Jak na pochody neonacistů? Města dostala "kuchařku"

Markéta Chaloupská
18. 6. 2009 16:56
Manuál pro obce k zákonu shromažďovacím dnes oficiálně představilo ministerstvo vnitra
Foto: Ptr Sznapka

Praha - V příštích dnech města dostanou kuchařku, která jim poradí, jak zakázat nebo rozpustit akci extremistů.

Manuál, jehož součástí je mimo jiné orientační kalendář rizikových dní, na něž neonacisté často svolávají pochody, především radí obcím, jak zjistit, že se jedná o nebezpečný pochod nebo shromáždění.

Součástí "kuchařky" jsou také méně známé judikáty soudů, které se týkají shromažďovacího práva.

Nejdříve by úředníci mají pečlivě analyzovat datum, trasu pochodu a také osobu, která jej ohlašuje.

Jak ale upozorňují právníci z ministerstva vnitra, k zákazu nestačí pouze to, že akci nahlásí známý pravicový radikál, který se pravidelně účastní koncertů neonacistických skupin a na těle má mnoho tetování s hákovými kříži.

Příklad rizikových dní

Neonacisté v Přerově

  • 18. 1. - 1941 - první transport plzeňských Židů do koncentračního tábora. Možnosti antisemitských demonstrací
  • 30. 1. - 1933 - Adolf Hitler jmenován říšských kancléřem
  • 15. 3. - 1939 - Nacistická okupace ČSR
  • 29. 3. - 1899 - Zavražděna Anežka Hrůzová v Polné. Za vraždu by  neprávem odsouzen Žid Leopold Hilsner
  • 8. 4. - Mezinárodní den Romů
  • 14. 5. - 1948 - Vznik státu Izrael
  • 27. 5. - 1942 - Anetát na Reinharda Heydricha
  • 11. 8 - 1957 - narození kultovní neonacistické postavy Iana Stuarta
  • 9. 11. - 1923 - výročí pokusu NSDAP o puč

"Ani takové shromáždění nelze pouze z důvodů svolatelných názorů zakázat. Nastanou-li však další okolnosti, je možné informace známé o svolavateli využít jako podpůrný argument," píše se v brožuře.

Kromě jiného si mají úředníci také zjistit, co se o akci nepíše na webu. Prohlédnout si například server You Tube nebo diskusní fóra.

Rozhoduje skutečný záměr, ne nahlášený

Jak upozorňuje ředitel odboru bezpečnostní politiky Martin Linhart, obce mají zkoumat skutečný, nikoliv nahlášený důvod oznámené demonstrace či protestu.

"I soudy už potvrdily, že rozhoduje skutečný, nikoliv oznámený důvod protestu," vysvětluje Linhart.

Pokud je například svoláno shromáždění, které je v sobotu, navíc v den výročí deportace Židů, vede židovskou čtvrtí a svolavatel je "známým" neonacistou, tak pak je možné pochod zakázat. A to i navzdory tomu, že je nahlášeno například jako "Protest proti válce v Iráku."

Rozpustit, když se nadává

Úředníci mají sami sledovat proslovy na akcích, a když dojde k tomu, že řečníci začnou napadat Romy, homosexuály nebo přistěhovalce, pak je možné akci rozpustit.

"Rozpuštění shromáždění je třeba provést dostatečně hlasitě, a pokud je to třeba, tak i v cizích jazycích," upozorňuje příručka.  

Manuál vznikl v rámci vládní strategie boje proti extremismu a ministerstvo při jeho přípravě spolupracovalo s kraji i se Svazem měst a obcí.

Minulý týden poslanci schválili novelu shromažďovacího zákona, která prodlužuje lhůtu, ve které mohou úřady zakázat shromáždění. Místo tří dnů mají města čtyři dny.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy