Inzerát proti Schwarzenbergovi zadal Jansta, tvrdí Šafr

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 10. 2014 17:20
Bývalý šéfredaktor seriózních i bulvárních deníků to uvedl v rozhovoru pro slovenský list Sme.
Miroslav Jansta
Miroslav Jansta | Foto: CPA Eduard Erben

Bratislava - Loňský předvolební inzerát proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi si objednal předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta přes advokáta Vladimíra Zavadila.

V rozhovoru se slovenským listem Sme to prohlásil český novinář Pavel Šafr, který v minulosti vedl Lidové noviny, Mladou frontu Dnes či Reflex.

Přítel hlavy státu Miloše Zemana Jansta byl s inzerátem, který vyšel v první den druhého kola loňských prezidentských voleb, v minulosti již několikrát spojován, tyto spekulace ale vždy odmítal. Nyní se chce bránit "všemi dostupnými právními prostředky", sdělil za něj Miroslav Kopeček z Advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. s r.o.

Podle Kopečka se Jansta proti těmto tvrzením opakovaně důrazně ohradil. "Jestliže nyní, po téměř dvou letech od uveřejnění onoho inzerátu, někdo v touze po senzaci tuto záležitost opět otevírá a na adresu JUDr. Miroslava Jansty opět vznáší nepravdivá a nepodložená tvrzení, nedává mu tak jinou možnost, než aby svá dotčená osobnostní práva bránil všemi dostupnými právními prostředky," dodal Kopeček.

"Inzerát si zadal přítel pana prezidenta Jansta přes advokáta pana Zavadila. Jansta zjevně dostal peníze na inzerát od firmy Lukoil, od pana Nejedlého, který se tím nedávno před mými přáteli vytahoval. Podívejte se, ruské peníze zaplatily neskutečný hanopis, který do očí bijícím způsobem narušil přímou volbu prezidenta," řekl Šafr. Martin Nejedlý to ale popřel.

Nejedlý: Šafrovi přátele do okruhu mých přátel nepatří

"Rozhodně popírám, že bych já financoval nebo pan doktor Jansta by zadával inzerát tohoto typu," řekl Nejedlý. "Rozhodně kampaň byla tvrdá, rozhodně i druhá strana nás nešetřila. Rozhodně naše strana, nebo dokonce já jako člen volebního výboru bych nešel do takových záležitostí, které byly publikovány v tom inzerátu," dodal s tím, že neví, proč se podobné informace objevují téměř dva roky po prezidentské kampani.

Poznamenal také, že o tom nemohl před "přáteli Šafra" hovořit, protože "přátelé pana Šafra, při vší úctě k panu Šafrovi, rozhodně nejsou okruhem mých přátel".

Zemanův poradce Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů a podle webu justice.cz nadále zastává post jednatele společnosti Lukoil Aviation Czech, která dodává letecké palivo Českým aeroliniím.

Jakoukoli spojitost prezidenta Zemana s inzerátem odmítl i mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. "Já musím tvrdě odmítnout úpornou snahu pana Šafra spojit s touto záležitostí osobu prezidenta republiky," řekl mluvčí.

Šafr, který do roku 2013 vedl bulvární mediální skupinu Blesk, v jejímž deníku zmíněný inzerát s názvem Nevolte Karla Schwarzenberga vyšel, řekl, že tehdy jako šéfredaktor nemohl o podrobnostech hovořit, což ho "velmi trápilo".

Právník Zavadil kvůli inzerátu čelil kárné žalobě. Nejdříve dostal pokutu 850 tisíc korun, ale Česká advokátní komora (ČAK) v zářijovém odvolacím řízení částku snížila na 20 tisíc korun.

Šafr považuje den, kdy inzerát vyšel, za zlomový okamžik v moderních českých dějinách. "Protože v té chvíli končí liberální režim v České republice, začíná éra manipulace, mečiarizace české politiky, postupná likvidace dědictví listopadu 1989, étosu, který sem přišel s pádem komunismu," vysvětlil.

Šafr: Babiš je rizikem pro liberální režim

Podle Šafra, který nyní pracuje jako nezávislý žurnalista, se Česko postupně přiklání k Rusku a podlézá autoritativním režimům, jako je například Čína. K moci prý nyní masivně nastupují oligarchové a svoboda médií naráží na ekonomické a politické zájmy ministra financí Andreje Babiše.

Dodal, že Babiš, jehož společnost Agrofert před rokem koupila vydavatelskou skupinu Mafra, předpokládá, že každý, koho neřídí, jde proti němu.

Miliardáře Babiše a moc, kterou disponuje, vnímá Šafr jako velké riziko pro liberální režim. Babiš je podle něj navíc "výsledkem ignorantství Václava Klause a jeho absolutní nezodpovědnosti ve vedení ODS a země".

ODS sice na počátku byla motorem liberálních změn, později se ale díky Klausovi nabalila na ODS řada politických podnikatelů, neboť strana kvůli svému bývalému předsedovi a pozdějšímu prezidentovi ztratila "samoočistné mechanismy", míní Šafr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy