Ivan Langer se vrací, opět má funkci v ODS

Kateřina Eliášová
4. 4. 2011 5:30
Radí straně v bezpečnostních otázkách, skutečný vliv je ale mnohem větší
Ivan Langer v den, kdy mu voliči vystavili stopku do sněmovny.
Ivan Langer v den, kdy mu voliči vystavili stopku do sněmovny. | Foto: Jan Langer

Praha - Exministr vnitra Ivan Langer (ODS), jehož voliči v posledních volbách diskvalifikovali, se oficiálně vrátil do stranické politiky.

Zatímco od chvíle, kdy jej voliči jako lídra kandidátky na Olomoucku vyřadili pomocí preferenčních hlasů ze sněmovny, působil Langer pouze jako neformální poradce premiéra Petra Nečase, nyní se stal členem odborného týmu, který pro stranu připravuje podklady k bezpečnostním otázkám.

Formuluje tak nejen program ODS v této oblasti, ale také stanoviska své strany vůči návrhům koaličních partnerů či opozice.

"Jsem členem odborné komise pro bezpečnost. Každý, kdo mě zná, si jistě udělal názor, zda problematice, které jsem se léta věnoval, rozumím a zda jsou za mnou vidět výsledky," komentoval Langer své působení v týmu, který vede ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Kolik je takových?

Ivan Langer loni na jaře neztratil po čtrnácti letech jen místo ve sněmovně, ale na následném kongresu přišel také o pozice v ODS.

"Ivan Langer je dlouhodobý stínový ministr vnitra, bývalý ministr vnitra. Nevím, kolik jich na české politické scéně pobíhá. Takže to, že se věnuje této problematice na stranické úrovni, není nic překvapivého," řekl k Langerově "oficiálnímu návratu" premiér Petr Nečas, který dosud otázky na Langerovu roli odbýval zpravdila tvrzením, že "jej vídá jenom sporadicky".

"Do komisí delegují jednotlivé zástupce regiony. A toto je přesně ten případ. Proč bych měl kritizovat nějaký region za to, že delegoval svého zástupce do komise?" vysvětluje nyní návrat ceněného odborníka. 

Hasič problémů

Kdo očekával, že se Langer po neúspěchu ve volbách stáhne do ústraní, mýlil se. Vlivní členové strany už na posledním volebním kongresu přiznali, že Langer byl spoluarchitektem nového vedení strany.

A jeho členství v odborné komisi rozhodně není jediným důvodem, proč se v sídle občanských demokratů začal objevovat častěji.

Svůj vliv v ODS má totiž i nadále. "Dobře stranu zná a umí hasit problémy. Mnohdy nám radí i s komunikační strategií. S čím vyjít hned, s čím počkat, jak zaregovat na problémy," řekl Aktuálně.cz vlivný člen strany.

Mimochodem - nikdo z oslovených politiků nechtěl o Langerově vlivu v ODS mluvit otevřeně, komentovali pouze jeho členství v odborné komisi.

Má informace

Langer podrobně sleduje dění kolem ODS, má vliv na to, jak strana řeší některé personální otázky, viz Česká pošta nebo výběr policejního prezidenta.

Když se ho Aktuálně.cz na okolnosti výběru šéfa policie i na jeho roli v této věci koncem roku ptalo, mlžil a nechtěl se k tomu blíže vyjadřovat. Jinak ale s novináři komunikuje.

Dobře to bylo vidět třeba u kauzy exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kterého poslalo z vlády svědectví někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka o údajné korupci v úřadu. Langer tehdy média upozorňoval na "rozpory" ve výpovědích jak Michálka, tak ministra vnitra Radka Johna.

Neměl bych se zahrabat

Politici ODS na Langerovo oficiální působení v odborné komisi pějí jen chválu.

"Ivan Langer je člověk, jehož odbornost nikdy nikdo nezpochybňoval. Jsem rád, že je v mém týmu, je schopen věci posuzovat z pohledu bývalého ministra," chválí bývalého místopředsedu ministr Pospíšil. "Je logické, že se coby bývalý ministr vnitra vyjadřuje k odborným tématům. Nevnímám to jako jeho velký návrat, ale přirozenou účast na dalším životě ODS," pokračuje ve stejném tónu šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Mimochodem v ODS se ví, že tito dva politici spolu nevycházejí zrovna nejlépe.

"Voliči Langerovi vystavili stopku, aby je zastupoval ve sněmovně. To ale neznamená, že člověk po té odborné stránce nemůže straně něco přinést. Naopak, přes oblast vnitřní bezpečnosti je nejerudovanějším z nás," chválí Langera do třetice dlouholetý šéf a teď místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS).

"Jeden neúspěch pro mě neznamená, že bych se měl zahrabat pod zem a popřít všechno, co jsem dělal předtím," říká k tomu sám Langer.

 

Právě se děje

Další zprávy