Jak se zachovat k Zemanovi po milosti? Politici odpovídají, zda by Hradu vzali peníze

Dominika Hromková Radek Bartoníček Dominika Hromková, Radek Bartoníček
14. 4. 2022 17:18
Když prezident Miloš Zeman udělil na konci března milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, politici na sociálních sítích nešetřili ostrými vyjádřeními. Někteří avizovali, že přijdou s kroky proti Hradu. Ať už politickými vůči prezidentovi, tak třeba s návrhem na snížení rozpočtu kanceláře prezidenta. Aktuálně.cz u 15 kritizujících zjišťovalo, zda už nějaké kroky podnikli, nebo zůstalo jen u slov.
Foto: Aktuálně.cz

Petr Fiala

Premiér a předseda ODS Petr Fiala opakovaně říká, že nechce jít s prezidentem Milošem Zemanem do konfliktů. Pro Česko je podle něj nejdůležitější, aby spolu nejvyšší ústavní činitelé komunikovali. Tedy i on jako premiér s prezidentem.

Fiala tak zatím nepodporuje iniciativy, na jejichž konci by bylo snížení rozpočtu Pražského hradu. Stejně tak nedal najevo, že by podpořil změny ústavy, které by omezily pravomoci prezidenta. Nevyslovil se ani pro snahu desítek senátorů, kteří chtěli vyzvat Zemana k abdikaci.

Zatím naposledy v rozhovoru pro Aktuálně.cz v tomto týdnu Fiala odmítl volání části veřejnosti po tom, aby byl vůči Zemanovi razantnější. "Nesouhlasím s řadou věcí, které říká a dělá Miloš Zeman. Netajím se tím, že se mi ta milost nelíbí. Jsem ale připraven mluvit s prezidentem a snažím se najít ve většině věcí shodu v zájmu České republiky," řekl. Kritikům Zemana, kteří chtějí změnu, doporučil jít v lednu 2023 k prezidentským volbám. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy