Jak dostat schopné a vzdělané lidi na radnice? Zvyšte odměny o pětinu, radí studie

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 10. 2018 20:22
Desetiprocentní zvýšení odměn přitáhne na kandidátky až o sedm procent víc lidí s manažerskou či odbornou profesí. Ideální je prý proto zvednout platy uvolněných zastupitelů v menších obcích o dvacet procent.
Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Současná výše odměn starostů či radních obcí není taková, aby dostatečně motivovala vzdělané a schopné lidi jít do politiky. K takovému závěru dospěl Institut pro demokratickou analýzu z CERGE-EI, který analyzoval vzdělání a praxi zvolených zastupitelů u obcí do jednoho tisíce obyvatel.

Institut kvůli tomu musel projít data komunálních kandidátů a členů zastupitelstev zhruba tří tisíc sídel a porovnat je mezi sebou s ohledem na velikost obce. Při tom si všímal dosaženého vzdělání i povolání. Výsledkem je zjištění, že zvýšení odměn zastupitelů - které jsou pevně dané podle počtu obyvatel obce - o deset procent vede ke zvýšení podílu vysokoškoláků s magisterským titulem o 1,6 procentního bodu.

"Podíl lidí s manažerskou, odbornou či administrativní profesí pak vzroste dokonce o sedm procentních bodů," dodává autor studie Filip Pertold. "Podobný rozdíl, byť jsme ho hledali, jsme nenašli u pohlaví ani věku zvolených zastupitelů," konstatuje Pertold.

Například plat starosty obce s třemi až šesti sty obyvatel je nyní 41 tisíc korun měsíčně. Pokud počet občanů obce jen o několik lidí překročí danou hranici, starosta si přilepší o pět tisíc korun. Pokud je obyvatel přes tisíc, plat starosty vzroste na víc než 51 tisíc korun. A naopak pokud má obec třeba jen 299 obyvatel, starosta dostane měsíčně "jen" 36,5 tisíce korun.

"Řídili by obce efektivněji"

Studie se zaměřila právě na obce, které se počtem obyvatel pohybují u zmíněných hranic. A zjistila, že byť je rozdíl v počtu obyvatel porovnávaných obcí nepatrný, výrazně se liší podíl kandidujících vysokoškoláků či lidí s manažerskou profesí.

Podle Pertolda to platí i v případě těch, kdo se do zastupitelstva nedostali. "Vidíme, že v obcích s tím těsně vyšším platem ti, co prohráli, mají větší ochotu znovu se té soutěže zúčastnit," uvedl Pertold, podle něhož je to důležité i pro samotnou soutěž - aby více lidí kandidovalo a voliči měli větší výběr. Výzkum totiž podle něj ukázal ještě jednu věc: že s výší platu roste i počet subjektů, které jdou do soutěže.

Podle Pertolda se v případě vzdělanějších zastupitelů dá očekávat, že budou řídit obce efektivněji a obce tak nakonec i přes vyšší odměny zastupitelů ušetří. Připouští sice, že jejich studie do takového detailu nešla, ale zabýval se tím podobný výzkum v Itálii, který porovnával i investice a hospodaření obcí. "A došel k tomu, že s nárůstem platů a vzdělaností zastupitelů se snížily výdaje na byrokratický aparát," popisuje analytik.

Sám navrhuje, aby se platy zvýšily o dvacet procent pro výraznější efekt. Podle něj je to hlavní předpoklad, aby se do politiky přilákalo víc vzdělaných lidí se zkušenostmi, kterým by stálo za to obětovat svoji kariéru v jiné oblasti.

Pertold ovšem upozorňuje, že výzkum se týkal výhradně menších obcí a je nepřenositelný například na volby do sněmovny. 

Sedm procent stačí, říká vnitro

Výši odměn zastupitelů určuje vyhláška, kterou připravuje ministerstvo vnitra. Podle úřadu je nyní systém nastaven adekvátně.

"Výše odměn není tím zásadním faktorem, který ovlivňuje a determinuje vstup osob do komunální politiky," tlumočila postoj resortu mluvčí Hana Malá, podle níž se platy kontinuálně zvyšují a od ledna má opět dojít k průměrnému nárůstu o sedm procent. "Další skokové navýšení odměn o dvacet procent proto nelze považovat za adekvátní mimo jiné i vzhledem k platům a odměnám dalších ústavních činitelů," dodala.

S Pertoldem naopak souhlasí Sdružení místních samospráv, které plánované zvýšení o sedm procent považuje za nedostatečné. Jeho předseda Stanislav Polčák upozorňuje, že zájem občanů pracovat pro obec klesá.

"Je to dáno mnoha faktory, jako je i vysoká míra byrokracie, velká zodpovědnost a někdy i kriminalizace. A nyní také situace na trhu práce. Lidé zvažují, zda má do této často nevděčné práce smysl jít," říká s tím, že zvýšení odměn je jedna z cest, jak zastavit odliv lidí ochotných kandidovat. "Jinak máme do dvou volebních období prakticky neřešitelný problém, kdy na tuto funkci budou chybět stovky kandidátů," poukazuje Polčák.

Také podle ředitele Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala by se měly odměny zastupitelů zvýšit. "Pravděpodobnost, že plat vyšší zhruba o sedm procent přitáhne více zájemců, není vysoká, když se jinde ve standardní práci zdvihají platy až o desítky procent. S neustále přibývajícími povinnostmi a fakticky neomezenou odpovědností starostů by navýšení mohlo být vyšší," říká s tím, že zvýšení odměn o sedm procent přesto považuje za přijatelný kompromis.

Drahovzal však zároveň odmítá, že by peníze byly tím hlavním důvodem, proč lidé ve volbách kandidují. "To, co je motivuje, je to, že jim jde o obec, o lidi v ní, aby se jim lépe žilo a bydlelo," je přesvědčen.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy