Jablonecká firma strhla bez povolení vzácný zámeček. Rozčilila primátora

ČTK ČTK
11. 5. 2019 19:27
V Jablonce nad Nisou byla v sobotu ráno zbourána část historické budovy bývalého sídla pánského spolku Schlaraffia. Vlastník objektu, Malina Safety,  ale neměla podle primátora Jablonce Milana Kroupy (ANO) na zbourání povolení stavebního úřadu.
Zámeček Schlaraffia v Jablonci nad Nisou, který začal jeho majitel bourat. Podle města na to neměl povolení.
Zámeček Schlaraffia v Jablonci nad Nisou, který začal jeho majitel bourat. Podle města na to neměl povolení. | Foto: Město Jablonec nad Nisou

"Dnes se v našem městě stalo něco, co nelze přehlédnout. Společnost MALINA-safety se bez povolení stavebního úřadu rozhodla zbourat zámeček Schlaraffia. V dnešních velmi časných hodinách proto nechala zbořit věž zámečku do té míry, aby celý objekt pravděpodobně nenávratně poškodila, a nemohlo tak již nikdy dojít k jeho rekonstrukci," uvedl Kroupa.

O záchranu zámečku v historizujícím stylu Jablonečané dlouhodobě usilovali. Firma jej chtěla strhnout již dřív. Její stanovisko se zatím nepodařilo zjistit.

Mluvčí liberecké krajské policie Vladimíra Šrýtrová řekla, že policisté ráno obdrželi podnět od občanů, kteří jim bourání objektu nahlásili. "Demolice byla dočasně pozastavena, okolnosti prověřujeme," uvedla Šrýtrová.

Policii povolení k demolici předložili

Organizátoři bouracích prací na místě podle policie měli povolení k demolici. "Práce jsme ale zastavili, abychom si mohli ověřit všechny okolnosti, zda je povolení platné anebo zda tam není nějaké odvolání. To budeme vědět nejdříve v pondělí, až bude otevřen stavební úřad," dodala mluvčí policie.

O zapsání objektu na seznam kulturních památek neúspěšně usilovala v roce 2013 petice, kterou v Jablonci podepsalo na tři tisíce lidí. Soud, který se případem také zabýval, rozhodl, že věc už nemusí řešit ministerstvo kultury. To se ale možností zápisu na seznam kulturních památek začalo znovu zabývat letos poté, co primátor jednal s ministrem Antonínem Staňkem (ČSSD), uvedla Adéla Říhová z jablonecké radnice. Resort kultury zatím podle ní nerozhodl.

"Na objekt v areálu MALINA-safety byl vydán demoliční výměr, který je stále pozastavený, neboť Krajský úřad v Liberci zatím nerozhodl o odvolání proti demolici," dodala Říhová.

Postavil ho "klub peciválů"

"S ohledem na to, že se v jabloneckých poměrech jednalo o velmi unikátní stavbu, snažil jsem se od nástupu do funkce primátora tuto stavbu ve spolupráci s dalšími jabloneckými patrioty pro nás všechny uchovat. Za tímto účelem jsem se i osobně odvolal proti demoličnímu výměru a rovněž jsem navštívil ministra kultury s žádostí o prohlášení této budovy za státem chráněnou památku, které ministerstvo kultury právě zpracovává," sdělil Kroupa.

Firma chtěla dům zbourat, protože pro něj nemá využití a brání jí v rozvoji. Na základě petice nabídla objekt před pěti lety za korunu komukoliv, kdo ho přemístí. O koupi uvažovalo i bývalé vedení města. Nakonec však o budovu neusilovalo, protože byla podle bývalého primátora Petra Beitla (ODS) v takovém stavu, že ji nebylo možné zachránit nebo jen pomocí příliš nákladné rekonstrukce.

Zámeček nedaleko jabloneckého autobusového nádraží byl postaven v roce 1909 pro spolek Schlaraffia. Jde o jedinou dochovanou architektonickou památku spolku, který vznikl v roce 1859 v Praze. Šlo o jakýsi anglický klub "peciválů" v českých podmínkách. Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovala osobnosti, které se zasazovaly o realizaci všeobecně prospěšných projektů a také je finančně podporovaly.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy