Praha - Chumelenici střídá jasná obloha, teploty jeden den klesají k nule a ten další atakují dvacítku. Lidé jsou po zimě unavení a vyčerpaní, jaro za oknem se ale ne a ne probudit. Jak tedy s jarní únavou bojovat?
"Zahoďte noviny, vypněte televizi a pusťte si vážnou hudbu. Vynechte internet, vyřízení pošty věnujte maximálně čtvrthodinu. A běžte mezi lidi," radí v rozhovoru pro Aktuálně.cz psychiatr Radkin Honzák.
Jaro rozhodí rytmus
Aktuálně.cz: Jak vzniká jarní únava?
Ty důvody jsou vlastně tři a navzájem jsou propojené. Jedná se tak o kombinaci fyzických i psychických faktorů.
A.cz: Vliv má jistě dlouhá zima.
Ano, po dlouhé zimě je organismus poněkud vyčerpán. Lidé sice jedí hodně ovoce, ale já nevěřím tomu, že v ovoci, které dozrává v různých podmínkách, je dostatek vitamínu C. Třeba indiáni říkali únoru měsíc smrti.
A.cz: A čím to tedy je, že nás únava dožene až na jaře?
Evidentně hraje roli fakt, a to je druhý důvod, že je to čas kolem rovnodennosti. Lidé mají v hlavě takový budík, který dává rytmus celému organismu. Ten budík můžeme popsat jako hlavní oscilátor a je nastavený podle slunečního svitu. Lidé mají třetí, světločivé buňky na sítnici, které nevedou bílé sluneční světlo do zrakové kůry, ale přímo k tomuto budíku, který se jmenuje Nucleus suprachiasmaticus. Vaše ledvina například přestane pracovat vehementně kolem dvaadvacáté hodiny, abyste mohli klidně spát, a nastartuje v půl šesté ráno. To je dáno světlem a tmou. Jak jde ten rok kolem dokola, tak je půl roku dlouhá noc a krátký den a půl roku naopak.
A.cz: Co se tedy během rovnodennosti s oscilátorem děje?
Kolem těch rovnodenností tento oscilátor u labilních lidí může zblbnout, protože neví, jestli bude dlouhý den a krátká noc, nebo naopak. Rytmy se rozsypou. Tím pádem máme ty klasické jarní a podzimní deprese, vředaře a celou řadu psychosomatických nemocí. U rovnodennosti se jich rozsype několik, vy se ráno probouzíte a máte polovinu organismu nastavenou na třetí hodinu v noci, kdy je ten organismus naprosto nejslabší. A teď přijdou ještě idioti, kteří vám do toho zmatku přidají hodinu navíc. To ani krávy nechtějí dojit. Všechno běhá kolem Slunce, ne kolem Bruselu.
A.cz: Takže změna času je nesmysl?
Není to nesmysl, ale zločin. Úřednická blbost a zločin na lidech. I ten polovičatý návrh o jednom čase bez přehazování je výborný.
Nečíst noviny
A.cz: Co se děje během jarní únavy s psychikou?
To je ta třetí věc. Všechno kvete a raší a já jsem napůl mrtvý a vidím to kolem sebe, tak jsem otrávený ještě víc. Prostě to nestíhám a nikdo mě neutěší. Duben je měsíc sebevražd. Teprve po něm je listopad a další měsíce. To je nejhorší čas.
A.cz: Co tedy můžeme udělat pro své tělo?
Ráno je dobré co nejvíc rozsvítit a co nejvíc se rozpohybovat, i když se člověku nechce, protože ten opiotní systém se nabuzuje tělesným pohybem, takže ta útěcha vnitřních opiátů, která přijde a pohladí tu duši, se rozhýbává tvrdým pohybem.
A.cz: A jak lze zlepšovat tu psychickou stránku?
Důležité je eliminovat takové věci, jako že máme prezidenta, parlament nebo že ukradli někde 20 milionů. Zahoďte noviny, vypněte televizi a pusťte si vážnou hudbu. Vynechte internet, vyřízení pošty věnujte maximálně čtvrthodinu. A běžte mezi lidi. Lidi, ráno světlo a pohyb.