Jak změní Thajsko české volby? Posledně cizina rozhodla

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 5. 2010 16:10
České velvyslanectví v Bangkoku leží v místě střetů demonstrantů s vojáky
Thajští vojáci během nepokojů v Bangkoku
Thajští vojáci během nepokojů v Bangkoku | Foto: Reuters

Praha - Co mají společného protivládní nepokoje v Thajsku s volbami do české Poslanecké sněmovny? Zdánlivě nic. Kromě faktu, že české velvyslanectví v Bangkoku, kde budou Češi žijící v Thajsku volit, leží v části města, kterou pouliční boje donedávna sužovaly a byla pro lidi úplně uzavřena.

A také kromě toho, že při posledních volbách to byly právě hlasy ze zahraničí, které rozhodly o povolebním patu. Zda se Češi v Thajsku vůbec dostanou k urnám, by nás proto mělo zajímat.

Teď je to lepší, ale...

"Teď je naštěstí situace lepší a platí jen zákaz nočního vycházení. Vyzýváme ale občany, aby situaci sledovali, protože se může změnit," řekl Aktuálně.cz Filip Kanda, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Je možné, že volební místnost bude večer 28. května uzavřena o hodinu dříve. Od deváté večerní totiž platí zákaz vycházení.

Možnosti volit v Bangkoku pravděpodobně využije jen několik desítek Čechů. Ambasáda zatím registruje 21 voličů. Další, hlavně z řad turistů, mohou přijít volit na voličský průkaz.

"Turisté jsou ale většinou na ostrovech a plážích daleko od Bangkoku a tak dalekou cestu se jim vážit nechce," dodává Kanda.

Celkem se letos v cizině zaregistrovalo asi 6000 voličů. Jejich hlasy se stejně jako loni budou započítávat do volebních výsledků v Jihočeském kraji. Losem konkrétní kraj vybrala už v únoru Státní volební komise.

50 procent pro ODS

Při volbách v roce 2006 necelých sedm tisíc hlasů z celého světa volby velmi zdramatizovalo.

Započítávaly se jako poslední a "zavinily" volební pat 100 na 100. Do jejich započítání sice vedla ODS, ale nadpoloviční většinu měli poslanci ČSSD a KSČM.

Před čtyřmi lety mezi voliči v zahraničí na celé čáře zvítězili občanští demokraté. Získali více něž padesát procent hlasů, druzí byli sociální demokraté s 15,75%, třetí zelení a čtvrtí lidovci.

Počet Čechů s volebním právem žijících v zahraničí se odhaduje asi na 70 tisíc, možnost volit tedy využije asi každý desátý.

 

Právě se děje

Další zprávy