Příchod Pelíšků a neoblíbené nové pohádky. Jak se za 10 let změnily televizní Vánoce?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
22. 12. 2019 6:34
Plán na Štědrý večer je v mnoha českých rodinách už léta totožný. Nasoukat do sebe kapra, rozdat si dárky... a pak sledovat pohádku, nejlépe Popelku, a poté Pelíšky. Může se zdát, že se vánoční televizní program téměř nemění, jeho vývoj v posledních deseti letech ale skýtá nejedno překvapení.

Kdy se na štědrovečerní tabuli dostaly Pelíšky? Která z premiérových pohádek je vůbec ta nejhůře hodnocená? A jaké filmy jsou takovými stálicemi, že s nimi tvůrci vánočního programu už osm let ani o minutu nepohnuli? Odpovědi hledalo Aktuálně.cz.

Foto: David Raub, Česká televize

Žalostné skóre premiérových pohádek

Neotřesitelnou tradicí je samozřejmě štědrovečerní premiéra nové televizní pohádky na ČT1 ve vánočním primetimu, tedy kolem sedmé hodiny večerní. V posledních deseti letech to byly sedmkrát premiéry televizních pohádek Dvanáct měsíčků, Duch nad zlato, Princezna a písař, Korunní princ, Pravý rytíř, Kouzelník Žito a Princezna a půl království a třikrát televizní uvedení filmů, které již předtím běžely v kinech, tedy Peklo s princeznou, Mucimutr a Anděl páně 2.

Čeští diváci si na štědrovečerní pohádky potrpí a téměř každou podrobují zevrubné kritice na sociálních sítích. O tom, že přijetí zpravidla nebývá výrazně pozitivní, svědčí jejich hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi, které se v posledních deseti letech pohybovalo průměrně kolem padesáti procent.

Výjimku tvoří dlouho očekávaný trhák českých kin Anděl Páně 2 se 77 procenty, z televizních pohádek je na tom nejlépe Korunní princ ohodnocený 68 procenty. Naopak vůbec nejhůře si v tomto žebříčku stojí loňský štědrovečerní tahák České televize Kouzelník Žito s pouhými 23 procenty.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy