Jak ošálit pojišťovnu: u psychiatra se 11 let léčil se zády

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 7. 2015 5:30
Revizní lékaři VZP našli při kontrolách nemocnic téměř milion chyb za 373 milionů korun. Pojišťovna chce přesto práci kontrolorů zefektivnit - navrhuje revizní lékařství jako nový obor pro mladé.
Foto: Thinkstock

Praha - Jedenáct let strávil pacient na psychiatrii jen kvůli tomu, že ho bolely záda a klouby. Další lidé zase vystřídali během jednoho roku čtyři léčebny dlouhodobě nemocných - špitály si je každé tři měsíce navzájem posílaly. Důvod? Chtěly ošálit pojišťovnu. Pobyt delší než čtvrt roku by totiž chtěla vysvětlit.

To je výběr případů, na které při svých kontrolách narazili revizní lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jen během loňského roku uzavřeli 24 147 kontrol v léčebnách, ambulancích a nemocnicích a našli při nich téměř milion chyb za více než 374 milionů korun. "Zajímavými revizními nálezy byla třeba jedenáct let dlouhá a neodůvodněná hospitalizace s opakovanými rehabilitacemi pro chronické bolesti zad a artrózu v psychiatrické nemocnici," píše se ve zprávě pojišťovny, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

V dalších nemocnicích leželi pacienti celé dny jen proto, že jim lékaři odstranili kožní vady. "Vykazována byla i přeprava biologického materiálu v rámci jednoho nemocničního areálu," píše se ve zprávě. Částku za převoz má přitom nemocnice započítanou v paušálu, který pojišťovna pravidelně platí.

Málo revizních lékařů

S výsledkem revizí přesto není VZP spokojená. Podle náměstka pro zdravotní péči Petra Hoňka by mohly daleko větší úspory přinést častější kontroly. Jenže scházejí revizní lékaři. Pojišťovna jich zaměstnává jen 94, dalších 160 lékařů s ní spolupracuje jen externě.

"Chronický nedostatek kmenových zaměstnanců pociťujeme hlavně v regionech Ústí nad Labem a Hradci Králové," hodnotí Honěk.

Revizní lékaři navíc stárnou, jejich věkový průměr je necelých 64 let. "S tím souvisí další komplikace: často se neorientují v nově vznikajících oborech. Máme tady řadu nových vyšetření a oni nevědí, jestli jsou pro pacienta nezbytná. Od stolu pak dělají hnidopišská rozhodnutí,“ doplňuje členka správní rady VZP a také lékařka Alena Dernerová. Potíže nastávají hlavně v oborech jako genetika, radiologie nebo radiační onkologie.

Pojišťovna proto navrhuje ministerstvu zdravotnictví, aby upravilo zákony a zařadilo revizní lékařství jako zvláštní obor do postgraduálního vzdělávání mladých lékařů. "V současnosti má VZP jen unikátní systém tříletého vzdělávání a dalšího pravidelného školení včetně získávání asertivních dovedností," píše se ve zprávě pojišťovny.

Ministerstvo zdravotnictví prozatím na požadavek pojišťovny nereagovalo. Tiskový odbor úřadu neodpověděl ani na otázky Aktuálně.cz. Podle revizního lékaře Josefa Žána ale ministerstvo dlouhodobě o uzákonění nového oboru zájem nemá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy