Jak na památky: Nechat padnout a prodat

19. 1. 2007 10:20
Praha - Deset let nechala Praha 5 chátrat památkovou zónu Buďánka. Včera se ji rozhodla prodat.
Poslední obydlený dům v bývalé dělnické kolonii Buďánka má na střeše nápis "Obvodní úřad - náš hospodář."
Poslední obydlený dům v bývalé dělnické kolonii Buďánka má na střeše nápis "Obvodní úřad - náš hospodář." | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Po letech nezájmu úřadů je bývalá dělnická kolonie zchátralá a úřady tvrdí, že nemají peníze na její opravu. Místo památkové zóny tak mají v pražských Košířích vyrůst nové rezidenční domy.

Postavit je má developerská firma Geosan. Ta má Buďánku od Prahy 5 od podzimu 2006 v pronájmu. Včera zastupitelstvo rozhodlo, že Buďánku Geosanu v budoucnu  prodá.

V uplynulých letech přitom měla Praha 5 několikrát šanci, aby vzácnou lokalitu z 19. století zachránila. V roce 2002 vypsala výběrové řízení na její rekonstrukci. Přihlásilo se sdružení neziskových organizací Budoucnost pro Buďánku, které chtělo staré domy opravit a pak je využívat na vzdělávací a kulturní akce.

Praha 5 však jejich projekt zamítla. Žadatelé podle ní nedoložili, jak budou projekt financovat. "Ten plán nám přišel nevěrohodný. Nebyli schopní doložit, jak to budou financovat," řekl Aktuálně.cz tehdejší starosta Prahy 5 a dnešní senátor Miroslav Škaloud.

Ředitel Ekumenické akademie Praha Jiří Tichý, který projekt na opravu Buďánky připravoval, nesouhlasí. "Vedli jsme řadu jednání s bankami i nadacemi. Například s německou ekumenickou bankou. Budoucí donoři po nás ale vždy chtěli nějaké záruky, že nám Praha 5 projekt přidělí. Ta to ale odmítla," říká Tichý.

"Asi jsme pro ně byli nezvyklý partner. Přeci jenom jsme nebyli developeři, kteří mají peníze na kontě," dodává.

Buďánka proto chátrala dál.

Pokutovat starostu? Nelze

Podle zákona tomu měl zabránit stavební úřad. Ten však nereagoval. Musel by totiž vyzvat vlastní městskou část, aby se o památku starala. Podle zástupce stavebního úřadu Prahy 5 Libora Hrbka to nebylo možné.

Fakta o Buďánce

Pohled na Plzeňskou ulici
  • bývalá dělnická kolonie z 1. pol. 19. století
  • jeden z posledních dochovaných příkladů podobného urbanistického souboru
  • podle historika architektury Zdeňka Lukeše je vzácná hlavně svou malebností
  • její zbourání plánovali na konci 80. let už komunisté, kteří zde chtěli vystavět paneláky pro funkcionáře ministerstva vnitra
  • v roce 1991 vyhlášena památkovou zónou
  • v roce 1996 svěřena do péče Prahy 5
  • od poloviny 90. let chátrá

 

"To přeci nejde pokutovat vlastní městskou část respektive pana starostu," řekl Aktuálně.cz.

Buďánka se i proto dostala do havarijního stavu. Ten Prahu 5 přišel na 12 miliónů. Musela totiž zaplatit za sanaci a demolici staveb, které už byly životu nebezpečné.

Před koncem volebního období v roce 2006 přišla radnice s novým řešením. Vypsala další soutěž na rekonstrukci a proměnu Buďánky. Do ní se jako jediná přihlásila firma Geosan. S projektem rezidenčních domů. Ten se Radě Prahy 5 líbil a proto pozemky Geosanu vzápětí pronajala.

Zastupitelstvo dnes na návrh starosty Milana Jančíka (ODS) podniklo další krok. Schválilo smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Podle ní zaplatí Geosan za Buďánku 31 miliónů. Pak na ní může postavit rezidenční domy.

Podmínku si klade Praha 5 jedinou: s projektem musí souhlasit památkáři magistrátu.

Památkáři: rozhodneme brzy

Ti o prvním návrhu Geosanu rozhodnou do čtrnácti dní. Ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek Aktuálně.cz řekl, že by se na Buďánce stavět mělo.

"Ty domy už jsou hrozně rozpadlé, takže bude dobře, když tam vyroste něco nového. Ale definitivní stanovisko bude opravdu až za čtrnáct dní," uvedl.

K projektu se už vyjádřil také Národního památkový ústav., který má však jenom poradní hlas. Jeho stanovisko k projektu Geosanu je ale negativní. "Ten stávající projekt by měl být ještě změněn. V současné podobě podle nás nevyhovuje," řekl Aktuálně.cz ředitel pražské sekce NPÚ Michael Zachař.

Osada Buďánka byla vyhlášena památkovou zónou v roce 1991.
Osada Buďánka byla vyhlášena památkovou zónou v roce 1991. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Proti prodeji Buďánky se na včerejším zasedání zastupitelstva Prahy 5 postavila opozice. "Podle nás dnes už v zásadě došlo k prodeji. Pojistka na dodržení památkové zóny je slabá," myslí si šéf klubu Zelených Ondřej Velek.

Proti prodeji developerské firmě jsou také obyvatelé Košíř, kteří v blízkosti Buďánky bydlí. Zakládají proto občanské sdružení, které má zániku památkové zóny zabránit.

"Ty pozemky s domy by se ještě mohly prodat jednotlivým majitelům, kteří by je na vlastní náklady rekonstruovali. Zachoval by se tak památkový charakter Buďánky. Komerční výstavba ji zničí," myslí si Martin Dvořák ze vznikajícího sdružení.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy