Jaderný lobbista: Havlíček tendr na dostavbu Dukovan změnil, aby v něm udržel Rosatom

Lukáš Valášek Lukáš Valášek, Ondřej Kundra, Respekt
17. 9. 2021 17:30
Zásah, který v březnu do jaderného tendru udělal ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), měl podle lobbisty z Energetického Třebíčska posloužit k udržení Rosatomu ve hře. Havlíček to odmítá. Tajné služby doporučily Rosatom vyloučit, Havlíček ale rozhodl o tom, že stát mu pošle bezpečnostní dotazník, v němž se bude ptát, zda je rizikem. Nápad utnulo až odhalení, že Rusové zabíjeli ve Vrběticích.
Ministr průmyslu Karel Havlíček
Ministr průmyslu Karel Havlíček | Foto: ČTK

Jaderný tendr za minimálně 200 miliard korun vláda Andreje Babiše připravuje roky a stejně tak dlouho experti, úředníci i politici diskutují o jeho parametrech. O to překvapivější bylo březnové rozhodnutí ministra průmyslu Karla Havlíčka, který bez schválení vládou i bez vědomí tehdejšího vládního zmocněnce Jaroslava Míla rozhodl na poslední chvíli o jeho změně.

Experti ministerstev vnitra a zahraničí, kontrarozvědky BIS, rozvědky ÚZSI, Vojenského zpravodajství a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) měsíce předtím důrazně doporučili, aby vláda neoslovovala ruský Rosatom. V případě, že by tendr vyhrál, podle nich hrozí, že režim Vladimira Putina použije největší zakázku v historii Česka k vydírání státu.

Havlíček přesto rozhodl o tom, že Rosatom bude mezi uchazeči o jadernou zakázku, kterým polostátní firma ČEZ zašle zadávací dokumentaci. Společně s takzvaným bezpečnostním dotazníkem, v němž se i přes zjištění tajných služeb bude znovu ptát, zda jsou pro Česko hrozbou. Ministr to označil za bezpečnostní posouzení, které bude samotnému tendru předcházet a bezpečnosti přispěje.

Vítězslav Jonáš, předseda lobbistické organizace Energetické Třebíčsko, které dlouhodobě prosazuje dostavbu Dukovan, na pondělní předvolební debatě s kandidáty, kterou v Dukovanech pořádal, přišel s překvapivým prohlášením - podle něj krok sloužil k tomu, aby se i přes varování tajných služeb Rosatom udržel ve hře o zakázku. To si dlouhodobě přeje prezident Miloš Zeman a jeho okolí.

"Dotazník byl vypracován na základě toho, že pořád se chtěl nechat ve hře ruský Rosatom. Ministr Havlíček vymyslel bezpečnostní dotazník, aby ještě v tom dotazníku se mohl Rosatom vyjádřit a mohlo se posoudit, jestli má nějaká bezpečnostní rizika. Vlastně to bylo proto, aby tam byl zachován Rosatom. (…) Bylo to tady z toho důvodu, takto jsem i komunikoval s panem Havlíčkem, aby tam byla silná konkurence a bylo v tom zachování Rosatomu,” řekl na debatě Jonáš.

Havlíček: Je to nesmysl

Ministr Havlíček ale jeho interpretaci odmítá. "Přesný opak je pravdou," uvedl Havlíček a tvrdí, že Jonáš podle něj motá vše dohromady. "Cílem bezpečnostního dotazníku bylo a je prověřit všechny uchazeče, kteří by mohli mít vazby na obchodní partnery, kteří by mohli být případným problémem. Kdybychom chtěli udržet Rosatom ve hře, tak rovnou vypíšeme tendr. Naopak pokud bychom chtěli někoho vyřadit, tak na základě bezpečnostního dotazníku, který je pro všechny stejný a nikdo z uchazečů pak nemůže nic zpochybnit," reagoval Havlíček s tím, že dotazník dopředu konzultoval s šéfem Bezpečnostní informační služby.

Poté, co Havlíčkův plán s bezpečnostním dotazníkem zveřejnily Respekt a Aktuálně.cz, ale BIS oznámila, že se na přípravě bezpečnostního dotazníku nepodílela. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve sněmovně následně potvrdil, že dotazník neřešila ani zahraniční rozvědka ÚZSI či jiní odborníci spadající pod vnitro.

Opozice dlouhodobě tlačila na to, aby tendr s účastí Rusů vláda nevypisovala. Že většina Čechů odmítá, aby nový blok jaderné elektrárny Dukovany stavěl Rosatom, vyšlo i z interního průzkumu ministerstva zahraničí.

A jinak než Havlíček viděl tehdy krok s bezpečnostním dotazníkem tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i vládní jaderný zmocněnec Jaroslav Míl. Rozeslání dotazníku označili za faktický začátek tendru a přizvání Rosatomu, které může být pro Česko v budoucnu právně závazné.

Míla krátce poté vláda na Havlíčkův návrh odvolala a Havlíčkův záměr projednala i vláda. Petříček v kabinetu skončil letos v dubnu. Šéf ČSSD Hamáček tak splnil přání prezidenta Miloše Zemana a zároveň odvolal muže, který proti němu kandidoval na předsedu strany.

Plán oslovit dotazníkem i Rosatom zarazilo až zjištění tajných služeb, že ruská vojenská rozvědka GRU stojí za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, při němž zahynuli dva lidé a vznikly stamilionové škody.

Ministr chce spustit tendr do konce roku

Od rozeslání dotazníku zbylým uchazečům - korejskému, americkému a francouzskému - vláda ani poté neustoupila. K údivu lobbistického Energetického Třebíčska. "Když Rosatom odpadl na základě Vrbětic, tak jsme se divili, proč nepokračovat rovnou tendrem a tady na toto čekat," dodal Jonáš na debatě zaznamenané kamerami.

Bezpečnostní dotazníky mají účastníci odevzdat do konce listopadu. Pak je Česko bude vyhodnocovat. Havlíček ale trvá na tom, že je reálné, aby tendr vypsala vláda do konce roku. Na přímý dotaz, zda je ruský státní kolos definitivně z tendru venku, ministr odvětil, že "za tuto vládu ano".

"Jednoznačně jsme deklarovali a usnesením vlády schválili tři přípustné dodavatele jaderných technologií (EDF, KHNP a Westinghouse), respektive uchazeče, kteří budou pozváni do předkvalifikace formou bezpečnostního posouzení, jež je podmínkou pro účast v tendru," napsal Havlíček.

Sněmovna také tento týden schválila zákon označovaný jako lex Dukovany, který řeší financování stavby. Na žádost části opozice je v něm zakotveno, že se na stavbě nemohou Rusko a Čína podílet. 

Odpovědi na dřívější dotaz Aktuálně.cz na to, zda by tendr měla vypsat ještě současná vláda, nebo až kabinet vzešlý z říjnových voleb, se Havlíček vyhnul. Kdy vznikne další vláda a kdy případně získá důvěru sněmovny, je nejasné. Jmenovat ji bude zastánce Rosatomu, prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy