Jak bohaté máte poslance? Máme majetková přiznání

Martina Machová Markéta Chaloupská, Martina Machová
22. 6. 2010 6:00
Nová sněmovna poprvé zasedá. Zde jsou přiznání těch, které jste zvolili
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I když ve volebních programech proklamovaly všechny strany boj proti korupci, při první povolební možnosti, jak vlastním příkladem dostát slibům, to noví lidé v české politice nijak extra nepotvrdili.

Redakce Aktuálně.cz se obrátila na všech 114 nových poslanců, aby dopředu - nad rámec zákona o střetu zájmů - zveřejnili své majetkové poměry, s nimiž do sněmovny přicházejí. Ptali jsme se nových poslanců na dluhy, příjmy a odměny, které pobírají v obchodních společnostech, Nebo na nemovitosti, které vlastní.

Sněmovna v novém složení, které určily volby, v úterý zasedne poprvé. Předkládáme unikátní seznam majetkových poměrů všech jejích členů - tedy těch, kteří redakci odpověděli.

Šlégr neodpověděl

V případě nových zákonodárců bude díky tomu možné v příštích letech porovnat, zda (a jakým způsobem) si během vykonávání poslaneckého mandátu přilepšili nebo ne.

V případě minulé sněmovny totiž zákon o střetu zájmů, podle kterého musí zákonodárci každoročně zveřejňovat své dluhy a příjmy, začal platit až v průběhu volebního období. S čím vstupovali poslanci na půdu sněmovní politiky tak nyní z veřejně dostupných zdrojů nelze kontrolovat.

Na žádost redakce neodpovědělo jen 22 ze 114 nových poslanců. Jsou mezi nimi zejména lidé z ODS, ale žádost například nevyslyšela ani hvězda volební kampaně ČSSD exhokejista Jiří Šlégr.

John si dal načas

A na zprůhlednění vlastních příjmů původně nereflekotvali ani špičkoví politici Věcí veřejných - strany, která se veřejnosti staví do očí jako hlavní potírač korupčních poměrů.

Předseda Radek John a další vyjednávač nové vlády Vít Bárta odeslali své odpovědi na poslední chvíli. A až po intervenci u tiskového oddělení strany.

Předseda Věcí veřejných následně pojal odpověď jako demonstraci stranického programu. "Své aktivity pro Věci veřejné, které vykonávám zdarma, beru jako svůj osobní příspěvek této zemi s cílem dosáhnout změny nepříznivých politických poměrů v České republice, zabránit jejímu dalšímu rozkrádání," odepsal redakci.

Poslanci ve spodním prádle

Ač jsou spíše výjimkou, někteří poslanci dali najevo, že do kontroly jejich majetku voličům nic není.

Jihomoravský poslanec Rom Kostřica z TOP 09 například uvedl: "V současné situaci to nepovažuji za nutné. Připadá mi to, jako bych se měl svlékat do spodního prádla."

Takřka obratem pak přicházely odpovědi od komunistických poslanců a poslankyň. Marie Rusová si myslí, že novináři jsou před voliči ve stejném postavení jako poslanci.

"Chtěla bych vás poprosit, abyste to samé pro mě, ale i pro vaše čtenáře, učinili vy a vaši další redaktoři. O výsledku taktéž budu informovat občany," přišlo v její odpovědí.

A proč právě novináři? "Otázka vyplývá z mých setkání s občany. Bylo by potřeba, abyste také odkryli svou tvář," míní.

Vychází prý z názoru své strany, která volá po dokládání nabytého majetku. Které další skupiny by měly zveřejnit své majetkové poměry, je podle Rusové ještě otázka diskuze.

 

Právě se děje

Další zprávy