Miliardář stáhl podporu, Česká zbrojovka už nesponzoruje Institut Václava Klause

Jan Horák Jan Horák
6. 8. 2020 18:58
Česká zbrojovka miliardáře Reného Holečka patřila dva roky po sobě mezi pětici nejvýraznějších dárců Institutu Václava Klause. V roce 2019 už však think-tanku bývalého prezidenta peníze neposkytla. Plyne to z výroční zprávy institutu, již Aktuálně.cz prostudovalo. Mezi dárce naopak přibyla ocelářská firma Rosso Steel, kterou v minulosti spojil obchod s hlavním Klausovým donátorem Petrem Kellnerem.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Reuters

V roce 2017 a 2018 věnovala Česká zbrojovka Institutu Václava Klause dohromady 200 tisíc korun. Jak však plyne z čerstvě vydané výroční zprávy za rok 2019, firma ve finanční podpoře ustala. Zbrojovku ovládá miliardář René Holeček. Společnost se řadí k největším českým exportérům, současně jí patří místo mezi deseti největšími výrobci palných zbraní na světě.

Proč ze sponzoringu Klausova institutu Česká zbrojovka vycouvala, souvisí se vstupem celé skupiny Česká zbrojovka Group na burzu. Kvůli tomuto kroku přehodnocuje svou politiku odpovědného (ESG) investování. "Z tohoto důvodu jsme dočasně omezili dárcovské aktivity," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí skupiny Eva Svobodová. 

K donátorům naopak nově přibyla významná ocelářská firma Rosso Steel. Think-tanku loni darovala 100 tisíc korun. "Rozhodli jsme se jednorázově podpořit Institut Václava Klause, protože jsme se zúčastnili několika ekonomických přednášek pana Klause a měli s ním možnost konzultovat některá ekonomická témata," řekl Aktuálně.cz ředitel firmy Radek Pavlovič.

Ocelárny koupily od Kellnera vinařství

Majitel Rosso Steel Josef Šmíd se v byznysu potkal i s Petrem Kellnerem, jehož finanční a investiční skupina PPF je hlavním sponzorem institutu a zajišťuje pro něj pronájem sídla ve vile v Praze na Hanspaulce. Rosso Steel v roce 2012 koupila za 45 milionů vinařství Kolby od tehdejší Sazky, kterou ovládala PPF a KKCG miliardáře Karla Komárka.

Vinařství Kolby bylo osobní zálibou bývalého majitele Sazky Aleše Hušáka, který ho zahrnul mezi dceřiné firmy loterijního gigantu. Vinice rozkládající se na 45 hektarech patří k nejlepším na Moravě. Mezi českými byznysmeny platí za cennou položku. Vinařství od aktuálního Klausova sponzora Rosso Steel koupila finanční skupina J&T miliardářů Patrika Tkáče a Dušana Palcra.

Dary pro Institut Václava Klause za rok 2019
Dary pro Institut Václava Klause za rok 2019 | Foto: Institut Václava Klause

Institut Václava Klause inkasoval v loňském roce od sponzorů bezmála 12,5 milionů korun, o necelých 70 tisíc korun méně než v roce předchozím. Nejvíce, částkou 10 milionů, přispěla Kellnerova PPF. Skupina drží svůj sponzoring na této úrovni dva roky po sobě. Jen jednou darovala Klausovi více - v roce 2012 mu při vzniku přispěla do rozjezdu 20 miliony korun. Ve zbylých letech dávala 9 milionů.

Velvyslanec už nepřispěl, ombudsman také ne

Na druhou stranu největší sponzorskou ztrátu utrpěl Klausův institut v roce 2018, kdy ho přestala financovat největší česká mlékárna Madeta. Firma přitom v letech 2013 až 2017 uvolnila pro institut 4,6 milionu korun. "Od samotného začátku, když skončil prezidentování a rozjel institut, tak jsme to sponzorovali. Já jsem měl smlouvu a ta se poté už neobnovila," vysvětlil tehdy serveru Seznam Zprávy šéf představenstva Madety Milan Teplý.

Rok 2019 znamenal také výraznou obměnu drobných dárců přispívajících v řádu stovek či tisíců korun. Finanční podporu už loni nezopakovali bývalý dlouholetý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr - nyní velvyslanec v Irsku, publicistka Ivana Pečinková či stávající ombudsman Stanislav Křeček. Křeček nicméně zůstává předplatitelem časopisu vydávaného institutem.

Vedle PPF jsou nejvěrnějšími donátory, byť v násobně menších částkách, bývalí členové bankovní rady jmenovaní Klausem Pavel Řežábek a Kamil Janáček. Přispívají od roku 2013, každý z nich poslal loni think-tanku 50 tisíc korun. Ze soukromých firem doplňujících příspěvky od Kellnerovy skupiny jsou už od roku 2013 nejvýraznější korejská společnost KOS Wire Europe a autobusový podnik ICOM transport. Loni institutu darovaly celkem 2,2 miliony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy