Internetové blogy nabádají dívky k anorexii a bulimii

Hana Pecinová
24. 4. 2010 13:03
Blogy navádějící k hladovění jsou velmi nebezpečné, varují odborníci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: KORZO

Praha - "Raději být mrtvá než tlustá!" píší a čtou na internetových blozích mladé dívky, které jsou nespokojené se svým vzhledem.

Odborníci ale varují: to, co se zdá jako hloupý, bezvýznamný dívčí deníček, může být velice nebezpečné. A to nejen pro samotné pisatelky, ale také pro dívky, které na takové blogy na internetu narazí.

Takzvaných pro ana blogů neboli blogů mladých anorektiček či dívek, které chtějí dosáhnout extrémní štíhlosti, se v posledních letech na internetu objevuje čím dál tím více.

Mladé dívky na svých blozích popisují, jak nejlépe hubnout, cvičit, sestavovat jídelníček, vymlouvat se ze společné večeře s rodiči a také se navzájem psychicky podporují. Zveřejňují na nich i fotografie hubených dívek, ty jsou pro ně takzvané thinspiration neboli inspirace pro hubnutí.

Blogy anorektiček jsou přitažlivé

Jak řekla Aktuálně.cz Michaela Bartáková z Občanského sdružení Anabell, které se zabývá pomocí a podporou osobám s poruchami příjmu potravy, pro ana blogy jsou nebezpečné nejen pro aktivní blogerky, ale i pro mladé dívky, které prostřednictvím internetu na stránky narazí.

"Blogy jsou vytvořeny většinou velmi líbivou formou, jsou lákavě barevné, se srdíčky, motýlky či mašličkami. Též již zmíněné "thinspiration" fotky jsou velmi vábivé. Do kolotoče hubnutí a diet se tedy může velmi snadno dostat i dívka, která rozhodně hubnout nepotřebuje," uvedla Bartáková.

K jídlu jen vodu a ovoce

Index tělesné hmotnosti

* Body Mass Index (BMI) je jedním z vodítek, jak zjistit, zda člověk netrpí podvýživou, nebo naopak nadváhou. Schválila ho i Světová zdravotnická organizace.
* BMI se počítá z poměru tělesné výšky a váhy. Přesto jde pouze o orientační výpočet. Hmotnost totiž není dostatečným ukazatelem. V potaz je nutno brát i věk, ale například podíl tukové a svalové hmoty, stavbu těla či pohlaví.

Na první pohled se blogy zdají nezávadné. Mladé dívky se zkrátka snaží shodit pár kilo a navzájem se v tom podporují. Vše by se zdálo být normální, kdyby hubnoucí dívky měly vyvážené jídelníčky a nesnažily se dosáhnout BMI indexu pod 18,5, tedy podváhy.

"Ahojky holky, zatím to jde moc dobře. Ke snídani jsem měla jablko, k obědu sladkou bílou activii a ke svačině pomeranč. Dneska jsem se sebou opravdu spokojená, ale zítra už to bude horší," píše na svém blogu Lentilka. Se svojí současnou váhou 54 kilogramů při 165 centimetrech výšky není vůbec spokojená a chtěla by zhubnout na 40 kilogramů.

Obdobnou stravu má i blogerka Žofka. "K snídani jsem měla mrkev, ke svačině jablko a k večeři trochu fazolí s paprikou a s rajčatovou omáčkou," píše na svém blogu. Při výšce 155 centimetrů jí jejích 45 kilogramů přijde moc, chtěla by alespoň 5 kilogramů shodit.

Blogy zakázat nejde

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zabránit vytváření takových pro ana blogů na internetu pravděpodobně není možné. Jak ale řekla Aktuálně.cz odbornice na poruchy příjmu potravy Hana Papežová z psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pomoci v boji s poruchami příjmu potravy může lepší informovanost.

"Odborníci se snaží v nejkřiklavějších případech zasáhnout, ale zabránit v jejich šíření nedokážou. Shodují se proto na tom, že je nutné paralelně s tím poskytovat informace o důsledcích takového chování," uvedla.

"Řešení vidíme v nahlášení nevhodného obsahu stránek provozovateli třetí stranou. Bude pak na jeho zvážení, zda blog opravdu uzná za nebezpečný a zdraví škodlivý," míní Bartáková.

Rodiče mají velký vliv

Papežová tvrdí, že je velice důležité, aby se rodiče svým potomkům věnovali a rozhodně nestavěli na první místo v životě člověka vzhled a neměli na své děti příliš velké nároky.

Že rodiče mají na psychiku i jednání dívek obrovský vliv, dokládá například příspěvek na blogu Wendulky.

"Miluju svoji maminku". Doma sem zvyklá chodit jen ve spodním prádle. A tak se jdu napít a ona na mě pořád čumí. A já: co je? Ona: No podívej se, jak ti to tady přetíká. Tak toto nedávám… Prostě od zítřka nežeru," svěřuje se dívka, která na blogu uvádí, že váží při svých 159 centimetrech 44 kilogramů.

Postoj rodičů je tak velice důležitý v prevenci poruch příjmu potravy, míní odbornice. Důležité je, aby rodiče před svými dětmi nemluvili o hubnutí, o tom, jak jsou sami nespokojeni se svou postavou. Naopak by měli v rodině vytvořit příjemnou atmosféru.

Pozn. Přezdívky blogerek byly změněny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy