Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání, říká arborista o zeleni v ulicích

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 7. 2020 17:24
Městské zeleni kvůli intenzivnějším vedrům hrozí, že časem odumře. Její nedostatek by přitom dle vědců vedl k dalšímu oteplení a ještě větší oblibě klimatizací. Ty přitom vzduch ve výsledku opět zahřívají. I z toho důvodu se ve sněmovně sešli odborníci, aby navrhli řešení přírodní klimatizace v podobě stromů ve městě. Jejich doporučení nabízíme v přehledu Aktuálně.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Unsplash.com

Stromy potřebují hlavně vodu, vzduch a prostor

Aby zeleň ve městech ochlazovala okolní prostředí, potřebuje dostatek vzduchu, vody a prostoru pro kořeny. "Stromy jsou klimatizační jednotka, která pracuje v náš prospěch. Na rozdíl od klimatizací však pracují tiše a spotřebovávají energii od slunce," říká zahradník Pavel Chlouba.

Když mají stromy dostatek vody, dochází dle něj k jejímu vypařování z listů. Tím se okolní vzduch zvlhčuje a ochlazuje. Jeden listnatý strom odpaří za den mezi 80 a 100 litry vody. Hektar lesa pak za letní den zvládne 30 tisíc litrů. Pokud však přírodní stromovou klimatizaci nahradíme elektrickou, tak teplem, které z ní vychází, ohřejeme město o to víc.

K oteplování podle expertů přispívají i zpevněné plochy, například parkoviště bez stromů. Horký vzduch z nich stoupá nahoru, čímž odnáší vodu dál od místa odparu. Ten vlhký a chladný od stromů je však těžší, klesá proto dolů, čímž vodu zadržuje na místě. 

Odborníci také poukazují, že listy stromů také fungují jako prachový filtr, protože zachycují prach, který se spláchne až s deštěm. Za jeden rok dokáže jeden hektar listnatého lesa nasbírat 70 tun prachu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Brněnsku vykolejila část vlaku a přerušila provoz, žádní zranění

V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek dopoledne poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Podle prvotních informací záchranných složek se událost obešla bez zranění. Z vlaku se evakuuje 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Předpokládané zprovoznění trati je v 18:00.

Zatím není jasné, co se stalo, ve hře je technická závada. Vše se vyšetřuje. "Vykolejily dva vozy, ale nejsou převrácené, stojí rovně. Zatím je to bez zjevných zranění, na místě je evakuace asi 150 lidí," řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy