Íránský podnikatel Zadeh nemá nárok na odškodné za vazbu, potvrdil soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2018 13:37
Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.
Shahram Abdullah Zadeh.
Shahram Abdullah Zadeh. | Foto: ČTK

Praha - Obviněný podnikatel Shahram Abdullah Zadeh nemá nárok na odškodné od státu za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Ve čtvrtek to pravomocně potvrdil pražský městský soud, jenž zamítl mužovo odvolání s tím, že podání žaloby bylo vzhledem k neuzavřenému trestnímu řízení zcela předčasné.

Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.

V souvislosti s daňovou kauzou strávil Zadeh ve vazbě 685 dní, na svobodu se poté dostal díky kauci ve výši 150 milionů korun. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu - konkrétně 1,5 milionu za nezákonnost vazby, jeden milion za její nepřiměřenou délku a dalších 300 tisíc korun za neúměrnou délku soudních vazebních řízení. Svůj pobyt v cele už dříve označil za "protiprávní dvouletý únos". Podle něj od počátku chybí opodstatněné podezření, že spáchal trestný čin.

Soudkyně Iveta Veselá označila veškeré vznesené nároky za nedůvodné. "Občanskoprávní soud je vázán výhradně na výsledek trestního řízení, které ale k dnešnímu dni stále běží," podotkla. Soudci tak nyní vůbec nemohli řešit, zda vazba byla zákonná a zda při ní Zadeh utrpěl nějakou újmu. Nárok na odškodné za nezákonnou vazbu by muži vznikl až tehdy, pokud by byl pravomocně zproštěn viny.

Zadeha dnes u soudu zastupoval advokát David Zahumenský. "Nejsme překvapeni výsledkem. Žalobce nevkládal do tohoto řízení příliš velké naděje a už v loňském roce se obrátil na Evropský soud pro lidská práva se stížností, která je projednávána," řekl právník novinářům po vyhlášení rozsudku. Dodal, že s názorem o předčasnosti žaloby nemůže souhlasit.

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli údajnému ovlivňování svědků. Opakovaně usiloval o propuštění, soudy mu však nevyhověly. Vycházely z přesvědčení, že by se po propuštění na svobodu mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Uvedly, že je sice českým občanem, ale že má stabilní vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Rozhodnutí je "směšné", hodnotí Zadeh

Ústavní soud dospěl letos v květnu k závěru, že pokračující vazba nezasáhla do Zadehových základních práv. Muž neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách. Podnikatel označil rozhodnutí za "směšné". Už předtím podal několik ústavních stížností, které soud odmítl.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Brněnský krajský soud už vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce tohoto roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní, přičemž zatím stále vyslýchá svědky obžaloby. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy