Invalidé nemají na BMW, říká sdružení a větří korupci

Andrej Brabec
16. 3. 2010 15:10
Organizace zažalovala majitele luxusních vozů označených znakem pro invalidy
Jedno z podezřelých aut
Jedno z podezřelých aut | Foto: kverulant.org

Praha - Nezisková organizace Acta non verba vytáhla v Praze do boje s řidiči, kteří neoprávněně používají označení pro invalidy. Modrobílé značky motoristům umožňují využívat parkovací místa vyhrazená handicapovaným.

Organizace během půl roku nashromáždila přes 140 fotografií, na kterých je zachyceno 37 luxusních automobilů, o kterých se Acta non verba domnívá, že výhod pro invalidy zneužívají.

Na základě těchto materiálů pak organizace podala trestní oznámení na majitele zdokumentovaných vozů a neznámého pachatele, který označení pro invalidy vydal.

Označení vyřizují zaměstnanci Magistrátu hlavního města Prahy a úřadů jednotlivých městských částí.

"Valná většina skutečných invalidů není příliš movitá a drahá luxusní vozidla jsou mimo jejich finanční možnosti. Z toho lze vyvodit závěr, že většina výše uvedených vozidel byla označena podvodným způsobem," vysvětluje v trestním oznámení ředitel Acta non verba Vojtěch Razima.

Podle něj je pravděpodobné, že si část řidičů označení pro invalidy opatřila pomocí korupce.

Označení pro invalidy zpřístupňuje přibližně dvě stě parkovacích míst v centru Prahy, které mají handicapovaným lidem umožnit parkování uvnitř modré neboli rezidenční zóny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy