Izraelský velvyslanec s manželkou zkoumají židovské hřbitovy. Rodinné kořeny našli i na Moravě

Jan Wirnitzer Michaela Dvořáková, Jan Wirnitzer
7. 8. 2018 19:30
Velvyslanec Izraele Daniel Meron pátrá se svou ženou po jejích předcích českého původu.
"Objevovat historii naší rodiny a navštěvovat místa, kde naši předci žili, je takové naše volnočasové dobrodružství," prozradil izraelský velvyslanec.
"Objevovat historii naší rodiny a navštěvovat místa, kde naši předci žili, je takové naše volnočasové dobrodružství," prozradil izraelský velvyslanec. | Foto: ČTK

Praha - Izraelský velvyslanec Daniel Meron v Česku pátrá po předcích své manželky Jill. Na sociálních sítích se pochlubil "úlovkem" z obce Písečné v Jihočeském kraji, kde se v roce 1848 narodila její praprababička. "Díky dochovaným záznamům ze sčítání lidu v roce 1857 jsme byli schopni najít dům, kde vyrostla, a hroby jejích rodičů a prarodičů," uvedl Meron na Facebooku, kde zveřejnil i snímky ze hřbitova. Písečné sice patří do okresu Jindřichův Hradec, ale leží už za zemskou hranicí na Moravě.

"Předci mé manželky Jill pocházejí z oblasti Čech a Moravy. Konkrétních informací o jejich osudu však máme jen pomálu. Hned po příjezdu do České republiky jsme proto zkontaktovali historiky a archiváře a pustili se do hledání," vysvětlil Meron.

Pátrání po předcích velvyslancovy manželky prý komplikuje nedostatek informací. Podle Merona jsou většinou záznamy zaniklých židovských obcí neúplné anebo zničené. "Ale občas se nám zadaří a na některém z desítek židovských hřbitovů, které jsou rozesety po celé České republice a které připomínají bohužel už neexistující husté židovské osídlení, najdeme i místo jejich posledního odpočinku," řekl pro Aktuálně.cz velvyslanec s odkazem na předky své ženy.

Velvyslancem Izraele v České republice je Meron od února 2017. Rodinné stopy se svou ženou Jill hledají ze zájmu ve volném čase. "Objevovat historii naší rodiny a navštěvovat místa, kde naši předci žili, je takové naše volnočasové dobrodružství," prozradil izraelský velvyslanec. "S Českou republikou mě a manželku pojí víc než pouze prostá skutečnost, že zde působím jako velvyslanec. To pouto je daleko hlubší a osobnější," dodal.

V současné době žijí v Česku podle statistických údajů Jewish Virtual Library necelé čtyři tisíce Židů. Na přelomu 19. a 20. století byl jejich počet mnohonásobně vyšší, odhaduje se zhruba na 150 tisíc. Počet obětí holokaustu z řad českého židovského obyvatelstva se odhaduje na bezmála 80 tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy