Český boj s covidem byl průšvih, shodují se vědci. Radí, jak nepokazit i rozvolňování

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 4. 2021 5:30
Co doporučují Česku mezinárodně uznávaní čeští vědci - virolog Jan Konvalinka, epidemiolog Petr Smejkal, matematik Jan Kulveit nebo ekonomka Danuše Nerudová, aby nepokazilo plánované rozvolňování? Debatu uspořádal Nadační fond Neuron.
Foto: ČTK

Pečlivě testovat v podnicích

Jak upozorňuje ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně, je potřeba důsledně testovat v podnicích a provozech a dbát bezpečnostních standardů, aby mohly zůstat otevřené. "Kdyby se s tím začalo již v říjnu, nemuseli jsme toho zavírat tolik a na tak dlouho," říká s tím, že jeden den lockdownu stojí čtyři miliardy korun, zatímco náklady na testování a sekvenování jsou podstatně nižší. Pak bude podle ní možné rozmrazovat dosud uzavřená odvětví.

Podle Nerudové se měly především mnohem dříve otevřít školy, kdyby se dříve podchytilo testování a sekvenování, tedy dohledávání mutací v odebraných vzorcích. Varuje také před stamiliardami korun, které v pozdějších letech takto dlouhé zavření škol bude stát, ač se nyní jejich uzavření zdá jako levné řešení. Ekonomové v této souvislosti hovoří třeba o nižších (nebo žádných) výdělcích nedostudovaných, a na trhu práce tedy špatně uplatnitelných jedinců.

 

Právě se děje

Další zprávy