Český sdílecí web sliboval 41% výnos, z lidí vylákal miliony. Mohli si za to sami, uzavřela policie

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 11. 2016 5:30
Server Sharerapid nabízel uživatelům kromě sdílení souborů také možnost investovat do samotného projektu, a to s překvapivě vysokým výnosem až 41 % investovaných peněz ročně. Peněz se však nikdo nedočkal. Po letech se spojily desítky zklamaných investorů a podaly na podnikatele a někdejšího prezidenta firmy Jaroslava Urbana trestní oznámení, protože nejméně 13 milionů, které do projektu dohromady dali, už nikdy neviděli. Policie si však nemyslí, že šlo o trestný čin. Uživatelům mělo být totiž jasné, že jdou do rizika.
Stránky zaniklého Sharerapidu.
Stránky zaniklého Sharerapidu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Již zaniklý český server Sharerapid kromě ukládání a sdílení souborů nabízel uživatelům také možnost investovat do samotného projektu. A to s překvapivě vysokým výnosem až 41 % investovaných peněz ročně.

Investice do projektu podnikatele Jaroslava Urbana před lety zlákala desítky lidí. Ti do něj vložili miliony korun. Jenže zhodnocené peníze, které jim Urban sliboval, ani své investované úspory dodnes neviděli. Proto se 55 z nich nakonec obrátilo přes advokáta Ondřeje Štefánika na policii. "Je pravda, že v této věci zastupuji několik desítek klientů, nicméně se k tomu nechci blíže vyjadřovat," řekl advokát Štefánik.

Sdílnější ovšem byl jeden z těch, kteří do Sharerapidu investovali značnou část úspor. "Nepřišlo mi nic zvláštního, když firma, která poskytuje úložiště, musí mít velký objem hardwaru a stále musí inovovat, takže dokáže 40 % vrátit za rok," popisuje muž, který chce zůstat v anonymitě, redakce jeho jméno však zná. Do Sharerapidu investoval ve svých pětadvaceti letech necelých sto tisíc korun, a to proto, že se pohybuje v informačních technologiích a znal příklady start-upů, které dokázaly své investice několikanásobně zhodnotit. Bývalému prezidentovi firmy lidé zastupovaní Štefánikem půjčili minimálně 13 milionů.

Sám Urban se nechtěl o svém podnikání bavit. "Ano, byl jsem bývalým prezidentem Sharerapidu. Nebudu se k tomu ale vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz krátce Urban, který před rokem založil novou společnost Kelpias Consulting.

Problém začal při výběru peněz

Advokát v dokumentech pro policii píše, že nyní už zaniklá společnost, která měla údajně sídlo v americké Nevadě, nějakou dobu opravdu posílala investorům peníze nazpět. Šlo však pouze o drobné.

Bývalí investoři Sharerapidu dostali svůj virtuální účet. Ten jim ukazoval, kolik v rámci své investice vydělali. "Za první měsíc jsem dostal 300 korun zhodnocení. Vlastně za nic. Když jsem si ale chtěl něco vybrat, šly ty peníze měsíc a půl ke mně na účet," vzpomíná klient a popisuje, že problém nastal v okamžiku, kdy se pokusil vybrat peníze podruhé.

Dva měsíce mu nic nepřišlo a nikdo se neozval. "Tvrdili mi, že je to problém se systémem. A pak najednou byly jejich stránky nedostupné," říká a vůbec se nediví, že do podobných pastí se lapí staří lidé. "Než jsem do toho šel, četl jsem různá fóra, kde lidé psali, že jim to vyplácejí. Rok dva jim dávali peníze. Nástrahy jsou tak rafinované, že se do nich chytneme i my mladí, kteří máme představu o tom, jak se co dá udělat," dodal.

Případ prošetřovalo krajské policejní ředitelství v Ústí nad Labem. Nakonec jej však policie na podzim odložila, protože si nemyslí, že Urban lidi podvedl nebo peníze zpronevěřil. Policisté investory odkázali na občansko-správní spor. "Klienti sami museli vědět, že se jedná o nadstandardní zhodnocení a že se jedná o velmi rizikovou investici," napsal vrchní komisař Josef Kadeřábek, který při prošetřování nezjistil, že by investoři byli při uzavírání smluv uváděni v omyl.

Příležitost dělá zloděje

To se ale vůbec nelíbí investorům ani jejich advokátovi, který považuje argumentaci policie za neuvěřitelnou. "Jedná se v podstatě o argument typu 'příležitost dělá zloděje', kdy by stejně bylo možné uvést, že není možné postihnout pachatele krádeže jenom proto, že si jeho oběť sama zapomněla peněženku v autě, a tedy si krádež způsobila," napsal Štefánik.

"Jak to uzavřela policie, je trochu výsměch. Nalákám dostatečné množství lidí, kteří mi zaplatí, a já můžu beztrestně podvádět, protože ti lidé nebyli dostatečně inteligentní na to, aby to odhalili," říká investor, který má pocit, že o investované peníze nadobro přišel.

Stíhán pro neoprávněné podnikání

Policie trvá na tom, že nic nezanedbala. "Prověřovali jsme i jiné případné protiprávní jednání hospodářského charakteru, včetně zpronevěry," řekla mluvčí policie Alena Bartošová. Dodala, že v jiné kauze stojí nyní Urban, který bydlí nedaleko Chomutova, před tamním soudem, a to kvůli neoprávněnému podnikání.

Jako o zajímavé investici do Sharerapidu už v roce 2008 informoval Patrick Zandl na serveru Lupa.cz. Psal však i o stinných stránkách, protože server nikde jasně neuváděl provozovatele. "Podle údajů u registrace domény jím má být Jaroslav Urban bytem v Seattlu v USA, případné nároky tak nemusí být snadno vymahatelné, už pro svou vágní definici. Obezřetnost je tedy více než namístě," napsal před lety Zandl.

Investoři do Sharerapidu sice litují svých ztracených peněz, ale něco jim tato zkušenost přinesla. "Jednu věc mě to naučilo. Že člověk nedostane peníze jen tak, a navíc bez práce. Ono je na to jedno takové známé rčení," dodal jeden z investorů.

 

Právě se děje

Další zprávy