"Zápach, z kterého je na zvracení." Inspekce prověřuje Dezu kvůli úniku do ovzduší

ČTK ČTK
25. 1. 2021 9:29
Česká inspekce životního prostředí prověřuje valašskomeziříčskou chemičku Deza, která patří do holdingu Agrofert, kvůli úniku zatím neznámé látky do ovzduší. V okolí závodu byl podle tamních obyvatel za začátku ledna cítit několik hodin silný zápach, uvedl Radiožurnál. Deza pochybení odmítá, podle ní nešlo o havárii, ale o běžný stav.
DEZA, Valašské Meziříčí. Ilustrační snímek.
DEZA, Valašské Meziříčí. Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Škoda

Na zápach si podle Radiožurnálu stěžovali obyvatelé obce Krhová 2. ledna dopoledne. "Je z toho na zvracení, je to těžký, takový chemický zápach. Bolí z toho hlava, nemůžete se ani pořádně nadechnout," řekla tamní obyvatelka Jitka Kubešová.

Zápach podle ní trval půl dne, proto se obrátila na dispečink Dezy. Jeho pracovník nejdříve odmítl, že by se v chemičce stala havárie. Když ale později na místo přijel, připustil, že se stala havárie, uvedla Kubešová.

Chemička ovšem odmítá, že šlo o havárii - podle ní šlo o běžný stav při zavádění nových technologií v naftalenovém provozu. "Nejednalo se o mimořádnou událost, která by měla zjevný dopad na životní prostředí nebo zdraví obyvatelstva ve spádové oblasti," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Zápach byl podle něj důsledkem přehřátí spalovny škodlivin a jejího krátkodobého vyřazení z provozu.

Česká inspekce životního prostředí ověřuje, zda nemohly do ovzduší uniknout jedovaté látky, také zda chemička nepochybila při informování úřadů o události. "V rámci kontroly mimo jiné také prošetřujeme, jestli nemohlo dojít ze strany provozovatele k porušení ohlašovací povinnosti," uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Inspekce chemičku také prověřuje spolu s dalšími společnostmi z okolí kvůli loňské otravě řeky Bečvy. Původ otravy není ani po více než čtyřech měsících od ekologické havárie znám.

Video: Únik do Bečvy? Někdy se viník nenajde, vyloučit Dezu hned byla chyba, říká Míko

Z mé zkušenosti se některé havárie nevyšetří, není to triviální věc, říká Ladislav Miko. Vyloučit Dezu hned na začátku byla chyba, dodává. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy