Foto: Sen skončil, děti mizí. Jak se žije v SOS vesničkách

Foto: Sen skončil, děti mizí. Jak se žije v SOS vesničkách
Poutníci procházejí křížovou cestu na Svatém Hostýně, moravském poutním místě.
Z rozhledny hledám jednu ze tří tuzemských SOS vesniček.
Bystřice pod Hostýnem.
Hned vedle v přilehlém Chvalčově je deset domů v kruhu zarůstajícím stromy.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
15. 8. 2014 5:30
SOS vesničky jsou přes čtyřicet let symbolem láskyplné péče o opuštěné děti. Dnešní realita je smutná, pečovatelky odcházejí, prázdné domy se nedaří obsadit, vládne tu napětí a obavy z budoucnosti.

První SOS vesničku založil Hermann Gmeiner v roce 1949 u rakouského městečka Imst.

Chtěl spojit  bezdětné ženy s válečnými sirotky do komunity nahrazující rodinu, která bude žít spolu s ostatními v jedné vesnici a vzájemně se podporovat.

Do Československa ideu přinesl v šedesátých letech psycholog Zdeněk Matějček.

S kolegy Josefem Langmeierem a Jiřím Dunovským viděli v SOS vesničkách alternativu ke kolektivní výchově v dětských domovech.

V uvolněné atmosféře pražského jara 1968 se jim podařilo vzbudit nevídaný zájem u veřejnosti a vybrat od lidí 28 milionů korun na stavbu první vesničky v Doubí u Karlových Varů.

Nadšení přežilo i do nastávající normalizace a po otevření první vesničky v roce 1970 se ještě podařilo o tři roky později zprovoznit druhou vesničku na Moravě v Chvalčově pod Hostýnem.

Pak majetek sdružení (kolem 50 milionů korun) stát znárodnil. Pěstounky s dětmi ve vesničkách zůstaly a vychovaly tu stovky dětí.

V roce 1990 byla obnovena činnost Sdružení SOS dětských vesniček a postupně mu byl vrácen nemovitý majetek v účetní hodnotě 180 milionů korun.

Třetí vesnička v Brně-Medlánkách byla otevřena v roce 1993.

Po nucené dvacetileté přestávce tak byla šance obnovit komunitní bydlení podle původních idejí.

Sdružení SOS vesniček se stalo členem mezinárodní organizace sdružující projekty ve 134 zemích světa. Je to stále ceněná obchodní značka a těší se přízni sponzorů. Má roční rozpočet 52 milionů korun, který z 80 % kryjí dárci.

Pohádka o opuštěných dětech, které našly nový láskyplný domov, skončí, když vesničky navštívíte.

Z moravské vesničky ve Chvalčově odcházejí pěstounky a nové se nedaří získat, čtyři domy z devíti jsou neobsazeny.

Z nejnovější brněnské vesničky v Medlánkách mě vyhodili, chtěl jsem se zeptat pěstounů, jak jsou spokojeni se službami, které jim vesnička poskytuje. To prý narušuje soukromí pěstounů.

A v nejstarší vesničce v Doubí stavěné pro sto dětí žije s třemi pěstounkami dětí osm. Pět domů je prázdných a dva domy má pronajatý dětský domov z Karlových Varů.

Na to, jak se žije dnes v tuzemských SOS vesničkách, se podívejte v galerii.

Facebook autora

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy