Jak se šila Drábkova zakázka: Firma ji dostala bez soutěže, přeprodala dál a vydělala stamiliony

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
1. 10. 2016 7:46
Ministerstvo práce chtělo před pěti lety zavést nový systém na výplatu sociálních dávek. Ten však selhal a jeho hlavní strůjce skončil u soudu. Soud Vladimíra Šišku, bývalého náměstka ministra Jaromíra Drábka, za výběr společnosti, která měla megalomanský nápad zrealizovat, potrestal šesti lety vězení. Společnost Fujitsu Solutions, která "vyhrála" tendr, na zakázce nic neudělala a jen ji přefakturovala další firmě, která ji zpracovala o 282 milionů levněji. Právě škodu bezmála tři sta milionů korun má zaplatit nepravomocně odsouzený strůjce projektu Šiška.
Jaromír Drábek.
Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

Praha – Je konec roku 2011 a na ministerstvu práce mezi svátky finišují přípravy na největší změnu za poslední léta: "přepnutí" výplaty sociálních dávek na nový počítačový systém.

Jak to dopadlo, se už dnes dobře ví: nový systém za 1,6 miliardy kolaboval, antimonopolní úřad ho nařídil vypnout a jeho hlavní strůjce, bývalý náměstek Vladimír Šiška, skončil před soudem.

V pátek soud Šišku, tehdy pravou ruku exministra Jaromíra Drábka, který změnu systému od začátku podporoval, potrestal šest lety vězení. Zatím nepravomocně, rozhodovat bude ještě odvolací soud.

Vůbec poprvé z úst soudců zaznělo, že zakázka měla jednoznačně temné pozadí. A že stát prodělal stamiliony. Šiška ji dal bez soutěže společnosti Fujitsu Technology, která ale vývoj a správu aplikací určených pro úřady práce předala dalším firmám. Samozřejmě za méně peněz, než kolik dostala od státu. A takhle si přišla na 282 milionů, podle soudu fakticky bez práce.

"Vlastně jen přefakturovávala bez přidané hodnoty," prohlásil soudce Tomáš Durdík při pátečním vyhlašování rozsudku.

Podle soudce Durdíka není pochyb, že Šiška celou akci s IT zakázkou nastavil tak, aby se vyhnul tendru. Do roku 2011 spravovala aplikace, jimiž ročně proteče 80 miliard korun, společnost OK system. Šiška firmě na podzim téhož roku oznámil, že bude nová soutěž.

Ale zároveň už měl náměstek přichystaný plán: vzít zcela nesouvisející rámcovou smlouvu s Fujitsu Solutions na dodávku programů společnosti Microsoft pro státní správu a uzavřít k ní dodatky, že Fujitsu vyvine i dávkové aplikace. Tedy něco naprosto odlišného od předmětu hlavní rámcové smlouvy.

Podle soudu bylo jasné, že firma Fujitsu Solutions nemohla sama takový objem práce zvládnout. Takže oslovila společnost Vítkovice IT Solutions jako subdodavatele. A Vítkovice si zase sjednaly své subdodavatele, většinou menší softwarové společnosti – některé z nich přitom měly vazby právě na Šišku. Vyplatilo se to všem, podle soudce Durdíka zůstal Vítkovicím i tak zisk 17 procent.

Fujitsu na zakázce nic neudělalo

Mimochodem, 282 milionů, tedy rozdíl mezi tím, co od státu dostalo Fujitsu, a cenou, za niž Fujitsu přepustilo zakázku Vítkovicím, musí podle rozhodnutí soudu Šiška zaplatit. Právě tenhle manévr, tedy že Fujitsu na zakázce nic neudělalo, sloužil soudu jako jeden z hlavních důkazů, že zakázka byla zmanipulovaná: ukázal totiž, že bylo možné aplikace vyvinout a řídit levněji než za Šiškou odsouhlasených 1,6 miliardy.

Nadto firmy měly na spuštění systému velmi málo času. Na podzim vznikla dohoda, že zakázku dostane Fujitsu Solutions, od začátku roku pak už měly úřednice pracovat v novém prostředí. Smlouvy na dodání jednotlivých aplikací přitom Šiška podepisoval narychlo mezi 27. a 29. prosincem. „Je tedy zjevné, že zkušební provoz měl probíhat dva tři dny. Což je při náročnosti a rozsahu těchto systémů zcela nereálné,“ spočítal soudce Durdík. Ostatně systém měl po Novém roce časté výpadky.

Na druhou stranu, policisté nikdy nezískali důkazy, že to udělal například za úplatek. "Nebylo prokázáno, že by pan obžalovaný získal nějaký majetkový profit," potvrdil soudce Durdík. Původně byli obviněni manažeři Fujitsu Solutions a Vítkovice IT Solutions. Státní zástupce však později stíhání zrušil s tím, že nic trestného neudělali.

Šiškova kauza s sebou v roce 2012 stáhla i ministra Drábka, který si jej přivedl na ministerstvo a udělal z něj vlivného prvního náměstka s právem podepisovat smlouvy do 20 milionů. Drábek odstoupil poté, co Šišku policie v další kauze zatkla a soud ho posadil do vazby. Dodnes je tato věc u soudu: Šiška podle obžaloby vydíral firmu OK system, dodavatele původního systému výplaty dávek, ať přestane jeho novou zakázku napadat u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Drábek od začátku přechod pod Fujitsu Solutions podporoval. Vždy opakoval, že nešlo o žádný trik, jak se vyhnout soutěži. Ale o naprosto legální opatření, jímž chtěl na výplatě dávek ušetřit. Dosavadní dodavatel OK system byl totiž na ministerstvu zaháčkovaný od 90. let, aniž také prošel soutěží, jestli jsou jeho služby levnější než nabídka konkurence.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Británie se omluvila za opomíjení padlých příslušníků jiných ras

Británie se omluvila za nedostatečné připomínání asi 350 tisíc černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jejich přehlížení patrně byl "všudypřítomný rasismus", říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC).

Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec.

CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně - bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu. Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.

"Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit," řekl Wallace. Vyjádřil také "hlubokou lítost", že náprava situace trvala tak dlouho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy