Jak se Kuba naučil vidět.

Jak se Kuba naučil vidět.
Jsem ve středisku rané péče v Ostravě. Tady pomáhají rodinám vypořádat se se znevýhodněním svého dítěte. Romana Chalupová je jednou z pěti poradkyň rané péče v Moravskoslezském kraji. Ví, že když se dítě budete správně motivovat, naučí se používat i ten nejmenší zbytek zraku. Úplně slepých dětí se rodí málo. Z osmdesáti klientů střediska je zcela nevidomé jedno.
Vypadá to jako neumělá kresba, ale reliéfní obrázek je speciálně vyrobený pro středisko rané péče. Musí být hebký jako kočka a ocas se musí dát snadno nahmatat.
Nejsou jen na hraní. Každá z hraček v půjčovně střediska má vlastnost důležitou pro nevidomé dítě. Vydává zvuky nebo je hmatově zajímavá.
Výbava na dnešní návštěvu je vybrána.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
7. 3. 2011 8:00

Ostrava - Česko je mistr světa v zavírání dětí do ústavů. Na jedno dítě to stojí 60 tisíc měsíčně. "Bude slepý, hluchý ležák", řekli lékaři paní Glubišové po vyšetření půlročního syna Jakuba. "Dejte ho do ústavu, nezvládnete to."

Glubišovi se rozhodli jinak. Dnes je Kubovi pět a půl, chodí po havířovském bytě, dívá se na televizi a poslouchá, kde se co šustne.

Rodina však potřebuje podporu. Využívá služeb střediska rané péče z Ostravy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy