Jak moc zničili opraváři Karlův most? Odbornice online

Domácí Domácí, ver
6. 11. 2008 13:00
Vedoucí kontrolorů bude odpovídat od 13:30
Lenka Svobodová, vedoucí skupiny inspektorů pro Karlův most ministerstva kultury
Lenka Svobodová, vedoucí skupiny inspektorů pro Karlův most ministerstva kultury | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zábradlí středověkého Karlova mostu je nenávratně poškozené, tvrdí vedoucí skupiny kontrolorů z ministerstva kultury Lenka Svobodová.

Vzácné středoveké kvádry z petřínského pískovce, ze kterých se stavěl Juditin most a které se našly i v Karlově mostě, skončily v drtičce. Další dělníci při rozebírání zábradlí poškodili.

Ty kameny, které pak stavbaři na místo vrátili, často vystupují několik centimetrů z líce zábradlí. Na kvádrech cybí čísla, která by mapovala, kam který z nich patří. Nikdo nepořídil ani řádnou fotodokumentaci.

"Vybraná firma má zkušenosti s obnovou mostů, nikoliv historických mostů," vysvětluje Svobodová.

Město, které opravu mostu zadávalo, se ale brání. Podle Jana Kněžínka z magistrátního odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu je zpráva inspektorů dehonestující.

Ředitel odboru městského investora Jiří Toman pak říká: "Není jediný důvod práce přerušit."

Co vedlo Lenku Svobodovou zprávu sepsat a proč považuje zábradlí středověké památky za nenávratně zničené. vysvětlovala v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst tady:

Odpovězeno: 06. 11. | 13:56Autor: Dr. Patrick Maxmilien Kinsky, PhD. USA

Otázka: Kdykoliv se setkam doma v USA s temi, kteri byli v Praze, prvni z pamatek ktera jim utkvela v pameti je prenadherny Karluv most, ktery nema ve svete obdobu. My z USA muzeme jen tise zavidet pamatky, kterymi Ceska republika tak oplyva. Lze jeste v tuto chvili Karluv most zachranit? P.K.

Lenka Svobodová: Ano, lze, ministerstvo kultury jmenuje komisi, která bude na další průběh obnovy dohlížet.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:07Autor: Jonatan Tomeš

Otázka: Dobrý den, předpokládal jsem, že magistrát vybral firmu, která má s opravami středověkých památek velké zkušenosti. Ale zřejmě tomu tak není. Máte skutečně zdokumentováno, že došlo k nahrazení původních kamenů kameny jiných rozměrů? V jaké míře se zachovaly v zábradlí původní středověké prvky?

Lenka Svobodová: Vybraná firma má zkušenosti s obnovou mostů, nikoliv historických mostů. Máme zdokumentováno, že došlo k nahrazení původních kamenů kameny jiných rozměrů. Je to neuvěřitelné, ale před obnovou Karlova mostu nebyl proveden stavebně-historický průzkum, který by na tuto a řadu dalších otázek odpověděl. Vlastník měl povinnost, uloženou rozhodnutím orgánu památkové péče, stavebně-historický průzkum provést. V kamenném zábradlí se nacházejí tzv. petřínské pískovce, ze kterých se stavěl Juditin most, je hypotéza, že na Karlově mostě byly tyto kameny použity druhotně. O středověkém původu svědčí důlky pro kamenické kleště, které se na těchto a jiných kamenech nacházejí. Památková inspekce je viděla ve skladu vyřazených kamenů, které byly nahrazeny novými kameny z nevhodného bílého kocbeřského kamene, který se na Karlově mostě nikdy nevyskytoval.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:08Autor: Rudolf

Otázka: "dehonestující" CO JE TO ZA SLOVO????? Já myslel, že jsme v česku.

Lenka Svobodová: Souhlasím s Vámi, měli bychom používat v prvé řadě slova česká.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:10Autor: Honza

Otázka: Půjde poškození mostu opravit či zmírnit následky nevyhovující opravy?

Lenka Svobodová: Vpodstatě ne, ale Ministerstvo kultury bude usilovat o to, aby oprava tímto způsobem nepokračovala.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:17Autor: Pepa

Otázka: Mám ještě jeden dotaz Proč je poškození nevratné?

Lenka Svobodová: Kamenné zábradlí bylo při opravě rozebráno. Některé kameny byly zlikvidovány v drtičce, na některých kamenech uložených ve skladu je zřejmé, že byly poškozeny při rozebírání. Nedostatky, které se vyskytly při zpětném sestavování zábradlí, například skutečnost, že kameny nejsou osazeny v líci, vystupují nebo zastupují za líc o několik cm, jsou vpodstatě neopravitelné.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:25Autor: nováková

Otázka: Je pravda, že se most opravuje dle projektu ke stavebnímu povolení, tedy bez tzv. prováděčky? Kdo vybral dodavatele a na základě jakých kritérií? Dle jejich webu jsem nabyla dojmu, že se jedná o zprostředkovatelnu kšeftů, která má sice zkušenosti s vodními díly, nikoliv však památkami!

Lenka Svobodová: Ano, je to pravda. Most se opravuje podle projektu ke stavebnímu povolení. Tento projekt opravu zábradlí konkrétně neřešil s odkazem na to, že není dokončen diagnostický průzkum stavu kamenných kvádrů, který prováděla Přírodovědecká fakulta. Projekt pro stavební povolení předpokládal vypracování dalšího stupně projektové dokumentace. Ten byl předložen orgánu státní památkové péče k vydání závazného stanoviska rok po zahájení opravy a týden po zahájení kontroly.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:28Autor: Pepa

Otázka: Dobrý den. Předpokládám, že firma musela předložit postup provedení rekonstrukce a někdo ho musel posoudit. Došlo k tomu, že se firma odchýlila od schválených prováděcích postupů? Děkuji

Lenka Svobodová: viz moje předchozí odpověď.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:33Autor: Karel Lukaš

Otázka: Kolik Kč stojí jeden nový pískovcový kámen v zábradlí a kolik stojí jeho usazení. Kolik kamenů již bylo v zábradlí nově usazeno.

Lenka Svobodová: Památková inspekce nekontrolovala financování obnovy. Co se týče vyřazených kamenných kvádrů, tak například v úseku XVB, který je od Malé Strany druhý vlevo, bylo usazeno 70% nových kamenů. Diagnostický průzkum Přírodovědecké fakulty předpokládal, že na tomto úseku bude vyměněno 30% s tím, že kritérium životnosti bylo předimenzováno na 50-100 let.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:36Autor: martin polak

Otázka: budou nekde zverejneny fotografie kamenneho zabradli "pred" a"po"? pekne vedle sebe, aby byl videt rozdil a pochopil jsem, cemu se v praze rika dehonestace.

Lenka Svobodová: Tyto fotografie před a po opravě umístěné pěkně nad sebou tvoří přílohu protokolu o státní kontrole, kterou provedla památková inspekce. Předpokládám, že celý protokol i s přílohami bude veřejnosti k dispozici po vyřízení námitek, na které má vlastník, tj. Hl. město Praha 5 dní.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:39Autor: gung-ho

Otázka: jak se podle vas obecne praha i cesko chova k matakam. a muzete to srovnat s evropou?

Lenka Svobodová: Česká republika má dobrý zákon o státní památkové péči z roku 1988, srovnatelný s jinými státy v Evropě, bohužel s jeho dodržováním má zejména Praha problémy.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:42Autor: Blanka M.

Otázka: Dobrý den, čekala bych, že u památky významu Karlova mostu budou památkáři hlídat průběžně každý krok stavebníků, aby mohli chybám zabránit. To se nedělo?
Díky za odpověď

Lenka Svobodová: Památková inspekce by čekala totéž. Příslušný orgán památkové péče dozor při obnově Karlova mostu řádně neprováděl, jak je zřejmé z výsledku oprav. Povinnost vykonávat dozor při obnově kulturních památek vyplývá ze zákona o státní památkové péči.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:43Autor: petr

Otázka: cou v tom podle vas ksefty magistratu, nebo jen cesky slendrian?

Lenka Svobodová: Nezáleží na tom, co si myslím já.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:52Autor: q

Otázka: Opravuji domek v II.pam. zóně a památkáři mě honí kvůli každé drobnosti. Vyhrožují pokutou 2miliony.
A tady ?
Jak psal tazatel Martin - jak to, že je nikdo nekontroloval ? Vždyť přece číslovali každý kámen, všechno fotili a dokumentovali ?
Zastavit není řešení-opravit na jejich náklady!

Lenka Svobodová: Porušení zákona o státní památkové péči, které zjistila památková inspekce, je na pokutu, která dnes činí 4 miliony. Většina kamenů je očíslována, některé mají otazníky, např. při opravě znetvořený kvádr petřínského pískovce, který, jak již bylo uvedeno, pravděpodobně pochází z Juditina mostu. Evidence kamenů je zmatečná a neúplná. Řádnou fotodokumentaci ani žádnou jinou dokumentaci z rozebírání kamenů vlastník nezajistil. Nebyly zdokumentovány dokonce ani kameny, které byly podle záznamu stavby zlikvidovány v drtičce.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:53Autor: Luboš

Otázka: Dobrý den. Podle záběrů co proběhly televizí, bylo vidět, že kameny jsou poškozené,nekvalitně opracované a špatně uložené. V dnešní době kdy máme velmi kvalitní vidiové pily a není problém kameny přesně uříznout, mi to připadá jako šlendrián nejvyššího řádu.

Lenka Svobodová: Souhlasím s Vámi.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:55Autor: martin polak

Otázka: dobry den,
kdo nakonec rozhodne, ci nazor je spravny? predpokladam, ze to nemuze skoncit jen na urovni hadky mezi panem knezinkem a vami.
kdo bude mit posledni slovo? a v pripade, ze se prikloni k vasim zaverum, jaky bude dalsi postup? kdo ponese nasledky, treba i trestneodpovedni?
dekuji

Lenka Svobodová: Z kontroly byl proveden protokol. Vlastník má nyní 5 dnů na námitky, o kterých bude rozhodnuto ředitelem památkové inspekce. Jaký bude další postup uvidíme.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:58Autor: Martin

Otázka: Prosím o vysvětlení, jak je vůbec možné, že oprava jedné z nejvýznamnějších památek může vůbec dopadnout špatně, mám tomu rozumět tak, že na stavbě nebyl přítomen zástupce památkářů po celou dobu opravy, jak by na památku takového významu jistě patřilo ?

Lenka Svobodová: Jak již bylo uvedeno, dozor při obnově měl řádně vykonávat příslušný orgán památkové péče. Na opravu "dohlížel" zástupce Národního památkového ústavu architekt Ševců.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:59Autor: Karel

Otázka: Není problém v tom, že se stavby neúčastní špičkoví odborníci v oblasti zpracování kamene, kameníci a restaurátoři protože mají na provádění kamenických prací jiný názor než dozor investora?

Lenka Svobodová: Ano, je to jeden z vážných problémů této opravy.

 

Právě se děje

Další zprávy