Jak dostat ženy do vlády? Udělat krok stranou

ČTK ČTK
17. 1. 2014 23:00
Sobotka hovoří o funkcionářské nemoci a je rád, že dal prostor ženě-ministryni
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že se ženám v jeho straně nedaří "přirozeně pronikat" do vysokých funkcí. Do popředí se dostávají až tehdy, pokud se ustoupí od "funkcionářské struktury" a udělá se otevřený výběr. Sobotka to v pátek řekl novinářům poté, co navrhl do křesla ministra práce Michaelu Marksovou Tominovou.

Vybíral z pěti kandidátek, které našel během tří dnů. Sám uvedl, že byl "velmi pozitivně překvapen", když zjistil, že v sociální demokracii je řada žen, které by mohly ministerské posty zastávat.

"Já jsem byl velmi pozitivně překvapen, že v okamžiku, kdy jsme tu diskusi otevřeli šíře, tak jsem zjistil, že v sociální demokracii je celá řada kandidátek, které jsou připraveny, jsou schopny, mají dostatečné zkušenosti pro to, aby tuto pozici mohly zastávat," řekl premiér a šéf ČSSD. O tom, že jsou ve straně odbornice, prý ale věděl.

Podle něj se ženám jen "v té přirozené stranické práci prostě nedaří úplně proniknout do takové fáze, na takovou pozici uvnitř sociální demokracie", aby se s nimi do vysokých pozic také automaticky počítalo jako s muži.

"Bohužel sociální demokracie má tyto problémy. Po pravdě řečeno, pokud se nám jich nepodaří zbavit, tak nás to do budoucna bude handicapovat," míní předseda strany.

Sobotka stranický problém nazval "funkcionářskou nemocí". Trpí jí podle něj i jiné strany. "Někteří naši funkcionáři v okamžiku, kdy se dostanou na určitou úroveň ve straně, začnou kumulovat funkce, tím se ta prostupnost ještě zhoršuje. V okamžiku, kdy učiníte krok stranou, do značné míry ignorujete tu funkcionářskou strukturu, pokusíte se udělat otevřený výběr, tak je to něco, co může pomoci," řekl Sobotka.

Fotky: Čekal 83 dní. Rekordman Sobotka premiérem:

V nové vládě má zasedat osm ministrů za ČSSD - sedm mužů a jedna žena. Podle expertů na problematiku rovnosti se o rovném zastoupení dá mluvit tehdy, pokud mají ženy či muži aspoň 40 procent křesel.

Odborníci mluví často také o skleněném stropu. Ženám se daří pronikat jen do určitých pozic, výš se ale nedostanou. Místa jsou obsazena muži. Podle některých by pomohly situaci narovnat kvóty. Jiní je odmítají. Tvrdí také často, že ženy o politiku či řízení nemají zájem. Průzkumy ale ukázaly, že by se ženy rády zapojily.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy