Jak odmítnout a nediskriminovat, řeší školy u zápisů

Domácí Domácí
16. 1. 2014 14:14
Přeplněné školy by při definování kritérií uvítaly pomoc ministerstva školství.
Do lavic by v příštím školním roce rádo usedlo 140 tisíc předškoláků.
Do lavic by v příštím školním roce rádo usedlo 140 tisíc předškoláků. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přeplněné základní školy řeší při lednových zápisech otázku, jak odmítat budoucí prvňáčky, aniž by riskovaly nařčení z diskriminace.

Mezi splněná kritéria, která by rádi viděli zřizovatelé škol, patří například požadavek, aby v dané obci měli trvalý pobyt oba rodiče, případně aby školu navštěvoval starší sourozenec uchazeče.

Sami ředitelé však vědí, že by stačilo, aby se rodiče odmítnutého dítěte proti požadavkům ohradili u soudu nebo u ombudsmana, a škola by mohla mít velký problém dokázat, že uchazeče nijak nediskriminuje.

Pomoci by mohlo ministerstvo školství a jeho metodický pokyn. Na ten však zatím ředitelé škol čekají marně. Podle organizace na podporu vzdělání EDUin se tento problém na školách řeší poslední dva tři roky a bude sílit, přesná definice požadavků ze strany ministerstva je tedy nezbytná.

K zápisům letos míří přes 140 tisíc dětí. Míst na školách je zatím stále více než uchazečů, rodiče si tak vybírají. Nejžádanější školy tak trpí nedostatkem míst, stejně jako v předešlých letech. 

"Ale s přechodně silnými populačními ročníky se velký převis zájmu týká prakticky všech základních škol v okolí Prahy a dalších velkých měst. Přitom plné jsou i školy v jednotlivých městských částech," upozornil EDUin v tiskové zprávě.

"Samozřejmě, že hlavní potíž je, že se nepodařilo včas vyřešit nárůst zájemců o první třídy, který je dlouhodobě předvídatelný a připravit dostatek míst ve školách. Ale v tuto chvíli by mělo ministerstvo školám alespoň pomoci situaci řešit tak, aby nebyly vystaveny soudním sporům. Bohužel jediný právní rozbor, který je k nalezení na webu jedné ze škol nedaleko Prahy, je tři roky starý a nelze ho považovat za dodnes platný a závazný názor ministerstva," uvedl odborný konzultant EDUin Tomáš Feřtek.

Zápisy mohou školy pořádat kdykoliv od 15. ledna do 15. února. Rodiče musejí přinést rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.

 

Právě se děje

Další zprávy