Inzerát proti Schwarzenbergovi zadal Jansta, tvrdí Šafr

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 10. 2014 17:20
Bývalý šéfredaktor seriózních i bulvárních deníků to uvedl v rozhovoru pro slovenský list Sme.
Miroslav Jansta
Miroslav Jansta | Foto: CPA Eduard Erben

Bratislava - Loňský předvolební inzerát proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi si objednal předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta přes advokáta Vladimíra Zavadila.

V rozhovoru se slovenským listem Sme to prohlásil český novinář Pavel Šafr, který v minulosti vedl Lidové noviny, Mladou frontu Dnes či Reflex.

Přítel hlavy státu Miloše Zemana Jansta byl s inzerátem, který vyšel v první den druhého kola loňských prezidentských voleb, v minulosti již několikrát spojován, tyto spekulace ale vždy odmítal. Nyní se chce bránit "všemi dostupnými právními prostředky", sdělil za něj Miroslav Kopeček z Advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. s r.o.

Podle Kopečka se Jansta proti těmto tvrzením opakovaně důrazně ohradil. "Jestliže nyní, po téměř dvou letech od uveřejnění onoho inzerátu, někdo v touze po senzaci tuto záležitost opět otevírá a na adresu JUDr. Miroslava Jansty opět vznáší nepravdivá a nepodložená tvrzení, nedává mu tak jinou možnost, než aby svá dotčená osobnostní práva bránil všemi dostupnými právními prostředky," dodal Kopeček.

"Inzerát si zadal přítel pana prezidenta Jansta přes advokáta pana Zavadila. Jansta zjevně dostal peníze na inzerát od firmy Lukoil, od pana Nejedlého, který se tím nedávno před mými přáteli vytahoval. Podívejte se, ruské peníze zaplatily neskutečný hanopis, který do očí bijícím způsobem narušil přímou volbu prezidenta," řekl Šafr. Martin Nejedlý to ale popřel.

Nejedlý: Šafrovi přátele do okruhu mých přátel nepatří

"Rozhodně popírám, že bych já financoval nebo pan doktor Jansta by zadával inzerát tohoto typu," řekl Nejedlý. "Rozhodně kampaň byla tvrdá, rozhodně i druhá strana nás nešetřila. Rozhodně naše strana, nebo dokonce já jako člen volebního výboru bych nešel do takových záležitostí, které byly publikovány v tom inzerátu," dodal s tím, že neví, proč se podobné informace objevují téměř dva roky po prezidentské kampani.

Poznamenal také, že o tom nemohl před "přáteli Šafra" hovořit, protože "přátelé pana Šafra, při vší úctě k panu Šafrovi, rozhodně nejsou okruhem mých přátel".

Zemanův poradce Nejedlý je místopředsedou Strany práv občanů a podle webu justice.cz nadále zastává post jednatele společnosti Lukoil Aviation Czech, která dodává letecké palivo Českým aeroliniím.

Jakoukoli spojitost prezidenta Zemana s inzerátem odmítl i mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. "Já musím tvrdě odmítnout úpornou snahu pana Šafra spojit s touto záležitostí osobu prezidenta republiky," řekl mluvčí.

Šafr, který do roku 2013 vedl bulvární mediální skupinu Blesk, v jejímž deníku zmíněný inzerát s názvem Nevolte Karla Schwarzenberga vyšel, řekl, že tehdy jako šéfredaktor nemohl o podrobnostech hovořit, což ho "velmi trápilo".

Právník Zavadil kvůli inzerátu čelil kárné žalobě. Nejdříve dostal pokutu 850 tisíc korun, ale Česká advokátní komora (ČAK) v zářijovém odvolacím řízení částku snížila na 20 tisíc korun.

Šafr považuje den, kdy inzerát vyšel, za zlomový okamžik v moderních českých dějinách. "Protože v té chvíli končí liberální režim v České republice, začíná éra manipulace, mečiarizace české politiky, postupná likvidace dědictví listopadu 1989, étosu, který sem přišel s pádem komunismu," vysvětlil.

Šafr: Babiš je rizikem pro liberální režim

Podle Šafra, který nyní pracuje jako nezávislý žurnalista, se Česko postupně přiklání k Rusku a podlézá autoritativním režimům, jako je například Čína. K moci prý nyní masivně nastupují oligarchové a svoboda médií naráží na ekonomické a politické zájmy ministra financí Andreje Babiše.

Dodal, že Babiš, jehož společnost Agrofert před rokem koupila vydavatelskou skupinu Mafra, předpokládá, že každý, koho neřídí, jde proti němu.

Miliardáře Babiše a moc, kterou disponuje, vnímá Šafr jako velké riziko pro liberální režim. Babiš je podle něj navíc "výsledkem ignorantství Václava Klause a jeho absolutní nezodpovědnosti ve vedení ODS a země".

ODS sice na počátku byla motorem liberálních změn, později se ale díky Klausovi nabalila na ODS řada politických podnikatelů, neboť strana kvůli svému bývalému předsedovi a pozdějšímu prezidentovi ztratila "samoočistné mechanismy", míní Šafr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy