Inspekce šetří tunelování fondu pro placení informátorů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 4. 2011 7:22
Elitní detektiv, který spáchal sebevraždu, měl z fondu brát statisíce korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - V rámci vyšetřování sebevraždy elitního detektiva protikorupční policie Milana Krále vyšetřuje policejní inspekce podle středečního Práva možné tunelování speciálního fondu určeného na vyplácení informátorů.

Podle dobře informovaného zdroje si Král nechal z fondu vyplatit až statisíce korun, i když neměl kontakt s informátory v popisu práce, a čerpání peněz mu schvalovali bývalý šéf protikorupčního útvaru Libor Vrba a exnáměstek Tomáš Krůla, píše deník.

Nesrovnalost v čerpání peněz z fondu odhalila kontrola, kterou krátce po svém nástupu do čela útvaru nařídil jeho nový šéf Tomáš Martinec.

"Ta zjištění byla natolik závažná, že jsem celou věc předal k dalšímu šetření Inspekci policie," řekl Právu s tím, že další prověřování role vrcholných manažerů útvaru v celé kauze bude plně v její režii. Mluvčí inspekce Radka Sandorová v úterý uvedla, že závěry kontroly doposud na úřad nedorazily.

Ze závěrů Martincem nařízené prověrky podle informací Práva vyplývá, že Král peníze z fondu vysával zhruba rok. "Pravidelně čerpal desetitisícové částky, dohromady šla ta suma do statisíců. Většinu žádostí podepisoval ředitel útvaru, část pak jeho náměstek," řekl deníku pod podmínkou zachování anonymity důvěryhodný zdroj.

Inspekce bude muset mimo jiné zjišťovat i to, proč nejvyšší velitelé útvaru Královi jeho žádosti o peníze podepisovali, a zda kontrolovali, na co je používá.

Vrba na ředitelskou pozici rezignoval po kritice ze strany nového policejního prezidenta Petra Lessyho v polovině února a od té doby s novináři nekomunikuje. Král z útvaru dobrovolně odešel po nástupu Martince na Vrbovo místo a v současné době působí na policejním prezidiu v oblasti resortního vzdělávání. Právu se ho v úterý kontaktovat nepodařilo. Policejní prezident Lessy se k celé kauze nechtěl vyjadřovat s tím, že okolnosti sebevraždy Krále šetří inspekce.

Král se zastřelil minulý týden v pondělí v parku na pražské Letné a dopis na rozloučenou nezanechal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy