Jak se nejlépe připravit na přijímací zkoušky?

Lukáš Hendé Djakoualno
22. 2. 2012 12:39
Příprava na přijímací zkoušky se neskládá jen z počítání nekonečného množství příkladů a biflování pouček z učebnice českého jazyka
Foto: Ondřej Besperát

Důležitou součástí přípravy na přijímací zkoušku je i povzbuzení psychické - jde o zvládnutí trémy a strachu, který je velmi často příčinou snížené koncentrace. Zkouškový kolotoč totiž může být pro psychiku pořádný nápor a proto není radno její důležitost psychické stránky přípravy podceňovat.

Přijímací zkoušky na střední školu jsou pro mnohé pořádným strašákem. Úspěšné zvládnutí stresu vyvolaného zkouškami přitom může být tím nejdůležitějším faktorem, který o výsledku přijímaček rozhodne.

Házet flintu do žita rozhodně ničemu nepomůže. Naopak, kdo se předem vzdá naděje na úspěch, svému výsledku hodně uškodí. Pouhá představa úspěchu sice mizerné znalosti nevyváží, na druhou stranu, nám to, že si představíme, jak jsme situaci s přehledem zvládli, pomůže zbavit se nervozity a nepříjemných pochybností.

Zkoušky nanečisto přispějí ke klidu

Zkuste si proto v klidu domova představit, že jste vkročili do třídy, sedli si do lavice a před vámi leží test. A zkuste si představit, že jste na všechny otázky odpověděli správně. Až na psaní testu skutečně dojde, poskytne vám takový mentální nácvik neocenitelnou výhodu. Přílišnému lpění na bezpodmínečném úspěchu byste se ale radši měli vyhnout.

V boji s neviditeným nepřítelem může pomoci vyzkoušet si "zkoušky nanečisto", které mnoho škol vypisuje. Jejich velkou výhodou je to, že se seznámíte s prostředím, se kterým byste se jinak střetli dost možná prvně. Pokud budete ve stejné situaci již poněkolikáté, přispěje to k vašemu většímu klidu a zvýší to vaši sebejistotu.

Myslete na odpočinek

Při učení na zkoušky myslete na to, že plnou pozornost mozek udrží jen přibližně 45 minut a poté jeho schopnost přijímat další informace rychle klesá. Pravidelné přestávky by proto měly být samozřejmostí. Mějte také na paměti, že všechna příprava bude marná, pokud ke zkoušce přijdete zcela vyčerpaní a s mohutným spánkovým deficitem. Je proto docela možné, že rozhodující vliv na váš úspěch bude mí to, zda si před zkouškou dopřejete dlouhý a plnohodnotný spánek.

Autor pracuje v nezávislé společnosti Scio, která je členem AEA-E (Association for Educational Assessment Europe)

 

 

Právě se děje

Další zprávy