Jak ušetřit 55 miliard eur? Greenpeace nabízejí recept

Pavel Baroch
29. 8. 2009 8:03
Hnutí má návod, jak dramaticky snížit skleníkové emise
Greenpeace nad pražským orlojem
Greenpeace nad pražským orlojem | Foto: Ben Jasper/Greenpeace

Praha - Do roku 2030 je možné snížit emise skleníkových plynů téměř o polovinu a díky tomu ušetřit Evropanům 55 miliard eur ročně, tedy 1,43 bilionů korun.

Vyplývá to z obsáhlé studie "Energetická (r)evoluce", kterou si nechala vypracovat mezinárodní organizace Greenpeace. Zpráva je součástí kampaně, kterou 100 dní před zahájením přelomové klimatické konference v Kodani, zahájili členové sdružení po celém světě včetně Prahy.

Lidé z české pobočky Greenpeace vyvěsili na věž Staroměstské radnice nad pražským orlojem obří transparent s nápisem "Čas nelze zastavit, klimatické změny ano. Kodaň 2009".

Ve stejnou dobu přitom naproti Staroměstské radnice představoval prezident Václav Klaus svou novou "protiklimatickou" knihu "Modrá planeta v ohrožení". Klaus v publikaci pokračuje ve svém tažení proti aktivistům i politikům, kteří volají po radikálním snižování skleníkových emisí.

Klausova nová "protiklimatická" kniha Modrá planeta v ohrožení
Klausova nová "protiklimatická" kniha Modrá planeta v ohrožení | Foto: Aktuálně.cz

Děkujeme, pane prezidente

"Ačkoli se naše názory na existenci, příčiny a důsledky klimatických změn liší, jsme panu prezidentovi vděčni za popularizaci tématu a za to, že si ke křtu své knihy vybral tak symbolické datum. I on považuje jednání v Kodani za důležité, i když jistě doufá v jiný výsledek než my," poznamenal Jan Piňos z pražské kanceláře mezinárodní organizace Greenpeace.

"Křtem své nové knihy právě dnes, sto dní před kodaňskou konferencí, vytvořil ideální příležitost, jak naše akce místně i časově sladit a téma tím více zpopularizovat. Za to mu patří dík," dodal Piňos.

Velká očekávání od konference v Kodani

Od prosincového zasedání v Kodani se očekává nová celosvětová dohoda o radikálním snižování emisí oxidu uhličitého.

Greenpeace jsou přesvědčeni, že kodaňská konference je příležitostí, jak kromě omezení exhalací také výrazně ušetřit. Návodem je právě studie "Energetická (r)evoluce", na níž se podílel i německý renomovaný Ústav pro letectví a kosmonautiku. (Celá studie je k dispozici - ZDE)

"Pokud začneme místo do fosilních paliv a uranu investovat do zvyšování energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů, bude to výhodnější pro energetickou bezpečnost Evropy, klima i naše peněženky," poznamenal Sven Teske z ústředí Greenpeace.

Akce Greenpeace na věži Staroměstské radnice
Akce Greenpeace na věži Staroměstské radnice | Foto: Ben Jasper/Greenpeace

Právě zvyšování energetické účinnosti a mohutný rozvoj obnovitelných zdrojů energie jsou základními pilíři plánu, který nabízejí Greenpeace.

Emise lze snížit o 80 procent

Do roku 2050 je tak podle organizace možné pokrýt více než polovinu spotřeby energie slunečními či větrnými elektrárnami a dalšími čistými zdroji. Skleníkové emise lze snížit o bezmála 80 procent.

"Není třeba dupat na brzdu ekonomického rozvoje, stačí přehodit výhybku ze slepé koleje uhlíkové ekonomiky," tvrdí Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace. Mezinárodní organizace navrhuje, aby se do roku 2085 zcela odbourala fosilní paliva, tedy uhlí či ropa.

Foto: Reuters

Česko je přitom v přepočtu na počet obyvatel jedním z největších evropských producentů oxidu uhličitého.

Milion podpisů pro klima

Sto dní před zahájením konference v Kodani oznámila Organizace spojených národů, že chce získat milion podpisů pod petici, která vyzývá politické představitele států k uzavření účinné globální dohody o ochraně klimatu. (podpis je možné připojit - ZDE)

"Čas letí. Vědci varují, že dopady klimatické změny akcelerují. Právě nyní více než kdy jindy potřebujeme silné politické vedení na nejvyšší úrovni k zajištění ochrany lidí a planety. Zároveň potřebujeme podnítit zelený růst, jenž dokáže nastartovat ekonomiku 21. století," řekl Ban Ki-moon, generální tajemník OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy