezdu se zaregistrovat u speciálního koronavirového centra, registrace se provádí telefonicky či e-mailem.

Negativní test, který není starší než 48 hodin, je potřeba předložit také v Bosně a Hercegovině, zapotřebí je také mít platný cestovní pas (občanský průkaz nestačí). Ten je nutností i pro průjezd zemí, doporučeno je také mít potvrzení o zaplacení ubytování v cílové destinaci. Obdobná pravidla platí i pro Černou Horu a Srbsko.

Do Řecka budou Češi smět od pondělí jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72 hodin. Řecká vláda uvedla, že tuto povinnost zavede pro cestující leteckou dopravou od 28. září. Na pozemních hranicích umožňuje Řecko vstup do země pouze s negativním testem pro cestující ze všech zemí už od 15. července, s výjimkou nutných důvodů. Před vstupem do Řecka musí také všichni cestující vyplnit dotazník

Test je potřeba také při cestách na Maltu, musí být proveden metodou PCR a nesmí být starší 72 hodin, zároveň musí cestující vyplnit dva formuláře, které jsou k dispozici na webu ministerstva zahraničí.

Karanténa bez výjimky

Od 18. září nemohou na Kypr lidé, kteří v předchozích 14 dnech pobývali v ČR. Výjimku mají například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně vyplnit formulář, absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, jak jim test dopadl

Nizozemsko 22. září Nizozemsko zařadilo celou Českou republiku kvůli koronaviru mezi rizikové země. Lidé musí po příjezdu do karantény, a to i s negativním testem na covid-19.

Cesta se Čechům zkomplikovala také do Švýcarska a Lichtenštejnska, které od pondělí 14. září zavedly povinnou 10denní karanténu po vstupu Čechů na své území. V obou zemích je navíc karanténa povinná i po předložení negativního testu na covid-19, který na její délku nemá žádný vliv. Tranzit přes území obou zemí je povolen, a to i letecky, musí být však uskutečněn do 24 hodin od překročení hranic.

Také Slovinsko s platností od 13. září upravuje podmínky pro vstup Čechů na svoje území. Povinná karanténa, kterou musí po vstupu na slovinské území podstoupit, se zkracuje na 10 dní. V některých případech stačí pro vstup i negativní test, starý maximálně 48 hodin. Tranzit přes Slovinsko je možný bez povinnosti podrobit se následné karanténě a bez povinnosti předložit potvrzení o negativním testování na covid-19, pokud nebude trvat více než 12 hodin.

Estonsko naposledy vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných států 24. července. Země seznam každý týden aktualizuje, nyní Češi musejí při cestě do tohoto státu v týdnu od 21. do 27. září do čtrnáctidenní karantény. Od 1. září je možné ji zkrátit na sedm dní dvěma negativními testy. Podobná opatření zavedly vůči český občanům i Lotyšsko.

Podobná pravidla platí také na Islandu. Po překročení hranic musí Češi absolvovat dva testy v rozmezí pěti až šesti dnů mezi oběma, po tuto dobu budou izolováni v karanténě. Pokud si testování na místě nezaplatí, hrozí jim 14denní karanténa.

Cestovatelé musí předložit při vstupu do Litvy negativní PCR test na COVID-19 ne starší 72 hodin a podstoupit 14denní karanténu, kterou lze zkrátit na 10 dnů v případě dalšího negativního testu na COVID-19 provedeného na náklady cestovatele v Litvě. Musí se také přihlásit se do 12 hodin od překročení hranic u Národního centra veřejného zdraví vyplněním elektronického formuláře

Také při cestě do Velké Británie musí čeští občané nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na negativní výsledek testu, její dodržování namátkově kontroluje britská policie. Před cestou je taktéž nutné vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář.

Češi přijíždějící do Norska musejí strávit deset dní v karanténě. Po dobu karantény je třeba setrvat na jedné pevné adrese, ubytování v kempech, pod stanem ani turistika obytným vozem nesplňují podmínky pobytu v karanténě. Negativní test na covid-19 se nevyžaduje a nelze jím nahradit nástup do karantény po příjezdu do země.

Pouze odůvodněné cesty

Od 12. září zařadilo Česko mezi rizikové země také Dánsko, kam je vstup Čechům prakticky zapovězen. Do země budou vpuštěni jen ti, kteří k tomu mají pádný důvod, jako je pracovní cesta, pohovor, přeprava zboží, studium, soud či návštěva příbuzného. Turistické cesty Čechů tak nejsou v zemi prakticky možné.

Maďarsko na dobu od 1. září do 1. října uzavřelo hranice. V tomto časovém rozmezí (které se podle epidemiologické situace může změnit) nemohou na maďarské území cizinci až na výjimky vůbec vstoupit. Na hranicích probíhají kontroly.

Přicestovat do Finska lze pouze v odůvodněných případech, jako je práce, studium či návštěva rodiny, doporučená (nikoli povinná) je poté dvoutýdenní karanténa. Z jiných důvodů není možné Finsko navštívit, je však umožněn průjezd zemí, který není časově omezen.

Cesta není možná ani na území Ukrajiny, která od 28. srpna zavedla zákaz vstupu všem cizincům. Přes zemi je umožněn průjezd, pokud nepřekročí dobu dvou dnů, zároveň je nutné mít pojištění nákladů souvisejících s léčbou covidu-19 či pozorováním na Ukrajině. Uzavřené pro cizince zůstává i Rusko. Zákaz platí od 18. března do odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy