Jak se šila Drábkova zakázka: Firma ji dostala bez soutěže, přeprodala dál a vydělala stamiliony

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
1. 10. 2016 7:46
Ministerstvo práce chtělo před pěti lety zavést nový systém na výplatu sociálních dávek. Ten však selhal a jeho hlavní strůjce skončil u soudu. Soud Vladimíra Šišku, bývalého náměstka ministra Jaromíra Drábka, za výběr společnosti, která měla megalomanský nápad zrealizovat, potrestal šesti lety vězení. Společnost Fujitsu Solutions, která "vyhrála" tendr, na zakázce nic neudělala a jen ji přefakturovala další firmě, která ji zpracovala o 282 milionů levněji. Právě škodu bezmála tři sta milionů korun má zaplatit nepravomocně odsouzený strůjce projektu Šiška.
Jaromír Drábek.
Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

Praha – Je konec roku 2011 a na ministerstvu práce mezi svátky finišují přípravy na největší změnu za poslední léta: "přepnutí" výplaty sociálních dávek na nový počítačový systém.

Jak to dopadlo, se už dnes dobře ví: nový systém za 1,6 miliardy kolaboval, antimonopolní úřad ho nařídil vypnout a jeho hlavní strůjce, bývalý náměstek Vladimír Šiška, skončil před soudem.

V pátek soud Šišku, tehdy pravou ruku exministra Jaromíra Drábka, který změnu systému od začátku podporoval, potrestal šest lety vězení. Zatím nepravomocně, rozhodovat bude ještě odvolací soud.

Vůbec poprvé z úst soudců zaznělo, že zakázka měla jednoznačně temné pozadí. A že stát prodělal stamiliony. Šiška ji dal bez soutěže společnosti Fujitsu Technology, která ale vývoj a správu aplikací určených pro úřady práce předala dalším firmám. Samozřejmě za méně peněz, než kolik dostala od státu. A takhle si přišla na 282 milionů, podle soudu fakticky bez práce.

"Vlastně jen přefakturovávala bez přidané hodnoty," prohlásil soudce Tomáš Durdík při pátečním vyhlašování rozsudku.

Podle soudce Durdíka není pochyb, že Šiška celou akci s IT zakázkou nastavil tak, aby se vyhnul tendru. Do roku 2011 spravovala aplikace, jimiž ročně proteče 80 miliard korun, společnost OK system. Šiška firmě na podzim téhož roku oznámil, že bude nová soutěž.

Ale zároveň už měl náměstek přichystaný plán: vzít zcela nesouvisející rámcovou smlouvu s Fujitsu Solutions na dodávku programů společnosti Microsoft pro státní správu a uzavřít k ní dodatky, že Fujitsu vyvine i dávkové aplikace. Tedy něco naprosto odlišného od předmětu hlavní rámcové smlouvy.

Podle soudu bylo jasné, že firma Fujitsu Solutions nemohla sama takový objem práce zvládnout. Takže oslovila společnost Vítkovice IT Solutions jako subdodavatele. A Vítkovice si zase sjednaly své subdodavatele, většinou menší softwarové společnosti – některé z nich přitom měly vazby právě na Šišku. Vyplatilo se to všem, podle soudce Durdíka zůstal Vítkovicím i tak zisk 17 procent.

Fujitsu na zakázce nic neudělalo

Mimochodem, 282 milionů, tedy rozdíl mezi tím, co od státu dostalo Fujitsu, a cenou, za niž Fujitsu přepustilo zakázku Vítkovicím, musí podle rozhodnutí soudu Šiška zaplatit. Právě tenhle manévr, tedy že Fujitsu na zakázce nic neudělalo, sloužil soudu jako jeden z hlavních důkazů, že zakázka byla zmanipulovaná: ukázal totiž, že bylo možné aplikace vyvinout a řídit levněji než za Šiškou odsouhlasených 1,6 miliardy.

Nadto firmy měly na spuštění systému velmi málo času. Na podzim vznikla dohoda, že zakázku dostane Fujitsu Solutions, od začátku roku pak už měly úřednice pracovat v novém prostředí. Smlouvy na dodání jednotlivých aplikací přitom Šiška podepisoval narychlo mezi 27. a 29. prosincem. „Je tedy zjevné, že zkušební provoz měl probíhat dva tři dny. Což je při náročnosti a rozsahu těchto systémů zcela nereálné,“ spočítal soudce Durdík. Ostatně systém měl po Novém roce časté výpadky.

Na druhou stranu, policisté nikdy nezískali důkazy, že to udělal například za úplatek. "Nebylo prokázáno, že by pan obžalovaný získal nějaký majetkový profit," potvrdil soudce Durdík. Původně byli obviněni manažeři Fujitsu Solutions a Vítkovice IT Solutions. Státní zástupce však později stíhání zrušil s tím, že nic trestného neudělali.

Šiškova kauza s sebou v roce 2012 stáhla i ministra Drábka, který si jej přivedl na ministerstvo a udělal z něj vlivného prvního náměstka s právem podepisovat smlouvy do 20 milionů. Drábek odstoupil poté, co Šišku policie v další kauze zatkla a soud ho posadil do vazby. Dodnes je tato věc u soudu: Šiška podle obžaloby vydíral firmu OK system, dodavatele původního systému výplaty dávek, ať přestane jeho novou zakázku napadat u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Drábek od začátku přechod pod Fujitsu Solutions podporoval. Vždy opakoval, že nešlo o žádný trik, jak se vyhnout soutěži. Ale o naprosto legální opatření, jímž chtěl na výplatě dávek ušetřit. Dosavadní dodavatel OK system byl totiž na ministerstvu zaháčkovaný od 90. let, aniž také prošel soutěží, jestli jsou jeho služby levnější než nabídka konkurence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy