Inspekce: Zásah v ČT byl oprávněný, ale neadekvátní

Michal Štůsek Michal Štůsek
22. 3. 2011 16:03
Výbor pro ochranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny akci ostře odsoudil
Vojenská policie při zásahu v České televizi
Vojenská policie při zásahu v České televizi | Foto: Repro: ČT

Praha - Inspekce Vojenské policie považuje zásah v České televizi za oprávněný, chyb se dopustili jednotlivci. Podle inspektorů policie také špatně vyhodnotila bezpečnostní situaci a neadekvátně prezentovala svoji sílu.

Takové závěry přednesl v úterý poslancům Výboru pro ochranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny ministr obrany Alexandra Vondry.

"Bylo to naprosto nepřiměřené, zbytečné a neprofesionální. Selhání několika jednotlivců pak vrhá špatné světlo na celou organizaci," řekl Vondra.

Předseda výboru František Bublan se pozastavil nad tím, že ministr obrany nevzal na zasedání branného výboru Vladimíra Ložka, který byl v době zásahu šéfem vojenské policie. Vondra ho krátce po akci v ČT dočasně postavil mimo službu.

"Byl bych radši, kdyby jednání byl přítomen generál Ložek, protože tam hrál taky důležitou roli. Možná, že od něho bychom se dozvěděli nějaké další informace," dodal Bublan.

"Razii všichni členové výboru ostře odsoudili," uvedla po jednání poslankyně ODS Jana Černochová. Vondrovo vysvětlení celé záležitosti je podle ní pro poslance dostačující.

Razií v České televizi se bude výbor zabývat i při další schůzi, tehdy by již měly být známy také výsledky inspekce ministerstva obrany, která se zapojila do vyšetřování. Akci již dříve odsoudil i vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

Inspekce Vojenské policie už dříve zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů, dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku.

Ministr kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka a dva důstojníky, i on považuje postup policistů za neadekvátní. Dočasně byl mimo službu postaven i velitel zásahu v České televizi Pavel Mareček.

Dokument policie nenašla

Vojenská policie vrátila ve dvou fázích reportérovi ČT všechny zabavené dokumenty. "Žádný z předmětů zabavených Karlu Rožánkovi nebyl vyhodnocen jako důkaz v trestním řízení," uvedl tehdy mluvčí České televize Ladislav Šticha. Podle něj televize ještě tento týden podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Prohlédněte si fotogalerii z razie

Šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula v pátek uvedl, že státní zástupce Vladimír Mužík postupoval v případu zásahu Vojenské policie v České televizi správně.

Případem se bude zabývat i Nejvyšší státní zastupitelství. Podle jeho mluvčí Heleny Markusové má Rampula předat podklady do příštího pátku nejvyššímu žalobci Pavlu Zemanovi.

 

Právě se děje

Další zprávy