Jaderný zmocněnec Jaroslav Míl se vymezil proti oslovení Rosatomu. Vláda ho odvolala

Lukáš Valášek Lukáš Valášek, Ondřej Kundra
29. 3. 2021 16:40
Vláda na návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) odvolala jaderného zmocněnce Jaroslava Míla. Klíčový člověk pro přípravu tendru na dostavbu Dukovan za minimálně 200 miliard korun dle ministra průmyslu překročil svůj mandát. Podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu Míl pro bezpečnostní radu státu kritizoval Havlíčkův záměr oslovit dotazníkem i ruský Rosatom a varoval před tímto krokem.
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. | Foto: ČTK

Redakce Aktuálně.cz a Respektu již informovaly, že ministr průmyslu Karel Havlíček se navzdory varování tajných služeb rozhodl v rámci jaderného tendru oslovit i ruský Rosatom. Ještě ve čtvrtek plánoval Rusům bez schválení vládou poslat bezpečnostní dotazník a část zadávací dokumentace.

Po kritice opozice, ale také ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), kteří to označili za faktické přizvání Ruska do tendru a ohrožení národní bezpečnosti, vicepremiér Havlíček slíbil, že věc v pondělí projedná bezpečnostní rada státu a následně vláda. A trval na tom, že nejde o začátek tendru, ani přizvání Ruska do něj.

Havlíček vládě následně navrhl také odvolání vládního jaderného zmocněnce Jaroslava Míla, tedy člověka, který je pro přípravu tendru za minimálně 200 miliard korun klíčový.

Míl totiž dle zjištění Respektu a Aktuálně.cz v dopise bezpečnostní radě státu, na jejíž pondělní ranní zasedání nebyl pozván a o níž se dozvěděl z médií, vicepremiérův postup, který zahrnoval rozeslání bezpečnostního dotazníku Rosatomu, kritizoval.

V dopise, který mají redakce Aktuálně.cz a Respektu k dispozici, Míl píše, že počítal s tím, že stát bude postupovat dle jednání, které 11. března vedl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. To s rozesíláním bezpečnostního dotazníku ani zadávací dokumentace nepočítalo.

ČEZ ale následně 19. března přišel právě s požadavkem na bezpečnostní posouzení, které podle Míla v konfliktu s původním plánem a bylo připraveno "bez konzultace s týmem vládního zmocněnce". Zmíněný postup následně minulý týden začal prosazovat ministr Havlíček.

"Jde o krok, který je v rozporu se schválenou strategií, věcným a časovým plánem a jako takový by výrazně narušil věrohodnost do té doby deklarovaného postupu ze strany státu," vymezil se proti tomu v dopise jaderný zmocněnec. "Zvažme, zda není lepší celý projekt pozastavit a vrátit se k němu až po volbách, kdy může získat dlouhodobou politickou podporu," dodal Míl.

Zároveň doplnil, že "předložený záměr, tak jak je formulován, ohrožuje schopnost České republiky obhájit svůj postup při eventuálních soudních sporech vyvolaných z titulu žalob ze strany protijaderných států," uvedl.

Míl: Postup rozmělňuje bezpečnostní zájmy České republiky

Míl důrazně varoval předtím, aby stát posílal zájemcům o dostavbu Dukovan zadávací dokumentaci. "Předejdeme tím zbytečnému sporu, že se jedná o zahájení zadávacího řízení," uvedl. Poslední verze zadávací dokumentace, jak ji plánuje ČEZ s Havlíčkem, podle něj rozmělňuje bezpečností zájmy České republiky.

Předtím, že navzdory uklidňování Havlíčka jde fakticky o zahájení tendru, varoval ve čtvrtek například i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Oslovení čtveřice uchazečů o Dukovany takzvaným 'bezpečnostním dotazníkem' je de facto vyhlášením tendru. Nechápu, proč ČEZ a MPO ignorují zprávy bezpečnostních složek našeho státu. Doporučení nezvat do tendru firmy ze zemí, s nimiž Česká republika nemá přátelské vztahy, je srozumitelné každému," reagoval v prohlášení pro Aktuálně.cz a Respekt Petříček. 

Míl v dopise bezpečnostní radě státu upozornil, že postup, který prosazuje Havlíček, dle něj vyžaduje závažné změny. "Pokud nejsme připraveni vrátit se k původnímu záměru a vypsat výběrové řízení s tím, že oslovíme ty dodavatele jaderných technologií, které jsou v České republice považováni za důvěryhodné a bezpečné, je nutné investorem zaslaný dokument v řadě oblastí změnit tak, aby fakticky nevedl ke snižování úrovně zajištění bezpečnostních zájmů ČR a zároveň aby nevedl ke zpochybnění postupu na straně státu při jednání s Evropskou komisí," dodal v písemnosti Míl.

Aktuálně.cz a Respekt už napsaly, že právě Evropská komise Česko varovala, že nedostatečně vysvětlilo, proč tendr chce dělat mimo mantinely zákona o veřejných zakázkách. Taková soutěž je flexibilnější, ale vyžaduje bezpečnostní důvody. EU nechápe, jaké bezpečností důvody Česko má, když zároveň neplánuje vyloučit Rusko, které tajné služby považují za hrozbu.

Havlíček: Míl překročil mandát, odvolejme ho

Havlíček následně podle usnesení, které mají redakce k dispozici, navrhl vládě jeho odvolání.

"Důvodem je zejména absence patřičného bezpečnostního osvědčení fyzické osoby, které se ukázalo být podmínkou pro výkon funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku; dále opakované překročení mandátu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, který spočívá zejména v koordinační a odborné činnosti, i přes vícero upozornění ze strany ministra průmyslu a obchodu," napsal vládním kolegům Havlíček. Předtím dopisem Míla informoval o tom, že v něj ztratil důvěru.

Reakce ministra průmyslu Karla Havlíčka na kritiku jaderného zmocněnce Jaroslava Míla.
Reakce ministra průmyslu Karla Havlíčka na kritiku jaderného zmocněnce Jaroslava Míla. | Foto: Zdroje Aktuálně.cz a Respekt

Po páté hodině Havlíček oznámil, že vláda Míla skutečně odvolala. Agenda zmocněnce bude přesunuta pod ministerstvo průmyslu, řekl Havlíček.

Existenci svého dopisu Míl Aktuálně.cz a Respektu potvrdil. O tom, zda vláda hlasuje o jeho odvolání, ale nevěděl. "Na Bezpečnostní radu státu jsem poslal z titulu své funkce odborné stanovisko k bezpečnostnímu dotazníku. Je možné, že se ne všichni cítili komfortně, protože to nenaplňovalo jejich zájmy," dodal Míl.

Podle Míla plná bezpečnostní prověrka nebyla na jeho pozici nutná a nebyl o ni ani požádán. Nesouhlasí ani s tím, že by s MPO málo komunikoval.

Havlíček chtěl bezpečnostní dotazník odeslat v pátek, vláda nyní uvedla, že ho chce teprve připravit s tajnými službami

Havlíček původně bezpečnostní dotazník chtěl Rosatomu a dalším třem zájemcům z USA, Francie a Koreje odeslat už minulý pátek. Nebylo přitom jasné, kdo je jeho autorem.

Vláda se v pondělí usnesla, že ho teprve vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice.

Úprava dotazníku podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zabere několik týdnů. Počítá se dále s tím, že tendr vypíše až příští vláda.

"Dotazník bude rozeslán případným zájemcům a součástí celého balíku dokumentů bude i dokument, ve kterém se potenciální zájemci v případě, že dotazník převezmou, zavážou, že převzetím dotazníku nevznikají z jejich strany vůči České republice jakékoli nároky," řekl Hamáček. Rozeslání dotazníků podle něj neznamená vyhlášení tendru, jde o bezpečnostní prvek. S postupem podle vicepremiéra souhlasily Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace i Vojenské zpravodajství.

Dopis dosavadního jaderného zmocněnce Jaroslava Míla bezpečnostní radě státu:

Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla
Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla | Foto: Aktuálně.cz
Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla
Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla | Foto: Aktuálně.cz
Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla
Dopis vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy