Rádce pro seniory: co jste chtěli vyzkoušet, ale báli jste se zeptat

Petra Škraňková Ondřej Zoubek Kateřina Hovorková Petra Škraňková, Ondřej Zoubek, Kateřina Hovorková
5. 5. 2020 17:19
Lidé zavření doma si s počítačem a internetem zdaleka nemusí připadat bezmocní a odstřižení od světa. Z křesla se dá pohodlně nakoupit, navštívit přátele i objednat jídlo nebo film. Aktuálně.cz nabízí přehled, jak vše bezpečně nastavit a zadat i s odkazy na jednotlivé služby.
Babička zná vnučku jen přes Skype. Ona žije v Česku, holčička v Jižní Karolíně.
Babička zná vnučku jen přes Skype. Ona žije v Česku, holčička v Jižní Karolíně. | Foto: Jana Štukhejlová

Jak se sejít s přáteli

Chvíle doma jsou dlouhé a televize je sice dobrý společník, ale nepopovídáte si s ní. Když máte počítač a internet, můžete se spojit se svými známými nebo rodinou celkem jednoduše a bez dalších poplatků. 

Nejoblíbenějším programem mezi českými seniory pro videohovory s rodinou je Skype. Musíte si ho stáhnout z jeho stránek do svého počítače. Při instalaci většinou klikáte jen na OK, Další a Dokončit. Znak bílého S v modrém poli pak najdete ve svém počítači a program kliknutím rozjedete. Do Skypu se poprvé přihlásíte buď mailem a zadáte si heslo, nebo telefonním číslem a zadáte si heslo. Když po přihlášení zvolíte možnost "zapamatovat jméno a heslo", příště se přihlásíte rovnou. 

Po prvním přihlášení vás Skype požádá o kontrolu vašeho mikrofonu a webové kamery. Pokud tohle váš počítač nemá, můžete je koupit, nejlevnější stojí kolem sto korun. Zapojíte je přímo co počítače. Skype funguje také na chytrém telefonu, tam ho najdete v obchodě Google Play a stáhnete. 

Přátele nebo rodinu vyhledáte přes ikonu Kontakty, můžete je tam rovnou přidat přes jejich telefonní číslo nebo jim poslat zprávu, aby se do Skypu přihlásili. Za tyto hovory nic neplatíte, můžete telefonovat i do zahraničí. Některé služby aplikace jsou placené, ale na ty Skype upozorňuje. K telefonování s kýmkoliv na jakémkoliv místě je nepotřebujete. 

Další aplikace, přes které si můžete psát, posílat fotky nebo videa, jsou Messenger a WhatsApp. 

WhatsApp se dá na počítači použít pouze k posílání textových zpráv či různých vzkazů. Volání zatím nepodporuje, to je přes WhatsApp možné pouze na mobilu. Aby fungoval WhatsApp v počítači, musíte ho mít v chytrém telefonu. Pak na počítači aplikaci stáhnete rychle přímo z jejích oficiálních internetových stránek, průvodce vás navede, jak spárovat počítač s telefonem. Pak se automaticky synchronizují čísla uložená ve vašem adresáři a ukáže vám, kdo z lidí ve vašich kontaktech tuto aplikaci také používá.

Výhodou WhatsAppu na počítači je možnost psát na klávesnici. A psaní zpráv více lidem najednou. Vytvoříte například skupinu Rodina a všichni její členové uvidí, co tam napíšete.

Možná vám budou děti a vnoučata nabízet Messenger, který také funguje hlavně na psaní zpráv. Patří Facebooku, kde si musíte vytvořit svůj účet. Ale stačí ho jen založit a dál používat jen k přihlašování do aplikace Messenger. Nemusíte si přidávat přátele, nahrávat profilovou fotografii a podobně 

Návod ke stažení Messengeru najdete zde. Zavede vás do internetového obchodu Windows App Store, který umožňuje bezplatné stažení do počítače. Po dokončení stahování a rychlé instalaci se vás průvodce zeptá, zda chcete připnout aplikaci na hlavní panel (vedle tlačítka Start dole na obrazovce), což je
z hlediska času a bezprostředního otevření Messengeru, kdykoliv budete potřebovat, optimální řešení.

Po rozkliknutí vás Messenger vyzve k přihlášení prostřednictvím údajů z vašeho účtu na Facebooku (e-mail a heslo), případně vás odkáže na registraci nového účtu, pokud na Facebooku zatím nejste. Následně můžete s vašimi facebookovými přáteli (popřípadě s lidmi, kteří vám schválí žádost o
spojení) textově chatovat i bezplatně volat buď bez použití webové kamery, anebo s ní. Do pole pro vyhledávání napište jméno člověka, kterého chcete požádat o spojení, a jednoduše mu odešlete žádost. 

 

Právě se děje

Další zprávy