Jak se krájely miliardy v Liberci? Začala nová kontrola

Martina Machová Martina Machová
16. 3. 2009 14:55
Antimonopolní úřad zjišťuje, jak vypadala výběrová řízení na zakázky pro šampionát
Mistrovství končí, výzdoba se balí. Ještě v neděli večer, jen několik desítek minut poté, co ve Vesci proběhl cílem poslední vítěz šampionátu Nor Petter Northug.
Mistrovství končí, výzdoba se balí. Ještě v neděli večer, jen několik desítek minut poté, co ve Vesci proběhl cílem poslední vítěz šampionátu Nor Petter Northug. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Po kontrolorech NKÚ prověřuje od pondělí hospodaření kolem Mistrovství světa v klasickém lyžování také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zaměří se na město Liberec i na Technickou univerzitu. 

Antimonopolní úřad tím reaguje na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, který ve své zprávě upozornil na účelové dělení zakázek a další pochybení během výběrových řízení.

Kontroloři NKÚ v nich zjistili takové množství chyb, že jejich průběh označili spíše jen za formalitu. 

"Rozhodli jsme se, že kontrolu zahájíme až po skončení šampionátu, protože v tomto případě nehrozilo žádné nebezpečí z prodlení," uvedl ke kontrolní akci předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

"Žádná lhůta patrně nemůže být promlčena a žádnému výběrovému řízení již nezabráníme, protože všechny práce byly vykonány ještě před začátkem mistrovství světa," dodal Pecina.

Speciál
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Úřad na ochranu hospodářské soutěže si na kontrolu všech veřejných zakázek, které se sportovní akce týkaly, vyhradil čtyři dny. Během nich budou inspektoři zajišťovat dokumenty.

Zda byl v Liberci při výběrových řízení porušen zákon o veřejných zakázkách či se dokonce úmyslně podvádělo, zveřejní antimonopolní úřad během několika měsíců. Definitivní výsledky můžou být známy i za více jak rok.

Na rozdíl od kontroly NKÚ, jejímž důsledkem jsou zatím jen trestní oznámení, hrozí městu a univerzitě od antimonopolního úřadu již sankce.

„Podle závažnosti pochybení může být kontrolovaným uložena pokuta až do výše pěti procent zakázky. Přičemž nezákonné dělení zakázek tak, aby se vešly do určitých limitů, patří k těm závažnějším prohřeškům," informoval mluvčí antimonopolního úřadu Kristian Chalupa.

A právě dělení zakázek označil NKÚ jako nejčastější chybu zejména v případě města. Tímto nezákonným způsobem měly získat zakázky v řádu desítek milionů především liberecké společnosti Valbek nebo Investing cz. 

Dvakrát chyba Liberce ač úmyslná nebo nikoli mohla rozhodnout i o vítězi zakázky. Výběrové řízení bylo v jednom případě zrušeno, ačkoli mezi adepty byla společnost, která splňovala podmínky. Jindy naopak byla zakázka přidělena firmě, která zadání zcela nesplňovala.

Kontroloři NKÚ ale upozorňovali i na nedodržování lhůt na odvolání nebo nesrovnalosti, týkající se obsazení výběrových komisí. Celkově se vyjadřovali k 27 investičním akcím města o hodnotě 821 milionů korun.  

Liberec ve většině případů argumentuje, že se jedná jen o administrativní chyby, které výběr vítěze nemohly ovlivnit. Účelové dělení zakázek pak zcela odmítá.

S výsledky kontroly NKÚ po jejich zveřejnění nesouhlasila i univerzita. Ta obdržela od ministerstva školství dotaci 350 milionů na rekonstrukci kolejí, kde bydleli sportovci.

 

Právě se děje

Další zprávy