Ištvan jde opět k soudu: Trafiky ujednali mimo sněmovnu

Tomáš Fránek
26. 8. 2013 12:36
Vrchní státní zástupce má nové důkazy a žádá o stanovisko na rozsah imunity Nejvyšší soud
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Nejvyšší soud bude v případu exposlanců ODS podezřívaných z korupce při rozdělování postů ve státních firmách znovu řešit rozsah imunity politiků.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan chce totiž nově znát další stanovisko Nejvyššího soudu ohledně výkladu imunity - tedy toho, co politici mohou, a co už ne. Verdikt Nejvyššího soudu tak bude podstatný pro další možnosti stíhání exposlanců.

Podle státního zástupce se trafiky pro poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy dohadovaly konspirativně mimo prostory Poslanecké sněmovny a na jejich jednání se tak imunita vztahovat nemůže.

V hotelu i na výstavišti v Brně

"Schůzky byly uskutečněny na více místech v Praze a Brně, z nichž některá nebyla blíže zjištěna. Konkrétně se podařilo zjistit schůzky v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr, v Kramářově vile, na přesně nezjištěném místě v Praze 8 - Karlín, ve Strakově akademii, v budově Českých drah, v hotelu Holiday Inn Brno, v Hotelu International Brno a na brněnském výstavišti," uvedl státní zástupce ve svém podání k Nejvyššímu soudu.

Podle Ištvana se tak jednání politiků neodehrávalo v Poslanecké sněmovně ani v jejích orgánech a nemá tak být trestáno hlasování nebo způsob vzdání se mandátu.

"Podstata jednání podezřelých spočívá v podezření z akceptace slibu úplatku a následně v podezření z přijetí takto nabídnutého úplatku, nikoli v tom, že se podezřelí nakonec vzdali mandátu poslance. K tomu ostatně došlo až poté, co předmětný trestný čin měl být dokonán (tedy až po přijetí slibu úplatku). Právě k postihu takových jednání zavazuje zmíněná Trestněprávní úmluva o korupci, kterou je třeba chápat jako důležité interpretační vodítko při výkladu rozsahu poslanecké imunity," uvedli státní zástupci.

Právě spor o to, zda se imunita vztahuje jenom na jednání ve sněmovně, vyvolala ostré spory expertů i politiků.

Nejvyšší soud totiž při prvním posuzování případu zvolil velmi široký výklad toho, co má být z ústavy projevem chráněným imunitou.

Rozhodnutí vedlo k osvobození Tluchoře, Šnajdra a Fuksy, kteří jsou podle státních zástupců podezřelí z korupce. Měli získat trafiky ve státních firmách výměnou za své poslanecké mandáty.

Imunita je široká

Z celého usnesení vyplývá, že soudci pod imunitu zahrnuli mnohé.

"Projevem může být verbální vyjádření, není však vyloučena ani jiná forma - například vyjádření se pokřikem, gestem, prostřednictvím transparentu, způsobu chování, typu oblečení aj. Podle extenzivního pojetí se projevy rozumí i písemná vyjádření, například legislativní návrhy, podpisy na dokumentech, písemné interpelace, tedy 'jakýkoli úřední úkon, jímž se poslanec či senátor projevuje při plnění svého mandátu v příslušné komoře Parlamentu,'" uvedli soudci s odkazem na odbornou literaturu.

Proto je podle nich projevem i nesouhlas s určitým zákonem (daňový balíček) a vzdání se mandátu, jak to udělali exposlanci ODS.

Soud v Tluchořově případu potvrdil, že na projevy poslanců se vztahuje hmotně právní imunita, takzvaná indemnita, spojená s vyloučením trestní odpovědnosti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy